Lawenda kojarzy się nam z fioletowymi polami we Francji, rześkim i niezwykle przyjemnym zapachem oraz olejkiem o leczniczych i pielęgnacyjnych właściwościach. Sprawdź, jakie właściwości i zastosowanie ma ten produkt. Dowiedz się również jak używać olejku lawendowego.
Co to jest olejek lawendowy?
Pozyskuje się go z kwiatów przez proces destylacji z użyciem pary wodnej. Początkowo olejek lawendowy był używany w perfumiarstwie i aromaterapii. Dziś stosowany jest jako składnik wielu produktów: kosmetyków naturalnych, odświeżaczy powietrza, detergentów i preparatów odstraszających owady. Olejek lawendowy ma charakterystyczny zapach i dobrze łączy się z innymi olejkami eterycznymi: z drzewa cedrowego, sosny, szałwii, geranium lub gałki muszkatołowej. W celach leczniczych jest dodawany do olejku kamforowego.
Olejek lawendowy – zastosowanie
1. Olejek lawendowy do twarzy
Produkt ma działanie ochronne i przeciwstarzeniowe, zwalcza wolne rodniki. Właściwości antyoksydacyjne olejku lawendowego są porównywalne do działania witaminy C. Olejek ma również właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Pomaga w walce z trądzikiem i nadmierną produkcją sebum. Łagodzi stany zapalne skóry, oparzenia słoneczne i obrzęki. Olejek lawendowy można stosować bezpośrednio na skórę w formie zarówno rozcieńczonej, jak i nierozcieńczonej.
2. Olejek lawendowy do ciała
Pobudza krążenie krwi i limfy, co wspomaga leczenie cellulitu. Kilka kropel olejku lawendowego można dodać do innych kosmetyków używanych w pielęgnacji ciała. Stosowany na stopy zwalcza wilgoć, działa przeciwgrzybiczo i hamuje potliwość.
3. Olejek lawendowy do włosów
Wpływa na krążenie krwi, co pobudza wzrost i zapobiega wypadaniu włosów. Reguluje pracę gruczołów łojowych, hamuje powstawanie łupieżu, działa przeciwzapalnie i łagodząco. Olejek lawendowy można stosować też w postaci wcierki. Należy wmasować go w skórę głowy jako samodzielny produkt lub połączyć z innym olejem. Pamiętaj tylko, że lawendową wcierkę aplikuje się na co najmniej godzinę przed myciem włosów.
4. Inne właściwości olejku lawendowego:
- poprawia sen i wycisza,
- usprawnia działanie układu nerwowego,
- łagodzi bóle różnego pochodzenia,
- poprawia pracę układu moczowego,
- pomaga w leczeniu chorób układu oddechowego,
- wspomaga pracę układu trawienia,
- poprawia odporność,
- odstrasza insekty.
Olejek lawendowy – skład
Lecznicze i pielęgnacyjne właściwości olejku lawendowego wynikają z jego składników. Są to między innymi: linalol, kumaryna, flawonoidy, fitosterole i garbniki. Pierwsza substancja odpowiada za intensywny i charakterystyczny zapach olejku lawendowego. Kumaryna działa przeciwobrzękowo i przeciwskurczowo oraz rozszerza naczynia krwionośne. Ostatnie trzy składniki wykazują działanie antyoksydacyjne.
Olejek lawendowy a aromaterapia
W aromaterapii olejek lawendowy stosowany jest jako środek relaksujący i uspokajający. Już kilka kropel pomoże w złagodzeniu stresu, stanów lękowych i depresji. Olejek lawendowy podgrzewa się w specjalnych kominkach, żeby jego zapach roznosił się po domu. Inhalacja tym produktem ma działanie nasenne – poprawia jakość snu, obniża ciśnienie krwi i tętno. Olejek eteryczny o stężeniu 1% jest stosowany do masażu. Dzięki temu, że rozgrzewa, redukuje bóle reumatyczne i migrenowe.
Jak zrobić olejek lawendowy?
- Tonik lawendowy do cery tłustej i mieszanej: szklankę suszonych kwiatów lawendy zalej 0,5 litra gorącej wody. Kiedy wywar ostygnie, przelej go do naczynia z ciemnego szkła. Jeżeli chcesz przedłużyć jego trwałość, dodaj łyżkę octu jabłkowego i wstaw do lodówki. Używaj rano i wieczorem w celu odświeżenia cery i przywrócenia jej prawidłowego pH.
- Olejek lawendowy do kąpieli, masażu i pielęgnacji: do słoika wsyp świeże lub suszone kwiaty lawendy. Następnie podgrzej olej migdałowy i wlej do słoika z lawendą. Naczynie odstaw w zacienione miejsce na co najmniej miesiąc. Potem odcedź kwiaty i przelej do butelki z ciemnego szkła.
Olejek lawendowy – przeciwwskazania
Olejku lawendowego nie mogą używać kobiety w ciąży i karmiące piersią, diabetycy i alergicy. U niektórych może wywoływać nudności, wymioty, bóle głowy, zaburzenia widzenia, trudności w oddychaniu, przekrwienie oczu. Przed rozpoczęciem kuracji olejkiem lawendowym zaleca się konsultację z lekarzem.