Dlaczego prysznic jest lepszy niż długa kąpiel w wannie?
by VIERGE

Prysznic czy wanna? Czas rozstrzygnąć odwieczny spór o to, co jest lepsze. Zwolennicy długich kąpieli w wannie pełnej piany mogą być rozczarowani – fakty są takie, że szybki prysznic wygrywa i to nie tylko ze względu na ekologię.

Jeśli jesteś właśnie przed remontem łazienki i zastanawiasz się, jak ją urządzić, zapewne ten dylemat jest Ci znany. Prysznic czy wanna? Wanna czy prysznic? Podpowiadamy, co wybrać i dlaczego właśnie ten wybór jest dobry.

Bierzesz prysznic, oszczędzasz wodę

Wiele osób myśli, że za prysznicem przemawiają tylko względy ekologiczne. To nieprawda, bo plusów jest znacznie więcej. Nie da się jednak ukryć, że jesteśmy eko, jeśli bierzemy prysznic – zużywamy w ten sposób kilka razy mniej wody. Jedna kąpiel w wannie pochłania od 150 do nawet 200 litrów wody (w zależności od wielkości wanny i tego, jak bardzo lubimy się zanurzyć w wodzie), podczas gdy w czasie prysznica tej wody zużywamy zaledwie 30 litrów (w „najgorszym” wypadku do 80 litrów, co nadal jest dobrym wynikiem).

Warto pamiętać też, że napełniamy wannę zawsze taką samą ilością, a w przypadku prysznica możemy umyć się w mniejszej ilości wody, w ogóle tego nie odczuwając. Jak to możliwe? Za sprawą wodooszczędnych głowic prysznicowych, które rozpraszają wodę tak, aby móc tak samo dobrze umyć się w faktycznie znacznie mniejszej ilości wody.

Moczenie się w wodzie szkodzi urodzie

To, że kąpiele mają zły wpływ na nasze środowisko to jedno, ale mało kto wie, że równie źle wpływają na naszą urodę. Nie wierzysz? Przypomnij sobie, jak pomarszczona robi się skóra, gdy zbyt długo bierzemy kąpiel. To zjawisko to nic innego jak efekt tego, że długie siedzenie w wannie przesusza skórę. Zwłaszcza gdy kąpiel jest ciepła, to utrata wody ze skóry jest większa. Bez odpowiednich kosmetyków nawilżających i zatrzymujących tę wodę wewnątrz skóry, częste kąpiele mogą skończyć się dla nas przesuszeniem i podrażnieniem skóry. Ważne: nie da się uniknąć „wyciągania” wody ze skóry podczas kąpieli, dodając do niej odrobinę nawilżającego olejku. To za mało.

Najważniejsze zalety brania prysznica

Czy branie prysznica jest lepsze dla skóry? Bez dwóch zdań! Są co najmniej dwa powody, dla których warto zamienić wannę na deszczownicę.

Przede wszystkim czas, który spędzamy pod prysznicem jest krótszy i nie jesteśmy cały czas zamoczeni pod wodą, więc prysznic nie przesusza skóry tak jak kąpiel. Woda zmywa tylko zabrudzenia i ścieka po skórze, więc nie zdąży „wyciągnąć” z niej cennego nawilżenia, a skóra jest po prysznicu znacznie gładsza.

Ale to nie wszystko, bo prysznic jest dużo bardziej higieniczny. Kiedy bierzemy kąpiel w wannie, zmywamy z siebie zabrudzenia, ale cały czas moczymy się w tej samej wodzie, którą je zmyliśmy. Branie prysznica jest pod tym względem dużo bardziej higieniczne i lepsze dla naszej skóry.