Peeling skóry, czyli rozważne złuszczanie i świadoma pielęgnacja
by VIERGE

Czy wiesz, że nadmierne i częste złuszczanie może uszkodzić skórę i pogorszyć jej kondycję? Jak widzisz, nawet domowe zabiegi kosmetyczne można przedawkować. Jeżeli zależy ci na zdrowej i zadbanej cerze oraz świadomej pielęgnacji, przekonaj się, jak poprawnie wykonać peeling.

Po co peelingować skórę?

Złuszczamy skórę, bo w ten sposób usuwamy martwe komórki naskórka wraz z zanieczyszczeniami. W ten sposób pomagamy skórze zregenerować się oraz odzyskać młody i zdrowy wygląd. Poza tym regularne peelingi pozwalają na wygładzenie zmarszczek, rozjaśnienie przebarwień, ujędrnienie skóry i poprawę krążenia. Właśnie tak działają domowe zabiegi złuszczające i te przeprowadzane w salonach kosmetycznych. Różnica polega jedynie na zastosowaniu innych preparatów. W samodzielnej pielęgnacji stosujemy peelingi enzymatyczne i ziarniste, w gabinecie natomiast kosmetyczka używa preparatów docierających do najgłębszych warstw skóry.

Różne formy złuszczania

Preparaty peelingujące różnią się siłą działania, formułą i zawartością składników. Inne kosmetyki kupimy w drogerii, a inne znajdziemy w gabinetach kosmetycznych. Najsłabiej działają peelingi enzymatyczne i ze ściernymi drobinkami oraz kremy z zawartością kwasów owocowych. Najskuteczniejszymi metodami złuszczania naskórka są: oksybrazja, kawitacja, mikrodermabrazja, chemiczne peelingi i kuracje łączone.

Jak często złuszczać?

Częstotliwość złuszczania zależy od bardzo wielu czynników. Należą do nich: typ skóry, obecny stan cery, reakcja skóry na zabiegi peelingujące oraz skład, stężenie i czas aplikacji złuszczającego preparatu. Czy wiesz, że nawet drogeryjne produkty mogą powodować podrażnienia? Tyczy się to zarówno skóry wrażliwej, jak i tłustej i grubej. Dlatego tak ważne jest dopasowanie odpowiedniego kosmetyku i określenie planu działania. Pamiętaj, że liczą się nie tylko efekty, ale też bezpieczeństwo podczas zabiegu.

Zbyt częste peelingi – zagrożenia i skutki

Jeżeli zbyt często złuszczasz skórę, to może ona zareagować w specyficzny sposób. Będzie czerwona, poczujesz szczypanie i pieczenie, może dojść do przerwania ciągłości naskórka. W niektórych przypadkach mogą pojawić się oparzenie i ranki, a skóra zacznie się łuszczyć. Niedoskonałości, które chciałaś usunąć za pomocą peelingów, nasilą się, a kuracja pójdzie na marne. Aby temu zaradzić, wystarczy poradzić się specjalisty i poprosić o dobór kosmetyku złuszczającego.