Zazwyczaj jest tak, że dbamy o skórę twarzy i ciała oraz włosów. Ale czy wiecie, że o kosmetyki, których do tego używamy, również musimy dbać? Szczególnej opieki wymagają produkty naturalne. Jak o nie dbać, przechowywać i kupować?
Czemu nie otwierać kosmetyków w sklepie?
Przed zakupem nie należy otwierać kosmetyków z bardzo prostego sposobu. Do środka przedostają się bakterie, które mogą negatywnie wpłynąć na działanie i właściwości produktu. A co gorsza, otwierany kosmetyk może zawierać zanieczyszczenia, które potem nakłada się na twarz, co może wywołać podrażnienia, trądzik i inne choroby skóry.
Jak kupować kosmetyki mineralne?
- Niektóre olejki roślinne powinny być przechowywane w niskich temperaturach.
- Jeżeli kupujesz hydrolat bez konserwantów, to dokup dodatkowy produkt przedłużający trwałość produktu.
- Nie kupuj kosmetyków, które stoją z przodu półki lub pod lampami.
- Sprawdź termin ważności.
- Nie kupuj kosmetyków naturalnych na zapas.
- Jeżeli kupujesz kosmetyki z promocji, to sprawdź, czy niższa cena nie jest wynikiem upływającego terminu ważności.
- Wybieraj butelki z pipetą, atomizerem lub dozownikiem.
Jak dbać o kosmetyki naturalne w domu?
- Kosmetyki naturalne przechowuj z daleka od źródeł światła, wilgoci i wysokich temperatur. Nie trzymaj ich w łazience i na toaletce – narażone są na czynniki zewnętrzne, które pogarszają ich działanie i właściwości.
- Oleje, hydrolaty, naturalne toniki i sera na bazie olejków przechowuj w lodówce – zwłaszcza jeśli są to kosmetyki niezawierające konserwantów.
- Przed aplikacją kosmetyków mineralnych zawsze myj dłonie.
- Po aplikacji dokładnie zamykaj opakowanie, bo w ten sposób uniemożliwisz przedostanie się do środka bakterii mogących wywołać podrażnienia skóry.
- Przed otwarciem produktu zapoznaj się z zaleceniami producenta dotyczącymi stosowania i przechowywania.
- Myj pędzle, gąbki i akcesoria do makijażu i pielęgnacji skóry.
Przeterminowane kosmetyki wyrzuć!
Używanie przeterminowanych kosmetyków jest niebezpieczne dla zdrowia. Możesz nabawić się wyprysków, podrażnień, a w skrajnych przypadkach chorób skóry, które mogą wymagać leczenia dermatologicznego. Dlatego ważne jest, żeby co jakiś czas sprawdzać daty ważności produktów i wymieniać je na nowe. Pamiętaj też, że ważność kosmetyku naturalnego skraca jego nieprawidłowe przechowywanie i stosowanie niezgodne z zaleceniami producenta.