5 nieoczywistych przyczyn wypadania włosów. Znasz je?
by VIERGE

Wypadające włosy to temat rzeka. Napisano o nich już chyba wszystko i wymyślono dziesiątki sposobów na ich wzmocnienie. Czy na pewno znamy wszystkie przyczyny tego problemu? Przed Tobą 5 nieoczywistych powodów wypadania włosów, które naprawdę mogą Cię zaskoczyć!

Warto zacząć od tego, że wypadanie włosów to wszechobecny problem. Dotyka właściwie każdego z nas, choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Nasze włosy wypadają i jest to naturalny proces, bo żyją przez określony czas i są potem zastępowane przez kolejne. Problem jest w momencie, gdy pojawia się nadmierne wypadanie włosów w ilości takiej, którą łatwo zauważyć gołym okiem. To wtedy zaczynamy martwić się i szukać przyczyn problemu.

Dlaczego włosy wypadają w nadmiarze?

Tych oczywistych przyczyn jest kilka. Co ciekawe, nigdy nie jest tak, że przyczyna wypadania włosów jest jedna – zawsze na ten efekt składa się zestaw różnych czynników o mniejszym lub większym wpływie. Warto więc przyjrzeć się swoim włosom bliżej, bo najczęstsze przyczyny wypadania to:

  • niewystarczające odżywienie, czyli brak witamin i minerałów w diecie,
  • niekorzystne zmiany hormonalne np. w okresie ciąży lub menopauzy,
  • bardzo duża ilość stresu, skutkująca osłabieniem się cebulek włosów,
  • stosowanie kosmetyków niedopasowanych do potrzeb włosów.

Często jednak zmiana diety, zmiana pielęgnacji i unormowanie kwestii zdrowotych nie wystarcza. Dlaczego? Przez nieoczywiste przyczyny wypadania włosów, o których mówi się znacznie rzadziej.

Mniej znane przyczyny wypadania włosów

1. Ciasne upinanie włosów.

Częstą przyczyną wypadania włosów jest ich ciasne upinanie. Jeśli nosisz na co dzień wysokie, gładko uczesane koki albo koński ogon na czubku głowy, z czasem zauważysz, że Twoje włosy będa słabsze i bardziej narażone na wypadanie. Nic dziwnego: stale naciągnięte włosy powodują, że cebulki osłabiają się i szybciej wypadają (a właściwie zostają wyrwane) z mieszków włosowych. Warto raz na jakiś czas dać włosom odpocząć, rozpuścić je lub związać nieco luźniej.

2. Za mocny szampon do włosów.

Nieoczywistą przyczyną wypadania włosów może być też… szampon do włosów. Mało kto wie, że szampony dzielimy na te o łagodniejszym działaniu i te, które zawierają bardzo silne detergenty. Te drugie oczyszczają dużo lepiej, ale ich regularne oczyszczanie wiąże się z zaburzeniem naturalnej równowagi wodno-lipidowej skóry głowy. Skóra może się przesuszać i być podrażniona, a to wszystko bardzo często prowadzi do przedwczesnego wypadania włosów.

3. Spanie w rozpuszczonych włosach.

Problemem jest też spanie rozpuszczonych włosach, o którym często mówi się w kontekście rozdwajania się końcówek. Warto wiedzieć jednak, że niezwiązywanie włosów na noc to również przyczyna wypadania włosów, a właściwie wyrywania ich, gdy ruszamy się w ciągu nocy. Luźny kok albo warkocz mogą uchronić nas przed utratą bardzo wielu zdrowych włosów.

4. Używanie złej szczotki do włosów.

Ważne jest też używanie odpowiedniej szczotki do włosów. Kiedy tracimy ich bowiem najwięcej? Podczas czesania właśnie, gdy na szczotce lub grzebieniu zostaje garść wyczesanych włosów. Wiele z nich to włosy, które wypadły już wcześniej z innych powodów, ale były zaplątane jeszcze między zdrowe pasma, ale część to włosy, które wyrwaliśmy podczas szarpania ich szczotką. To dlatego tak ważny jest wybór właściwych akcesoriów do czesania, dzięki którym będziemy w stanie rozczesać włosy bez szarpania, ciągnięcia i tarmoszenia.

5. Choroby skóry głowy.

Na koniec coś, o czym mówi się rzadko, czyli choroby skóry głowy. One również bardzo często są przyczynami wypadania włosów. To mogą być schorzenia takie jak łysienie androgenowe lub plackowate, ale też łupież, trądzik różowaty, łuszczyca itp., które wyraźnie osłabiają cebulki włosów. Jeśli nie będziemy leczyli takich chorób i nie zadbamy o zdrowie skóry głowy, włosy będą wypadały.