Jak dbać o cerę wrażliwą – podstawy pielęgnacji delikatnej skóry
by VIERGE

jak-dbac-o-skore-wrazliwa.jpg

Osoby z wrażliwą cerą nie mają lekkiego życia: ten typ skóry jest delikatny i cechuje go skłonność do podrażnień. Skóra wrażliwa bywa niezwykle delikatna, cienka i mało odporna na warunki klimatyczne. Mało elastyczna, pozbawiona sprężystości i odpowiedniej bariery hydro-lipidowej, szybko robi się zaczerwieniona, często towarzyszą jej krostki, swędzenie, pieczenie. Jak zadbać o wrażliwą cerę?

Odpowiednia pielęgnacja i dobór dobrych, czyli przyjaznych kosmetyków to klucz do pielęgnacji skóry wrażliwej. Warto też wiedzieć, co jej szkodzi i czego należy unikać podczas pielęgnacji. W ten sposób łatwo można zminimalizować szkody i ryzyko związane z podrażnieniami. Co zatem szkodzi wrażliwej cerze?

  • kolorowe kosmetyki i przesadny makijaż
  • kosmetyki pielęgnacyjne o kontrowersyjnym składzie
  • słońce i brak ochrony UV
  • klimatyzacja
  • palenie papierosów
  • silny mróz
  • suche powietrze z grzejników
  • nieodpowiednia dieta (brak witamin i małe ilości wody mineralnej)
  • alkohol
  • zmiany hormonalne, cykl miesiączkowy
  • twarda woda
  • stres
  • niektóre przyjmowane leki

Jak dbać o cerę wrażliwą – czym ją myć?

Najbezpieczniejsze do oczyszczania i demakijażu skóry wrażliwej są płyny micelarne – te, które są pozbawione detergentów, hipoalergiczne i wzbogacone w lipidy. Innym dobrym rozwiązaniem jest zakup specjalistycznych emulsji myjących (fizjologicznych). Jeśli lubisz myc twarz, a nie jedynie przemywać płynem do demakijażu – możesz sięgnąć po syndenty, czyli tzw „mydła bez mydła” – są one dostępne w kostce lub w płynie i mają fizjologiczne pH. Często zawierają one naturalne olejki, które zmywają tłusty makijaż, a jednocześnie pielęgnują i chronią skórę. Te produkty są niezwykle łagodne i wolne od alkoholi, parabenów, silikonów oraz substancji typu SLS.

Jak dbać o cerę wrażliwą – dobór odpowiedniego kremu

Wybór kremu do cery wrażliwej jest bardzo istotną sprawą. Ma on do spełnienia ważne zadanie: powinien nie tylko koić i łagodzić. Krem do wrażliwej skóry powinien imitować lipidy, obecne w naszej skórze. Dlatego taki krem powinien zawierać ceramidy, dobre kwasy tłuszczowe czy cholesterol. Skład kremu do wrażliwej skóry powinien być też jak najkrótszy – im mniej składników, tym mniej potencjalnych alergenów.

Krem do wrażliwej cery powinien ją ochraniać (zabezpieczać skórę, otulając ja mikroskopijną, lipidową powłoką). Dzięki temu naskórek będzie chroniony przed odparowaniem wody z wnętrza, oraz przed niekorzystnym działaniem czynników z zewnątrz. Podstawowym błędem w pielęgnacji skóry wrażliwej jest ograniczanie się wyłącznie do kremu nawilżającego – jego działanie ogranicza się wyłącznie do zatrzymywania wody w naskórku, jednak nie tworzy on odpowiednio silnej warstwy ochronnej na skórze. Nie należy też zapomnieć o tym, ze dobry krem do wrażliwej skóry powinien zawierać ochronne filtry UVA, UVB. Krem na noc z kolei może obfitować w składniki wspomagające regeneracje naskórka, np. kwasy owocowe lub retinoidy.

Jak dbać o cerę wrażliwą – kremy ratujące podrażnioną skórę

Co zrobić, gdy skóra uległa już podrażnieniu i piecze oraz swędzi, a na twarzy widoczne są zaczerwienienia i podrażnienia?

Dobrym rozwiązaniem będą specjalistyczne okłady, np. z soli fizjologicznej lub kwasu bornego. Bardzo pomocne okazują się w tym względzie również naturalne olejki (np. delikatny, ale skuteczny olejek ze słodkich migdałów).

Okłady należy robić, przecierając skórę wacikiem nasączonym wybranym preparatem. Często działają one lekko ściągająco na naskórek, dlatego następnym krokiem jest nasmarowanie skóry wrażliwej specjalnym kremem łagodzącym. Na wyjątkowo podrażnioną skórę dobrze zadziała również pantenol lub kojący żel na oparzenia.

Jak dbać o cerę wrażliwą – peeling do delikatnej skóry

Wiele osób sądzi, że skóra wrażliwa nie powinna mieć w ogóle styczności z kosmetykiem typu peeling. Nic bardziej mylnego. Peeling pozwoli oczyści skórę i przyczynia się do odnowy naskórka – to prosty sposób na szybszą regenerację wrażliwej cery. Warto raz w tygodniu sięgać po specjalny peeling enzymatyczny, który oczyści skórę i nie podrażni naskórka. Tradycyjne, ścierające peelingi z drobinkami nie są niestety odpowiednie do skóry wrażliwej.