Czy opakowanie kosmetyku ma znaczenie? Sprawdzamy! 
by VIERGE

Podobno kupujemy oczami. Wykorzystują to producenci kosmetyków, którzy dbają o wizualną stronę każdego z nich. Opakowanie jest jednak ważne nie tylko ze względu na to, że przyciąga naszą uwagę. Jest kilka powodów, dla których warto zwracać uwagę na to, jakie opakowanie ma kosmetyk, który chcemy kupić.

Krem w słoiczku czy tubce? Szampon w butelce z pompką czy może szampon w kostce? Serum z pipetką czy bez? Opakowania szklane, plastikowe, a może… papierowe? Opcji jest wiele, więc warto powiedzieć o opakowaniach kosmetyków coś więcej. Być może wielu z nas ułatwi to wybór takiego kosmetyku, dzięki któremu nie tylko będzie łatwiej z niego korzystać, ale też np. przysłużyć się środowisku.

Opakowanie kosmetyku musi być praktyczne

Najważniejsze kryterium, jakim powinniśmy się kierować przy wyborze kosmetyków, to nasza wygoda. Jeśli nie przeszkadza nam łapanie mokrymi dłońmi śliskich butelek pod prysznicem, to nie ma żadnego problemu. Czasami jednak lepiej sięgnąć po żel pod prysznic z pompką, żeby wygodnie nabrać go ze stojącej obok półki bez obaw, że wyślizgnie się nam z rąk.

Kosmetyki pod prysznic to temat rzeka, jeśli chodzi o opakowania. Oprócz wygodnego dozownika liczy się też materiał. Szampony, żele pod prysznic czy maski do włosów w szklanych opakowaniach to ryzyko, że przy wyślizgnięciu się z dłoni opakowanie rozbije się pod naszymi nogami. Jeśli chcemy tego uniknąć musimy zrezygnować z rozwiązań ekologicznych na rzecz plastiku.

Ekologiczne opakowania kosmetyków

Jeśli już przy ekologii jesteśmy, to coraz ważniejszy dziś jest wybór kosmetyków ekologicznych nie tylko pod względem składu, ale też opakowania. Wszechobecny plastik staje problemem, którego nie można ominąć, stąd coraz więcej producentów stawia na opakowania biodegradowalne i materiałów, które nadają się do recyklingu. Królują oczywiście kosmetyki w szklanych słoiczkach i butelkach z drewnianymi korkami, aby zminimalizować ilość przetwarzanego plastiku. Choć warto pamiętać, że dziś poddajemy recyklingowi również opakowania z tworzyw sztucznych. Szukajmy odpowiednich oznaczeń.

Higieniczne dozowanie to podstawa

Przyczyną większości problemów skórnych są bakterie, które wywołują niekorzystny stan zapalny. Jeśli chcemy zminimalizować ryzyko przeniesienia ich na skórę, powinniśmy wybierać kosmetyki z higienicznymi opakowaniami. Co to właściwie oznacza i jakie produkt dozuje się higienicznie?

Zamiast kremu w słoiczku, wybierajmy ten z w tubce lub z pompką – jeśli nie będziemy wkładać do opakowania kosmetyku palców, nie przeniesiemy tam bakterii, a więc wyjdzie to na zdrowie nasze i przedłuży trwałość kosmetyku.

Dobrze sprawdzają się też buteleczki typu air-less, dzięki którym powietrze nie przenika do wnętrza. Dla nas oznacza to, że kosmetyk dłużej zachowuje świeżość, bo nie zachodzą w nim procesy utleniania. W takie buteleczki najczęściej pakowane są kosmetyki wyższej jakości i produkty naturalne, które zawierają mniej konserwantów, a więc muszą być utrwalane w inny sposób np. właśnie przez zastosowanie odpowiedniego opakowania.

Opakowanie jest po to, aby chronić kosmetyk

Na koniec najważniejsze: opakowanie kosmetyku musi być nie tylko ładne, ekologiczne i praktyczne, ale też solidne. Od jego trwałości zależy to, czy nasz kosmetyk będzie dobrze chroniony – przed wylaniem się, przed docierającym do niego powietrzem i wilgocią (typowe warunki łazienkowe), ale też przed słońcem. To dlatego np. naturalne olejki zawsze muszą mieć buteleczki z ciemnego szkła, bo światło przyspiesza ich jełczenie i sprawia, że szybko tracą swoje właściwości.

Zwracajmy uwagę na każdy szczegół, bo ważne jest nie tylko to, co znajduje się w składzie danego produktu, ale też jak jest to wnętrze opakowane.