Podkład to podstawa makijażu, niezależnie od tego, czy wykonuje go profesjonalny makijażysta, czy my same. Odpowiednio dobrany poprawia urodę, ujmuje lat, a niekiedy dodatkowo pielęgnuje skórę. Z kolei podkład niewłaściwie dopasowany, to znaczy zbyt jasny lub za ciemny, może oszpecić, a nawet pogorszyć kondycję cery. Jak dobrać podkład do cery suchej, wrażliwej, mieszanej, tłustej, dojrzałej, naczynkowej i zmęczonej?
Jak dobrać podkład krok po kroku?
- Określamy odcień skóry
Kiedy chcemy dobrać podkład do cery, najpierw musimy określić, jaką mamy tonację skóry: zimną czy ciepłą. W tym celu należy przyłożyć do twarzy białą kartkę i porównać odcień cery z kolorem kartki; jeżeli skóra wyda się niebieskawa lub różowawa, oznacza to, że odcień cery jest chłodny, a jeżeli będzie złotawa lub żółta, jej tonacja jest ciepła. Odcień cery należy określać w świetle dziennym. - Dopasowujemy odcień podkładu
Dobrze dobrany podkład to taki, którego nie widać. Jak go znaleźć? Należy nałożyć na niepomalowaną skórę, na odcinku od żuchwy po szyję, trzy paski podkładu w różnych odcieniach – od najjaśniejszego do najciemniejszego. Wybieramy odcień, który najbardziej przypomina naszą karnację. Chłodne tonacje skóry dobrze się prezentują w podkładach beżowych z domieszką różu, a ciepłe – w podkładach w odcieniach złotego brązu i żółci. - Wybieramy działanie podkładu
Nie tylko odcień skóry jest istotny, lecz także jej rodzaj. W przypadku cery tłustej lub mieszanej warto postawić na podkład matujący o przedłużonym działaniu. Przy cerze suchej i normalnej lepiej sprawdzi się podkład nawilżający i delikatnie rozświetlający.
Jak dobrać podkład do cery suchej?
Ściągnięta skóra potrzebuje dodatkowego odżywienia i nawilżenia. Z tego powodu podkład do cery suchej powinien zawierać witaminę E, która chroni ją przed wolnymi rodnikami, i substancje, które zapobiegają wysuszeniu.
Podkład powinien mieć płynną konsystencję, aby dał się łatwo rozprowadzić, bez potrzeby wcierania. Wystarczy delikatnie go wklepywać opuszkami palców lub za pomocą lekko zwilżonej lateksowej gąbeczki, od środka twarzy do zewnątrz.
Podkład można wymieszać z ulubionym kremem, aby dodatkowo nawilżyć skórę.
Jak dobrać podkład do cery wrażliwej?
Podkład do cery wrażliwej i alergicznej powinien mieć jak najkrótszą listę składników. Im więcej substancji zapachowych, konserwantów (parabenów) i ulepszaczy, tym większe ryzyko, że któraś z substancji uczuli lub podrażni skórę. Optymalnym rozwiązaniem dla cery wrażliwej i alergicznej są podkłady mineralne, które zawierają jedynie trzy składniki – wszystkie pochodzenia naturalnego, i ekologiczne kosmetyki roślinne. Niestety, nawet w przypadku tych „bezpiecznych” podkładów może dojść do reakcji alergicznej na jeden ze składników.
Jak dobrać podkład do cery mieszanej?
Cera mieszana jest skomplikowana w pielęgnacji ze względu na swoją niejednorodność. Składa się z tłustej strefy T (czoło, nos i broda) i suchej strefy policzków. Aby sprostać jej wysokim wymaganiom, należy zaopatrzyć się w podkład „inteligentny”, który matuje strefę T i nawilża policzki, a dodatkowo ma właściwości antybakteryjne i łagodzi podrażnienia. Najlepszy podkład to kosmetyk typu „druga skóra”, czyli lekki jak mleczko, którego prawie nie widać po nałożeniu. Równie dobrze można wypróbować kremy BB wzbogacone o leczniczą formułę, na przykład z ekstraktem ze śluzu ślimaka. Kremy BB o takich właściwościach znajdują się w ofercie koreańskich marek kosmetycznych.
Jak dobrać podkład do cery tłustej?
Cera tłusta najlepiej toleruje podkłady wodne z cząsteczkami silikonu. Dobrym rozwiązaniem będą fluidy matujące z substancjami pochłaniającymi nadmiar sebum i wyciągami z ziół, które zwężają rozszerzone pory. Krostkę lub zaskórniki należy posmarować antybakteryjnym korektorem przed aplikacją podkładu.
Jak dobrać podkład do cery dojrzałej?
Cera dojrzała potrzebuje fluidów liftingujących, które lekko napinają skórę i nadają jej zdrowy koloryt. Aby optycznie zmniejszyć zmarszczki i złagodzić rysy twarzy, należy zastosować podkład zawierający mikę.
Jak dobrać podkład do cery naczynkowej?
Podkład do cery naczynkowej powinien być płynny i silnie kryjący. W celu zatuszowania pajączków i zaczerwienień można zastosować zielony korektor. Należy go wklepywać punktowo w zaczerwienione miejsca, po czym pokryć twarz fluidem i omieść ją sypkim pudrem.
Jak dobrać podkład do cery zmęczonej?
Szarą i zmęczoną cerę warto rozświetlić. W tej roli sprawdzą się perłowe pigmenty, które odbijają promienie światła. Z kolei witamina C wygładzi naskórek, a prowitamina B5 – ukoi skórę. Wygląd zmęczonej cery poprawi podkład rozświetlający lub zwykły fluid z domieszką płynnego rozświetlacza.