W młodym wieku nie myślimy o profilaktyce anty-aging. Do zmarszczek jest nam daleko, a skóra w wieku 20 lat nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji i silnych substancji ujędrniających lub wygładzających skórą. Prawdą jednak jest, ze to, w jaki sposób dbamy o cerę w młodym wieku, może zaprocentować w przyszłości i opóźnić pojawianie się pierwszych zmarszczek. Jak dbać o młodą skórę, aby dłużej była młoda i bez skazy?
Pielęgnacja cery po dwudziestce – niezbędnik kosmetyczny
W dwudziestym roku życia skóra jest w swej szczytowej formie: aż kipi od ilości kolagenu i elastyny, jest jędrna i gładka, a najpowszechniejszym problemem, z jakim może się mierzyć to nadmiar sebum i zmiany trądzikowe.
Warto pamiętać, ze o tak młodą skórę również należy odpowiedni dbać, aby w przyszłości nie było z nią problemów. Kluczem do jej dobrego stanu są trzy najważniejsze rzeczy:
- dokładne oczyszczanie twarzy
- odpowiednie nawilżanie twarzy
- ochrona przed promieniowaniem UV
Do oczyszczania twarzy używaj lekkich żeli myjących lub pianek, dostosowanych do typu cery,. Jeśli masz tłustą skórę – pamiętaj też, żeby regularnie wykonywać peeling twarzy – norma to raz w tygodniu, jednak skóra z nadmiernym sebum potrzebuje takiego zabiegu dużo częściej.
Peeling powinien być dobrany do rodzaju skóry – jeśli na twarzy widnieją krostki i zmiany trądzikowe – lepiej sięgać po peelingi enzymatyczne lub gommage. W innym przypadku – wystarczy delikatny peeling, najlepiej na bazie naturalnych składników.
Nawilżanie skóry jest ważne w każdym wieku – należy to robić niezależnie od rodzaju, kondycji i wieku skóry. Im wcześniej zadbasz o odpowiedni poziom nawilżenia cery, tym lepiej będzie ona funkcjonować w przyszłości. Lekki krem nawilżający (np. w formie żelu, musu lub lotionu) jest niezastąpiony. Przy tłustej skórze wybierz taki, który jednocześnie matuje i równoważy sebum, oraz domyka jej pory. Idealnym rozwiązaniem będzie też naturalny olejek, który dostarcza skórze niezbędnych witamin, dobrych kwasów tłuszczowych, firosteroli i flawonoidów, a jednocześnie (tak jak olej jojoba) jest w stanie równoważyć sebum na powierzchni. Olejek będzie świetnym rozwiązaniem jako serum na noc, pod krem do twarzy. Można go też nakładać na skórę pod oczami, aby była gładka, bez cieni i sińców.
Ostatnią, równie istotną rzeczą jest ochrona skóry przed słońcem. Nic nie robi takiego spustoszenia na twarzy, jak szkodliwe promieniowanie słoneczne, dlatego kupując krem do twarzy zwracaj uwagę, czy zawiera odpowiednio wysoki filtr UV.
Pielęgnacja cery po dwudziestce – kosmetyki specjalistyczne
Każda skóra – nawet ta młoda – czasem sprawia problemy. Dzieje się tak z wielu powodów: stres, brak snu, nieodpowiednia dieta oraz hormony, a często zła pielęgnacja prowadzą do niekorzystnych zmian. W młodym wieku najczęstszymi przykrymi niespodziankami są:
- zaskórniki, wągry i trądzik
- nadmiar sebum (tłusta, błyszcząca się skóra)
- cienie, opuchlizna i sińce pod oczami
Aby zapobiec tego rodzaju problemom, warto mieć w łazience kilka przydatnych kosmetyków. Krostki zaleczysz specjalnym żelem punktowym, który nakłada się na noc w miejsca dotknięte zmianami trądzikowymi. Za dnia idealnym rozwiązaniem będzie antybakteryjny, punktowy korektor, który nie tylko leczy krostki, ale również je maskuje. Wiele osób do leczenia zmian trądzikowych używa olejku z drzewa herbacianego – jest naturalny i doskonale rozprawia się z krostkami wszelkiego rodzaju.
Nadmiar sebum można zrównoważyć dokładnym i regularnym oczyszczaniem skóry. Taką pielęgnację wspomoże też oczyszczająca i równoważąca sebum maseczka do twarzy (np. z zielonej glinki). Dobrym produktem pomagającym pozbyć się wągrów i zaskórników jest czarna maska węglowa typu peel-off, oraz specjalne plasterki na nos, które – regularnie stosowane – usuwają z twarzy czarne, nieestetyczne kropki.
Pielęgnacja cery po dwudziestce – podstawowe błędy
Aby cieszyć się ładna, zdrową cerą warto też wystrzegać się podstawowych błędów, które popełniamy podczas pielęgnacji. W młodym wieku to głównie one odpowiadają za pogorszenie się kondycji skóry. Należą do nich:
- zasypianie z niezmytym makijażem
- źle dobrane kosmetyki do pielęgnacji
- produkty obfitujące w ciężkie silikony i wysuszające alkohole
- zła dieta, przetworzona żywność
- palenie papierosów
- stres i niedobór snu
- nadmierna ekspozycja skóry na słońce
- niestosowanie filtrów UV
- zaawansowane zabiegi kosmetyczne nieodpowiednie do rodzaju skóry i pory roku
- brak regularnego złuszczania naskórka albo wręcz przeciwnie zbyt intensywne złuszczanie
- zapominanie o nawilżaniu skóry.