5 sposobów na mocne paznokcie. Musisz je poznać!
by VIERGE

Masz problem z kruchymi i łamliwymi paznokciami? Przyczyn ich osłabienia może być wiele, ale wszystkim im da się łatwo zaradzić. Wystarczy, że będziemy znać 5 sposób na mocne paznokcie. Domowych, prostych i skutecznych.

Bardzo często zapominamy o tym, żeby dbać o swoje paznokcie. Nie przykładamy wagi do tego, jak ważne jest ich odżywianie, nawilżanie i ochrona, przez co osłabiają się, kruszą, łamią i rozdwajają. W większości przypadków winni więc jesteśmy sobie sami. Ale nie zawsze.

Przyczyny osłabienia paznokci

Powodów, dla których mamy słabe i kruche paznokcie, może być naprawdę wiele. Bardzo często są to nasze zaniedbania, ale zdarza się, że wpływ na kondycję paznokci mają czynniki zewnętrzne niezależne od nas. Dlaczego więc paznokcie kruchą się, łamią i rozdwajają? Najczęstszy przyczyny to:

  • niekontrolowane obgryzanie paznokci np. ze stresu,
  • brak jakiejkolwiek pielęgnacji odżywką, olejem,
  • nieprawidłowe robienie i zdejmowanie hybryd,
  • stosowanie lakierów z aldehydem itp. związkami,
  • brak ochrony przed chemią np. podczas sprzątania,
  • uszkodzenia mechaniczne podczas pracy,
  • nieprawidłowe wycinanie skórek np. żyletką.

Najlepsze sposoby na mocne paznokcie

Co możemy zrobić, jeśli nasze paznokcie są osłabione? Musimy je wzmocnić, ale wcale nie musimy wybierać się w tym celu do kosmetyczki. Oto 5 sposobów na mocne paznokcie, które można zastosować… w domu!

1_ Odżywka do paznokci z keratyną

Proteinowa odżywka do paznokci to zawsze dobry pomysł, bo właśnie z protein są one zbudowane. Warto sięgnąć po odżywkę z keratyną, choć proteiny z mleka, soi, pszenicy czy jedwabiu też mogą się sprawdzić. Forma odżywki to już dowolność – jeśli wolimy mieć odżywkę w lakierze, wybierzmy taką, a jeśli bardziej pasuje nam olejek, to też jest ok. Ważne, żeby odżywkę w ogóle stosować.

2_ Olejek rycynowy

Jeśli nie chcemy wydawać pieniędzy na odżywki z drogerii, bo wiadomo, że zawsze jest to większy koszt, możemy sięgnąć po tańszy zamiennik, czyli naturalny olejek rycynowy. Wystarczy regularnie wcierać go w paznokcie np. codziennie wieczorem przed snem, aby zauważyć różnicę. Paznokcie będą mocniejsze, gładsze i pełne blasku już po kilku tygodniach.

3_ Olejek arganowy

Podobne właściwości ma olej arganowy, czyli król wśród olejków kosmetycznych. Jest nieco łatwiejszy w stosowaniu, bo ma lżejszą konsystencję, ale jego działanie jest równie skuteczne. Wspiera prawidłowy wzrost paznokcie, wzmacnia je i odbudowuje od środka, dzięki czemu przestają się nadmiernie kruszyć. Chroni je też przed czynnikami szkodliwymi typu promieniowanie UV.

4_ Masło shea

Wśród naturalnych kosmetyków, które można zastosować na paznokcie, warte uwagi jest też masło shea. Z tym, że musi to być naturalne, tłoczone na zimno, organiczne i nierafinowane masło shea, bo tylko takie zawiera maksimum składników odżywczych. Trzeba tylko pamiętać o regularnym wcieraniu go w płytkę i skórki, a efekty pojawią się same.

5_ Oliwa z oliwek na ciepło

Bardzo dobrym sposobem jest też kąpiel dłoni w ciepłej (nie gorącej) oliwie z oliwek. Działa zbawiennie nie tylko na skórę dłoni, ale też na paznokcie, które wzmacnia, uelastycznia i chroni. Oliwa wspiera ich odbudowę, wygładza i nadaje blask, dzięki czemu stają się dużo ładniejsze niż przed zabiegiem. Jak zrobić taką kąpiel? Wystarczy podgrzać pół szklanki oliwy, wlać do miseczki i zanurzyć w niej palce (lub całe dłonie) na minimum 15 minut.