Demakijaż krok po kroku. 4 podstawowe zasady
by VIERGE

Prawidłowe zmywanie makijażu – niby oczywiste i z pozoru proste, lecz wiele kobiet ma z tym problemy. Demakijaż jest niezwykle istotny, jeżeli chcesz mieć piękną, promienną cerę. Na buzi nie może zostać ani trochę pozostałości po kosmetyku. Stosuj się do tych kilku zasad, a skóra na pewno Ci za to podziękuje.

Istota demakijażu

To, jak wygląda codzienny demakijaż, ma bardzo istotne znaczenie. Prawidłowe oczyszczanie twarzy niesie ze sobą wiele dobroci – skóra jest gładka, przyjemna w dotyku, pozbawiona niedoskonałości.

Złe wykonywanie tej czynności powoduje podrażnienie, zaczerwienienie, a nawet przesuszenie skóry. Wtedy produkuje ona nadmiar sebum, więc pojawiają się na niej zaskórniki, krostki czy pryszcze.

Nieprawidłowo oczyszczona skóra nie przyjmuje tylu składników odżywczych, ile by mogła. Produkty, które na nią nakładasz, nie zadziałają w pełni. A przecież nie po to wydajesz pieniądze na kosmetyki, żeby nie wnikały w skórę. Dlatego istotne jest przestrzeganie tych najważniejszych zasad.

PRAWIDŁOWY DEMAKIJAŻ – NAJWAŻNIEJSZE ZASADY

Zasada 1. Technika zmywania make-upu

Pocieranie twarzy wacikiem? Lepiej tego uniknąć. Skóra jest bardzo delikatna i wrażliwa, więc nadmierne tarcie powoduje, że mogą pojawić się nowe zmarszczki. Zwłaszcza cienka i podatna na niszczenie jest skóra w okolicach oczu. Dlatego zmywając tusz do rzęs, należy przyłożyć wacik nasączony płynem czy mleczkiem micelarnym do oka i odczekać około 10 sekund, aż makijaż się rozpuści. Nie trzeba pocierać rzęs. Micele przyciągają wszelkie zabrudzenia.

Nie zapominajcie o szyi i dekolcie. To miejsca, gdzie najszybciej widać oznaki starzenia. To również wyjątkowo delikatna skóra, o którą również należy dbać. Dlatego serum, kremy, tonik, ochronę przeciwsłoneczną zawsze stosuje się w tych miejscach.

Zasada 2. Odpowiednie kosmetyki do demakijażu

To najważniejsze. Trzeba dobierać produkty do typu i rodzaju cery oraz jej potrzeb. Przy cerze tłustej sprawdzą się bakteriobójcze kosmetyki. Cera sucha natomiast potrzebuje odpowiedniego poziomu nawilżenia, a wrażliwa skóra nie polubi się z preparatami, które mają w składzie alkohole.

Jednak bez względu na to, jaka jest Twoja cera, zawsze wybieraj produkty, które nie zawierają szkodliwych silikonów i parabenów. Łagodne składniki zdecydowanie wystarczą, by zmyć nawet najbardziej wymagający makijaż.

Zasada 3. Prawidłowa kolejność

Oczyszczanie twarzy to aż cztery kroki, które musisz wykonać jeden po drugim, aby osiągnąć cel: oczyszczenie całkowite.

Po kolei:

  • zmycie make-upu – płynem micelaranym, mleczkiem lub olejkiem,
  • oczyszczanie twarzy – pianką, żelem lub innym kosmetykiem myjącym,
  • tonizowanie – sięgnij po tonik lub wybrany hydrolat,
  • nawilżanie – sięgnij po serum, a następnie krem nawilżający.

To wszystko zajmuje chwilę, a jest naprawdę konieczne, by prawidłowo oczyścić buzię.

Zasada 4. Zawsze wykonuj demakijaż

Nie masz siły po imprezie i idziesz spać w makijażu? Albo padłaś po pracy i znów go nie zmywasz? To błąd! Zawsze musisz zmyć make-up. Jeżeli naprawdę nie masz czasu na zrobienie czterech kroków oczyszczania, to chociaż sięgnij po chusteczki do demakijażu. Nie używaj ich jednak codziennie, bo nie przynosi to korzyści. Chusteczki nie są w stanie zastąpić dokładnego oczyszczania.