Jak wykonać makijaż dla wrażliwych oczu?
by VIERGE

Makijaż dla wrażliwych oczu to skomplikowane zadanie, ponieważ tusze do rzęs, cienie do powiek i konturówki do ust zawierają wiele sztucznych pigmentów, które mogą uczulać. Jest wśród nich tlenek chromu (zawarty w kosmetykach o zielonym kolorze), karmin (w kosmetykach fioletowych i różowych) i tlenek żelaza zanieczyszczony niklem (w kosmetykach brązowych). Substancje naturalne, takie jak pigmenty na bazie kalafonii i laka oraz pochodne związków węglowych, też mogą być alergenami. Jak wobec tego wykonać makijaż dla wrażliwych oczu? Które kosmetyki są bezpieczne, a które hipoalergiczne? Jakie cienie, tusze do rzęs i akcesoria do makijażu zastosować? Czy makijaż dla wrażliwych oczu i szkła kontaktowe wykluczają się? Jak wykonać demakijaż wrażliwych oczu i łagodzić podrażnienia oczu?

Makijaż dla wrażliwych oczu – bezpieczne kosmetyki

Jeżeli odczuwamy dyskomfort podczas tuszowania rzęs, powinnyśmy natychmiast zaprzestać używania maskary, która to powoduje. Jest małe prawdopodobieństwo, że oczy przyzwyczają się do nowego kosmetyku i dolegliwości ustąpią – wręcz przeciwnie: mogą się nasilić. Gdy problem powtarza się mimo stosowania różnych tuszów, warto zainteresować się preparatami hipoalergicznymi. Na ich opakowaniu widnieje informacja, że są przeznaczone do wrażliwych oczu i dla osób noszących soczewki kontaktowe.

Nawet jeżeli używamy bezpiecznych kosmetyków kolorowych, powinnyśmy wykonywać delikatny makijaż, który omija oczy. I tak – nie rysujemy kresek we wnętrzu powieki, nie tuszujemy rzęs zbyt mocno oraz nie aplikujemy tuszu i kredki w kąciku oka. To minimalizuje ryzyko wystąpienia podrażnień i alergii.

Makijaż dla wrażliwych oczu – kosmetyki hipoalergiczne

Kosmetyki hipoalergiczne są dostępne w różnych kolorach, ale warto unikać ostrych odcieni różu, czerwieni i fioletu. Dlaczego? Ponieważ powstają z połączenia kilku barwników, co zwiększa ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Najbardziej niebezpieczny jest zielony barwnik, dlatego już nie używa się go do produkcji kosmetyków do wrażliwych oczu. Pigmenty, które wchodzą w skład kosmetyków hipoalergicznych, są dokładnie oczyszczone (na przykład tlenek żelaza – z niklu) lub osłonione, aby zminimalizować ryzyko podrażnienia.

Liczba składników w kosmetykach hipoalergicznych jest ograniczona do minimum, ponieważ im więcej substancji, tym większe prawdopodobieństwo, że któryś z nich podrażni oko. Niektóre substancje zawarte w kosmetykach tego typu mają właściwości lekko łagodzące podrażnienia, takie jak woda termalna i pantenol. Nawet kosmetyki hipoalergiczne muszą zawierać konserwanty, aby zapewniały im ochronę przed bakteriami, grzybami i pleśnią.

Dobrym rozwiązaniem będą kosmetyki mineralne, które zawierają zaledwie trzy składniki. Z tego powodu zyskały miano „hipoalergicznych”.

Makijaż dla wrażliwych oczu – matowe cienie

Cząsteczki, z których składają się hipoalergiczne cienie i tusze, muszą być jak najbardziej rozdrabniane podczas produkcji, aby dokładnie przylegały, nie wpadały do oczu i nie zbijały się. Duże cząsteczki o nieregularnym kształcie mogą przyczyniać się do powstawania mechanicznych mikrourazów. Z tego powodu należy unikać kosmetyków, które zawierają masę perłową, która najczęściej znajduje się w błyszczących cieniach do powiek. Perłowe opiłki, które wchodzą w jej skład, powodują uszkodzenia skóry, a gdy dostaną się do oka – urazy spojówek.

