Jaka odżywka jest najlepsza do włosów przetłuszczających się?
by VIERGE

Tłuste u nasady, często suche na końcach, pozbawione objętości, ciężkie i oklapnięte, bez lekkości i bez objętości. Przetłuszczające się włosy to problem wielu kobiet. Winę za to ponoszą często problemy zdrowotne lub hormonalne, lub też czynniki zewnętrzne, nieprawidłowa dieta, a także zła pielęgnacja. Aby zażegnać ten problem, często wystarczy po prostu użyć odpowiednich  kosmetyków, które będą wsparciem w pielęgnacji: warto postawić nie tylko na dobry szampon, ale również na odpowiednią odżywkę. Sprawdź, jaka odżywka do włosów przetłuszczających się jest ekspertką w swoim fachu. 

Odżywka do włosów przetłuszczających się – potrzebna, czy nie?

Czy odżywka do włosów przetłuszczających się powinna być w ogóle używana? Wiele osób sądzi, że jeszcze bardziej przetłuszcza ona włosy, a po jej użyciu włosy wyglądają gorzej niż przed myciem. To jednak nie jest dobra decyzja: odżywka do włosów źle działa na przetłuszczające się pasma tylko wtedy, kiedy jest źle dobrana lub nieodpowiednio używana. Aplikacja odżywek do włosów powinno stanowić jeden z głównych wyznaczników dobrej pielęgnacji – niezależnie od tego, czy mamy włosy suche, czy przetłuszczające się. Pielęgnacji włosów nie jest bowiem domeną szamponu – to właśnie odżywka ma taką rolę: dba o ładny wygląd włosów, nawilża, wygładza, poprawia sprężystość, chroni przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych i ułatwia ich rozczesywanie. To dzięki odżywce włosy mniej się plączą i lepiej układają, a także – wolniej przetłuszczają.  Jest to więc produkt niezbędny w codziennej pielęgnacji.

Jaka jest najlepsza odżywka do włosów przetłuszczających się?

Aby odżywka w pełni służyła i pielęgnowała włosy bez ryzyka – musi być dobrze dobrana do porowatości i rodzaju włosów, a także – jak już wspomnieliśmy – odpowiednio stosowana. Pierwszy błąd, jaki wciąż popełniamy, stosując odżywkę to ten, że nakładamy ją na całe włosy (również u nasady) i skalp. Tymczasem prawidłowo użyta odżywka do włosów powinna być nakładana mniej więcej od połowy długości włosów, czyli od ucha w dół, a nie na skórę – do tej ostatniej istnieją specjalne odżywki tzw. wcierki. Odżywka zawiera często komedogenne silikony i oleje mineralne, które nie służą skórze, nasilają przetłuszczanie się włosów, mogą powodować podrażnienia i łupież.

Jak nakładać odżywkę na tłuste włosy:

  1. Wyłącznie na długość włosów, od ucha w dół, a przy krótkich włosach tylko na ich końce.
  2. Unikać odżywek z silikonami i olejami mineralnymi (parafiną).
  3. Nie zostawiać niezmytej odżywki na włosach.
  4. Unikać ciężkich odżywek bez spłukiwania.
  5. Sięgać po olejki do włosów grubych i ciężkich (niskoporowatych), które odbiją włosy od nasady.

Jaka odżywka do włosów przetłuszczających się jest najlepsza?

Najlepsza odżywka do włosów przetłuszczających się jest być przede wszystkim lekka. Często zawiera roślinne  składniki jak pokrzywa, aloes, nagietek, szałwia, cytryna, lawenda, rumianek czy rozmaryn.

Nie może ona przeciążyć włosów, dlatego w jej składzie nie powinno być silikonów jej tłustych emolientów i parafiny. Warto wybierać też odżywki z małą ilością olejów roślinnych, w których dominują kwasy tłuszczowe omega-3 -6, -7, -9, ponieważ mogą obciążać włosy. Do tych, które się przetłuszczają najlepiej dobrać olejki z przewagą kwasów nasyconych. Pamiętaj, że im krótszy skład odżywki do włosów przetłuszczających się, tym lepiej.

Ciężkie  maski i odżywki do włosów o bogatym składzie mogą nadmiernie obciążać włosy.

Jakie oleje wybrać do tłustych włosów niskoporowatych?

Oleje polecane do włosów niskoporowatych to:

  • olej kokosowy,
  • olej palmowy,
  • olej babassu,
  • olej rycynowy,
  • olej lniany,
  • olej słonecznikowy.

Masła poleca do włosów niskoporowatych to:

  • masło shea,
  • masło kakaowe,
  • masło mango,
  • masło cupuacu

Odżywka do przetłuszczającej się skóry głowy

Idealną opcją dla tłustej skóry głowy jest specjalna odżywka do skóry głowy, popularnie nazywana wcierką do włosów. To bardzo lekki, płynny kosmetyk, najczęściej zawierający w składzie dużą ilość ziół. Nakłada się ją na czystą skórę głowy i pozostawia bez spłukiwania. Jej zadaniem jest uregulowanie pracy gruczołów łojowych, nawilżenie skalpu, zażegnanie stanów zapalnych i podrażnień. Wcierki do włosów działają nie tylko na skórę głowy, ale też wnikają w głąb do cebulek i wzmacniają je, z tym samym zatrzymują  wypadanie włosów, przyspieszają ich wzrost. Wcierka sprawia, że włosy dłużej pozostają świeże i wolniej się przetłuszczają. Będą też odbite u nasady, lekkie i puszyste.

Jak stosować wcierkę do włosów?

Wcierkę zawsze nakłada się na czystą skórę głowy. Najczęściej zakrapla się ją przy pomocy specjalnego dozownika, dołączonego do zestawu (może to być pipeta lub buteleczka z atomizerem). Rozprowadzamy na skórze głowy, delikatnie wcieramy i pozostawiamy bez spłukiwania. Wcierkę należy stosować regularnie, co 1-2 dni, a często nawet codziennie, nawet w te dni, kiedy nie myjemy włosów.

Jaką wcierkę do przetłuszczających się włosów wybrać?

Musi ona być jak najbardziej naturalna, najlepiej, jeśli jej skład jest roślinny. Możesz też zastosować hydrolat, czyli wodę roślinną, która sprawdza się w pielęgnacji ciała, twarzy i włosów. W składzie wcierki szukaj np. wyciągów z szałwii, łopianu, rozmarynu, drzewa herbacianego, pokrzywy, brzozy, olejku neem, czystka.