Jak oswoić słońce? Antyoksydanty i filtry UV w kosmetykach
by VIERGE

Lato za pasem, a ty jeszcze nie wiesz, jak przygotować skórę na promienie słońca? Najwyższy czas się tym zająć i dobrać właściwe kosmetyki. Sprawdź, jakie antyoksydanty i filtry UV powinny zawierać, aby opalanie się było przyjemne i bezpieczne.

Promieniowanie UV a skóra

  • Promieniowanie UV dzieli się na trzy zakresy: UVA, UVB i UVC
    To ostatnie jest najbardziej szkodliwe, ale na nasze szczęście  w 100% zatrzymywane przez warstwę ozonową. Promieniowanie UVA i UVB dociera do atmosfery i wchodzi w kontakt z organizmem. Promieniowanie UVA oddziałuje na głębsze warstwy naskórka, a UVB prowadzi do zaczerwienienia i opuchlizny. Obydwa rodzaje powodują występowanie poparzeń słonecznych, chorób skóry i szybszego starzenia.
  • Promieniowanie UV prowadzi do wytwarzania wolnych rodników
    Te z kolei powodują zmiany w DNA oraz uszkadzają włókna kolagenowe i elastynowe. Organizm w odpowiedzi na wpływ słońca broni się, czego efektem jest… opalenizna. Melanocyty, które znajdują się w skórze, zwiększają produkcję melaniny – skóra przybiera ciemniejszy kolor.

Jak chronić się przed słońcem?

Jednym ze sposobów ochrony przed słońcem jest stosowanie kosmetyków z filtrami UV. Nałożone na skórę blokują dostęp promieni słonecznych i ograniczają przez jakiś czas ich działanie. Wyróżniamy filtry fizyczne i chemiczne. Filtry fizyczne (mineralne) rozpraszają promieniowanie słoneczne, a filtry chemiczne pochłaniają je i zamieniają na ciepło. Niestety nie ma takiej substancji, która w 100% chroniłaby naszą skórę przed działaniem promieniowania UV.

Kiedy będziesz wybierała krem z filtrem UV, zwróć uwagę na umieszczone na nim oznaczenia. Najpopularniejszym skrótem jest SPF, czyli Sun Protective Factor, współczynnik ochrony przed promieniowaniem UVB. Jego wartość oznacza czas, który możemy spędzić na słońcu bez wystąpienia podrażnienia. Innymi oznaczeniami są:

  1. PPD (Peristent Pigment Darkening) – informuje o tym, ile razy zmniejszy się dawka promieniowania UVA pochłoniętego przez skórę po jego zastosowaniu;
  2. IPD (Immediate Pigment Parkening) – wskazuje na skutki oddziaływania promieni UVA po upływie minuty.

Antyoksydanty w pielęgnacji skóry

Promieniowanie słoneczne prowadzi do wytworzenia wolnych rodników, które usunąć mogą antyoksydanty. Te substancje znajdują się w produktach żywnościowych i kosmetykach, a należą do nich między innymi: witaminy C i E, koenzym Q10, kwas azelainowy. Innym sposobem osłabienia promieni słonecznych jest regularne nawilżanie skóry. Kosmetyki o takim działaniu zabezpieczają przed przesuszeniem naskórka i wyparowaniem z niego wody. Nawilżanie organizmu to także wypijanie każdego dnia około 1,5 litra niegazowanej wody.