Naturalne olejki zdominowały świat kosmetyki. Są wszechstronne, pozbawione chemii, syntetyków i parabenów, wydajne, skuteczne. Nie bez przyczyny uchodzą w przemyśle kosmetycznym za cudowne eliksiry, które podnoszą prestiż każdego kosmetyku, do którego je dodano. Dlaczego naturalne olejki w pielęgnacji skóry i włosów są tak genialne? Co wyróżnia j na tle innych substancji pielęgnacyjnych? Okazuje się, ze skrywają one wiele zaskakujących niespodzianek, a ich działanie i właściwości zaskakują kosmetologów. Poznaj najciekawsze, unikalne właściwości naturalnych olejków. Oto kilka faktów o olejach, które bez wątpienia warto znać.
Naturalne olejki w pielęgnacji włosów i ciała – garść niezwykłych faktów
1. Naturalne olejki jako nieliczne działają na cebulki włosów i przyspieszają ich wzrost
Olejowanie włosów to zabieg, który uwzględnia każdą część włosa – czyli nie tylko łodygę, ale również cebulki oraz skórę głowy, z której wyrastają włosy. To znamienne, ponieważ najczęściej w ogóle pomijamy najważniejszą cześć włosa, jaka jest cebulka. Olejki nakłada się na całą długość włosów oraz skórę głowy – dzięki temu oczyszczają skalp, przywracają skórze równowagę hydro-lipidową oraz docierają do cebulek włosowych i wzmacniają je oraz pobudzają do pracy. Dzięki temu włos rośnie szybciej.
2. Dzięki naturalnym olejkom zahamujesz wypadanie włosów
Nadmierne wypadanie włosów przydarza się co czwartej osobie. Często wine za to ponosi stres, przebyte choroby lub zmiana pór roku. Olejowanie włosów sprawia, ze włos jest mocniej zakorzeniony w mieszkach, cebulki włosa nie obkurczają się tak gwałtownie i nie wypadają niepotrzebnie. Regularnie wykonywane olejowanie włosów pobudza też do pracy uśpione dotąd cebulki. Efekty: więcej młodych włosków, wyrastających z głowy.
3. Olejki pomagają zwalczyć trądzik
To zadziwiające, ponieważ według wszelkiej logiki tłusta substancja, jaka jest olej nie powinna nadawać się do pielęgnacji skóry tłustej, trądzikowej i łojotokowej. Tymczasem znaczna cześć olejków zawiera cenny dla tego typu cery składnik, czyli skwalan. Jest on substancją, która wchodzi w skład ludzkiego sebum. Obrazowo można nazwać skwalan „regulatorem tłustości skóry”. Nie tylko zapobiega on nadmiernemu przetłuszczeniu, ale i chroni przed przesuszeniem naskórka, innymi słowy – przywraca każdej cerze równowagę i wzmacnia płaszcz hydro-lipidowy.
4. Są źródłem dobrych kwasów tłuszczowych z grupy Omega 3,6,7,9
pewnie każdy słyszał o tym, ze NNKT są podstawą zdrowego organizmu i bezwzględnie należy ej stosować w codziennej diecie. NNKT powinny być jednak dostarczane skórze nie tylko w pożywieniu. Ponieważ są one „strażnikami” poprawnego funkcjonowania komórek – w dziedzinie urody odgrywają równie istotną rolę, wymiatając wolne rodniki i ochraniając przed stresem oksydacyjnym.
5. Olejek kokosowy wybiela zęby
Słyszałaś o ssaniu oleju kokosowego? To jedna z lepszych metod na wybielenie zębów. Regularne ssanie olejku kokosowego rozjaśnia szkliwo, a do tego doskonale odkaża jamę ustną, łagodzi podrażnienia, odświeża oddech i zabija wszelkie bakterie odpowiedzialne za powstawanie próchnicy.
6. Naturalne olejki to bogactwo fitosteroli i flawonoidów
Flawonoidy to silnie działające antyutleniacze, które zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się skóry i włosów. Wzmacniają też słabe i kruche naczynia krwionośne, uelastyczniają i regenerują włosy, skórę, paznokcie, łagodzą stany zapalne oraz trądzik. Dlatego naturalne olejki działają też antyseptycznie i bakteriobójczo na skórę.
Fitosterole to inaczej sterole roślinne, które mają korzystny wpływ na stan skóry i włosów, mają zdolność do stymulowania syntezy kolagenu, ograniczają rozpad elastyny i z tego względu określa się je mianem substancji anty-aging.
7. To jedyne substancje, które są w stanie dopasować się do konkretnej porowatości włosów
Porowatość włosów to rozchylenie łusek na ich powierzchni. Może być niewielkie (łuski ściśle przylegają do siebie) lub bardzo duże (sztywne, zniszczone włosy z dużymi ubytkami keratyny, wilgoci, minerałów i witamin). O każdą porowatość należy inaczej dbać i dostarczać im różnej wielkości cząstek – a takie właśnie znajdują się w naturalnych olejkach. Dlatego olejowanie włosów to zabieg, który działa w punkt – czyli zgodnie ze strukturą i potrzebami włosa.