Paznokcie akrylowe są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Przedłużanie paznokci akrylem jest szczególnie polecane osobom, które skarżą się na cienkie i łamliwe paznokcie. Czym się charakteryzują paznokcie akrylowe i czym się różnią od żelowych? Jak je wykonać krok po kroku i zdjąć?
Paznokcie akrylowe – czym się charakteryzują?
Paznokcie akrylowe to naturalne paznokcie przedłużone za pomocą utwardzonego akrylu. Akryl jest proszkiem, który samoistnie się utwardza oraz umożliwia wymodelowanie paznokci i nadanie im pożądanego kształtu. Manicure akrylowy jest bardzo wytrzymały i odporny na uszkodzenia. Ponadto maskuje niedoskonałości paznokcia, takie jak odkształcona i nierówna płytka czy ślady po obgryzaniu. Ponieważ naturalna płytka odrasta swobodnie pod akrylem, paznokcie akrylowe to dobry pomysł na zapuszczanie lub zregenerowanie paznokci, na przykład po długotrwałym obgryzaniu lub uszkodzeniu. Manicure akrylowy utrzymuje się na paznokciach nawet do 4 tygodni od wykonania i można go usunąć z paznokci w dowolnym momencie.
Podczas zabiegu akrylowego przedłużania paznokci wydziela się duszący zapach. Aby temu zapobiec, należy zaopatrzyć się w akryl bezwonny, który jest bezpieczny nawet dla kobiet w ciąży.
Paznokcie akrylowe krok po kroku
Aby cieszyć się manicure akrylowym, musimy wykonać następujące czynności:
- Najpierw dezynfekujemy dłonie.
- Przygotowujemy paznokcie, to znaczy delikatnie matowimy płytkę i odsuwamy skórki.
- Odtłuszczamy paznokcie, na przykład za pomocą cleanera.
- Wybieramy tipsy i dopasowujemy je do naturalnych paznokci. W tym celu przyklejamy je do połowy naturalnej płytki za pomocą specjalnego kleju do tipsów tak, aby boki sztucznych paznokci idealnie pasowały do boków naszych paznokci, lub wykonujemy je na szablonie.
- Piłujemy próg między tipsem a naturalnym paznokciem.
- Skracamy tipsy za pomocą gilotyny, po czym nadajemy im pożądany kształt.
- Matujemy paznokcie kostką lub delikatnym pilnikiem.
- Nakładamy primer, ale wyłącznie na naturalne paznokcie.
- Szykujemy akryl i liquid w dwóch osobnych szklanych naczynkach i pędzelek do akrylu.
- Zanurzamy pędzelek kolejno w liquidzie i w proszku akrylowym. Tak powstałą kulkę nanosimy na środek tipsa. Akrylowymi kuleczkami pokrywamy całą powierzchnię paznokcia. Ważne, żeby na bieżąco korygować ewentualne nierówności, zwłaszcza na bokach paznokci. Jeżeli paznokcie wyjdą za grube, można je spiłować. Aby uzyskać pożądaną grubość i oczekiwany kształt paznokcia, aplikację akrylu można powtarzać kilkukrotnie.
- Ponieważ pędzel do akrylu bardzo szybko zastyga, myjemy go w acetonie bezpośrednio po zakończonym zabiegu.
- Po wyschnięciu, czyli utwardzeniu się paznokci, sięgamy po pilniki w celu nadania im odpowiedniego kształtu.
- Na zakończenie paznokcie malujemy na dowolnie wybrany kolor.
Jak zdjąć paznokcie akrylowe?
Aby zdjąć paznokcie akrylowe, potrzebujemy czystego acetonu, bo on jest najskuteczniejszy. Wlewamy go do szklanego naczynia i moczymy w nim sztuczne paznokcie przez około 30 minut. W tym czasie co 5-10 minut możemy próbować podważać akryl za pomocą drewnianego patyczka i w ten sposób kontrolować proces zdejmowania go. Po usunięciu akrylu należy wyrównać i oczyścić paznokcie blokiem. Spiłowanie paznokci pilnikiem też jest możliwe, ale to bardzo pracochłonne i wymaga dużej precyzji, bo naturalną płytkę paznokcia łatwo uszkodzić.
Czym paznokcie akrylowe różnią się od żelowych?
Akryl to proszek nakładany wraz z płynem (liquidem) na tips, który wcześniej został przyklejony na naturalny paznokieć. Akryl utwardza się samoistnie w ciągu kilku minut. Po tym czasie paznokcie opiłowuje się w celu nadania im pożądanego kształtu. Następnie nakładamy na nie bazę lub lakier przezroczysty i lakier – według uznania.
Z kolei żel ma konsystencję galaretki i również aplikuje się go na przygotowany uprzednio tips. Żel utwardza się pod lampą, która emituje światło UV, po 30 sekundach lub 3 minutach – w zależności od rodzaju żelu. Po upływie tego czasu nadaje się do obróbki, to znaczy można mu nadać pożądany kształt.
Zarówno akryl, jak i żel ma swoje wady i zalety – żaden z nich nie jest jednoznacznie lepszy. Akryl wytrzyma uderzenia, ale z drugiej strony może żółknąć. Z kolei żel wygląda naturalniej i subtelniej, ale jest delikatniejszy, dlatego nie tak odporny jak akryl.