Problem z pękającymi naczynkami krwionośnymi dotyczy wielu osób. Ale czy rumieniec pojawiający się od czasu do czasu lub chwilowa alergia też mają coś wspólnego z cerą naczyniową?Wystarczy, że zrobisz mały test, a będziesz wiedziała, jak dbać o swoją buzię.
Skóra naczyniowa – charakterystyka
Skóra naczyniowa to kobieca przypadłość, której nabawić się można już w dzieciństwie. Rozszerzone naczynia krwionośne najczęściej występują u pań z jasną karnacją z I i II fototypem, ze skórą wrażliwą, cienką, suchą, skłonną do alergii i delikatną. Niekiedy czerwone pajączki występują również na skórze tłustej, mieszanej lub dojrzałej. Skórę naczyniową rozpoznasz po tym, że na twarzy, szyi i dekolcie pojawiają się czerwone plamy, które ustępują po jakimś czasie lub pozostają na stałe. Takie zmiany powstają na skutek nieprawidłowego rozszerzenia i kurczenia się naczyń włosowatych mocno przeświecających przez naskórek.
Jak rozpoznać skórę naczyniową?
Wystarczy, że zrobisz mały test. Masz cerę naczyniową, jeżeli:
- twoja skóra czerwieni się pod wpływem silnych emocji;
- na policzkach masz popękane naczynia krwionośne;
- pod wpływem działania gwałtownej temperatury na skórze pojawia się rumień;
- podczas spożywania alkoholu lub posiłków z ostrymi przyprawami na twojej skórze pojawiają się czerwone plamy;
- w twojej rodzinie ktoś miał cerę naczyniową.
W jaki sposób dbać o cerę naczyniową?
Jeżeli już wiesz, że masz cerę naczyniową, to jak najszybciej powinnaś ją wyleczyć i odpowiednio wypielęgnować. W przeciwnym razie na twojej buzi może pojawić trądzik różowaty, czyli zaczerwienienie twarzy, rumień i pojedyncze popękane naczynia krwionośne. Czynniki, które przyczyniają się do takiego zachorowania, to:
- spożywanie alkoholu i dań z ostrymi przyprawami,
- stosowanie drażniących kosmetyków,
- słońce, wysokie i niskie temperatury,
- sauna i ćwiczenia,
- suchość lub wilgotność powietrza,
- czynniki emocjonalne.
Rozszerzone naczynia krwionośne mogą też świadczyć o wielu chorobach, między innymi: nadciśnieniu tętniczym, zaburzeniach hormonalnych, schorzeniach układu pokarmowego.