Ałun i jego zastosowanie w kosmetyce
by VIERGE

60g-Przeno-ny-Nietoksyczne-Naturalne-Food-Grade-Dezodorant-Kryszta-A-unu-Kij-Cia-a-Pod-Pachami.jpg_640x640

Niby wszyscy znają go od dawien dawna, a jednak niewiele osób go używa. Ma wiele świetnych właściwości związanych z pielęgnacją skóry i zyskuje coraz więcej fanów świadomej i naturalnej pielęgnacji. Mowa oczywiście o ałunie, czyli kamyku po goleniu.

Ałun – co to jest?

Ałun jest minerałem używanym już od starożytności. Ma postać kryształu, jest bardzo kruchy i łatwo rozpuszczalny w wodzie. Nie ma koloru i zapachu, a jeśli choć na chwilę zanurzy się go w olejku eterycznym, to nabierze jego aromatu. Ałun ma szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach życia, jednak ostatnio coraz częściej stosuje się go w kosmetyce.

Właściwości ałunu

Ałun ceniony jest przede wszystkim za działanie antybakteryjne. Jeżeli potrzesz minerałem dany fragment skóry, to nie będą rozwijać się na nim drobnoustroje. Takie działanie powoduje, że ałun stosowany jest zamiast dezodorantu. Jako taki kosmetyk usuwa więc przykry zapach potu. Do innych właściwości ałunu należą:

  • hamowanie krwawienia,
  • hipoalergiczność,
  • działanie antybakteryjne, antyseptyczne i przeciwpotne,
  • łagodzenie świądu,
  • nie zatyka porów skóry, nie wysusza skóry i nie pozostawia śladów na ubraniu,
  • nie ma terminu ważności (kostka o wadze 60 gramów wystarcza na ponad rok stosowania).

Zastosowanie ałunu

Najbardziej popularną postacią ałunu jest kamień. Jednak w drogeriach, aptekach i sklepach z naturalnymi kosmetykami dostępne są produkty z zawartością ałunu po innymi postaciami. Ałun w kamieniu (kryształ) przypomina kostkę mydła, ma cienki lub gruby sztyft. Przed zastosowaniem należy go zmoczyć, chwilę odczekać i przetrzeć wybrane partie ciała. Ałun w proszku (puder) stosowany jest jako zasypka do butów, skarpet i stóp. Można go także dodać do kąpieli lub roztworem wypłukać jamę ustną. Ałun w płynie (sprayu) zaś jest najłatwiejszy do zastosowania. Wystarczy spryskać nim wybrane części ciała.