Makijaż dla wrażliwych oczu – tusze do rzęs

Nie ma przeciwwskazań do stosowania tuszów pogrubiających i podkręcających rzęsy, pod warunkiem, że się nie osypują. Najlepiej by było, jakby miały naturalne pH łez. Z kolei maskary wodoodporne należy natychmiast wyrzucić, ponieważ zawierają bardzo silne substancje utrwalające.

Zamiast tuszów do rzęs można zastosować hennę, która co prawda nie wpłynie na objętość rzęs, ale powiększy oczy i doda im wyrazistości. Przedtem warto poprosić kosmetyczkę, aby przeprowadziła test uczuleniowy na skórze za uchem. Jeżeli henna ją podrażni, trzeba będzie zrezygnować z takich zabiegów.

Makijaż dla wrażliwych oczu – akcesoria do makijażu

W przypadku wrażliwych oczu nie należy używać aplikatora dołączonego do opakowania cieni do powiek – chociaż jest mały i poręczny, to szorstka gąbka podrażni skórę wokół oczu. Niestety, w drogeriach nie znajdziemy półki z aplikatorami do oczu wrażliwych, ale warto rozejrzeć się wśród artykułów firm, które produkują hipoalergiczne kosmetyki kolorowe. Jest duże prawdopodobieństwo, że oferowane przez nie akcesoria do malowania zostały wykonane z miękkich i delikatnych tworzyw.

Równie dobrze można korzystać z gąbeczki zwanej beauty blender albo rozcierać cień palcem lub zwilżonym patyczkiem kosmetycznym. Jeżeli wybieramy cienie kremowe, możemy je aplikować palcami lub cienkim pędzelkiem.

Makijaż dla wrażliwych oczu i szkła kontaktowe

Czy to połączenie jest możliwe? Oczywiście. Wystarczy przestrzegać pewnych zasad:

  • Nakładamy makijaż dopiero po ich włożeniu i zmywamy go po ich wyjęciu,
  • Stosujemy kosmetyki hipoalergiczne
  • Nie używamy sypkich cieni do powiek, których drobinki mogą dostawać się pod soczewkę. Najlepsze będą cienie o kremowej konsystencji, które nie zawierają masy perłowej,
  • Nie malujemy kresek na wewnętrznej stronie dolnej powieki, bo kosmetyk może dostać się pod soczewkę,
  • Do demakijażu stosujemy płyny beztłuszczowe,
  • W razie jakichkolwiek podrażnień wyjmujemy soczewki kontaktowe i zmywamy makijaż.

Demakijaż dla wrażliwych oczu

W przypadku wrażliwych oczu najlepiej zmywać makijaż preparatami bezzapachowymi i beztłuszczowymi o pH łez, które zawierają łagodzącą wodę termalną. Należy przy tym wykonywać jak najmniejszą liczbę ruchów, aby dodatkowo nie podrażniać oczu.

Zaczynamy od nasączenia wacika płynem i przyłożenia go do zamkniętej górnej powieki. Po chwili delikatnie przesuwamy go w dół. Następnie przykładamy do dolnej powieki nowy wacik i czekamy chwilę. Teraz ponownie przykładamy nasączony wacik do górnej powieki i delikatnie go przesuwamy, aby zmyć resztki makijażu. Powtarzamy tę czynność, dopóki całkowicie nie zmyjemy makijażu.

Jak łagodzić podrażnienia oczu?

Aby ukoić podrażnione oczy, stosujemy łagodny płyn do demakijażu i nie pocieramy oczu. Równie dobrze możemy zaaplikować krople ze świetlikiem do worka spojówkowego. Z kolei na opuchnięte powieki stosujemy chłodne okłady z wody termalnej, herbaty lub rumianku. Ponadto nie zaszkodzi pomarować okolic oczu kremem łagodzącym podrażnienia.

Jeżeli domowe sposoby nie przyniosą ulgi i zaczerwienienie, łzawienie lub opuchlizna nie ustąpią, należy zgłosić się do lekarza.