Kosmetyki naturalne są obecnie tak popularne, że ma je w swojej ofercie do druga firma. Jak grzyby po deszczu pojawiają się nowe. Niestety na ich temat krążą o nich mity, które często bywają krzywdzące,a nawet absurdalne. warto wiedzieć co jest prawdą – to z pewnością pomoże dobrać odpowiednią pielęgnację a także znaleźć idealny kosmetyk naturalny.
6 mitów na temat kosmetyków naturalnych
1. Farmaceutyki i kosmetyki apteczne są bezpieczniejsze i skuteczniejsze od naturalnych
FAŁSZ. Kosmetyki apteczne uznaje się bezpieczniejsze od naturalnych, bo polecają je dermatolodzy i farmaceuci mamy wrażenie, że za nimi stoi wiedza i doświadczenie oraz medyczne, pełne mądrości medium (firma farmaceutyczna). Wcale tak nie jest, dziś farmaceutykiem może być co drugi kosmetyk a definicja takich produktów nie określa wyraźnie jaki produkt zalicza się do farmaceutyku a jaki nie. Apteki mają ofercie różne nie zawsze dobre kosmetyki.
Pamiętaj!
Wszystkie produkty kosmetyczne, i te naturalne, i konwencjonalne, muszą spełniać te same wymogi dotyczące ich stosowania, działania i bezpieczeństwa. mają na to wpływ obowiązujące normy regulujące funkcjonowanie rynku kosmetycznego. Oczywiście wiele osób pała się domową produkcją kosmetyków i robi to hobbystycznie. Lecz póki kosmetyki nie przejdą badań, nie mogą zostać wprowadzone do sprzedaży i nie zalicza się ich jako produkt kosmetyczny.
2. Kosmetyki naturalne są zrobione profesjonalnie
FAŁSZ. fakt że wiele z nich powstaje w domu, na stole kuchennym, ale aby nabrały one statusu kosmetyku – muszą przejść szereg badań, o czym wspomnieliśmy wcześniej. Ponadto nawet te kosmetyki, które należą do manufaktury domowej, są wytwarzane w specjalnie przystosowanych do tego pomieszczeniach. Wytwórstwo musi odbywać się z zachowaniem wymogów czystości.
Powstały kosmetyk jest ponadto przechowywany w określonych warunkach i musi przejść rygorystyczną ocenę bezpieczeństwa. Osoby produkujące naturalne kosmetyki muszą otrzymać wymagane pozwolenie na ich sprzedaż. W tej kwestii nie ma kompromisu: obowiązują te same zasady dla produktów drogeryjnych co naturalnych.
3. Naturalne kosmetyki są mniej trwałe od tych z drogerii
FAŁSZ: kosmetyki naturalne zawierające łagodne konserwanty mają określony czas przydatności do użycia. Termin bywa krótszy niż w kosmetykach drogeryjnych, lecz nie odbiega znaczne od ogólnych norm trwałości. Tylko nieliczne produkty mogą mieć krótszą datę i często wymagają też odpowiedniego przechowywania (np. trzymania w lodówce).
4. Kosmetyki naturalne nie zawierają konserwantów
FAŁSZ. wszystkie kosmetyki zawierające wodę w składzie, mają konserwanty. Nie dotyczy to jedynie określonej grupy kosmetyków naturalnych, czyli. kosmetyków świeżych.Pamiętaj, że kosmetyki naturalne na bazie wody zawsze mają dodatek konserwantów, gdyż to zapewnia im trwałość i dba, aby kosmetyk dłużej pozostał przydatny do użycia.warto jednak wiedzieć, że konserwanty w kosmetykach naturalnych są łagodniejsze od konserwantów w kosmetykach konwencjonalnych.
5. Kosmetyki naturalne nie uczulają
FAŁSZ. Tylko kosmetyki dla wrażliwej skóry, specjalnie przebadane pod kątem atopii i innych schorzeń nie uczulają. Nie należy utożsamiać kosmetyku naturalnego z kosmetykiem hipoalergicznym. Te naturalne też mogą zawierać potencjalne alergeny i substancje uczulające. Najczęściej są to ekstrakty roślinne i surowce pochodzące od pszczół.
6. Kosmetyki naturalne są drogie
FAŁSZ Coraz więcej kosmetyków naturalnych ma ceny bardzo zbliżone do cen kosmetyków drogeryjnych. Są one też często dużo bardziej wydajne dlatego cena może być równoważna lub nawet niższa niż “zwykłych” kosmetyków. Czasem warto też dopłacić za doskonały skład, niż wybrać inny, pełen szkodliwych parabenów i chemii kosmetyk drogeryjny.