Dyfuzor do olejków eterycznych. Który wybrać i jak używać?
by VIERGE

Kominki, świece, parownice, ultradźwiękowe nawilżacze powietrza. Na rynku jest mnóstwo dyfuzorów do olejków eterycznych. W tym tekście poznasz najlepsze z nich. Wybierz taki, dzięki któremu poczujesz leczniczą moc olejków.

KOMINKI DO OLEJKÓW

To najbardziej popularna metoda, którą warto wypróbować przy ciężkich olejkach, np. tymiankowym, oregano lub goździkowym. Jak działają takie olejki? Wraz z parą wodną podgrzewaną w urządzeniu unoszą się olejki. Do zalet kominków zalicza się: niską cenę, duży wybór i funkcję ozdobną. Natomiast minusy to: słaba dyfuzja olejków, mała wydajność, nie ma 100% właściwości aromaterapeutycznych i nie jest polecany do olejków cytrusowych.

ŚWIECE I LAMPKI OLEJNE

Ani świece, ani lampki olejne nie mają działania terapeutycznego, tylko relaksacyjne. Wysoka temperatura uniemożliwia roznoszenie się zapachu. Aromat jest słabo wyczuwalny, nie mówiąc już o leczniczych właściwościach. O wiele lepiej sprawdzi się olejek wmasowany w skórę lub nałożony na włosy niż jako dodatek do świecy lub lampki.

PAROWNICE I MYJKI PAROWE

Nie są to klasyczne dyfuzory do olejków eterycznych, lecz urządzenia do mycia okien, podłóg i innych sprzętów domowych. Powstaje pytanie, czy do myjki można dolać olejek eteryczny. Jasne, że tak. Jednak nie będzie miał on żadnych właściwości aromaterapeutycznych. Może się natomiast okazać skuteczną substancją sprzątającą. Olejek cytrynowy ma działanie rozjaśniające, olejek rozmarynowy – antyseptyczne, a olejek lawendowy pięknie pachnie.

ULTRADŹWIĘKOWE NAWILŻACZE POWIETRZA

Są to niewielkie urządzenia, które utrzymują w pomieszczeniu prawidłową wilgotność. Przydaje się to podczas mroźnych zim, kiedy mocno rozkręcamy kaloryfery. Jak działa ultradźwiękowy nawilżacz powietrza? Do specjalnych pojemników wlewa się wodę i olejek eteryczny. Para wodna, wydobywająca się z urządzenia, roznosi zapach olejku eterycznego.