Jak dbać o kosmetyki naturalne?
by VIERGE

Zazwyczaj jest tak, że dbamy o skórę twarzy i ciała oraz włosów. Ale czy wiecie, że o kosmetyki, których do tego używamy, również musimy dbać? Szczególnej opieki wymagają produkty naturalne. Jak o nie dbać, przechowywać i kupować?

Czemu nie otwierać kosmetyków w sklepie?

Przed zakupem nie należy otwierać kosmetyków z bardzo prostego sposobu. Do środka przedostają się bakterie, które mogą negatywnie wpłynąć na działanie i właściwości produktu. A co gorsza, otwierany kosmetyk może zawierać zanieczyszczenia, które potem nakłada się na twarz, co może wywołać podrażnienia, trądzik i inne choroby skóry.

Jak kupować kosmetyki mineralne?

 1. Niektóre olejki roślinne powinny być przechowywane w niskich temperaturach.
 2. Jeżeli kupujesz hydrolat bez konserwantów, to dokup dodatkowy produkt przedłużający trwałość produktu.
 3. Nie kupuj kosmetyków, które stoją z przodu półki lub pod lampami.
 4. Sprawdź termin ważności.
 5. Nie kupuj kosmetyków naturalnych na zapas.
 6. Jeżeli kupujesz kosmetyki z promocji, to sprawdź, czy niższa cena nie jest wynikiem upływającego terminu ważności.
 7. Wybieraj butelki z pipetą, atomizerem lub dozownikiem.

Jak dbać o kosmetyki naturalne w domu?

 1. Kosmetyki naturalne przechowuj z daleka od źródeł światła, wilgoci i wysokich temperatur. Nie trzymaj ich w łazience i na toaletce – narażone są na czynniki zewnętrzne, które pogarszają ich działanie i właściwości.
 2. Oleje, hydrolaty, naturalne toniki i sera na bazie olejków przechowuj w lodówce – zwłaszcza jeśli są to kosmetyki niezawierające konserwantów.
 3. Przed aplikacją kosmetyków mineralnych zawsze myj dłonie.
 4. Po aplikacji dokładnie zamykaj opakowanie, bo w ten sposób uniemożliwisz przedostanie się do środka bakterii mogących wywołać podrażnienia skóry.
 5. Przed otwarciem produktu zapoznaj się z zaleceniami producenta dotyczącymi stosowania i przechowywania.
 6. Myj pędzle, gąbki i akcesoria do makijażu i pielęgnacji skóry.

Przeterminowane kosmetyki wyrzuć!

Używanie przeterminowanych kosmetyków jest niebezpieczne dla zdrowia. Możesz nabawić się wyprysków, podrażnień, a w skrajnych przypadkach chorób skóry, które mogą wymagać leczenia dermatologicznego. Dlatego ważne jest, żeby co jakiś czas sprawdzać daty ważności produktów i wymieniać je na nowe. Pamiętaj też, że ważność kosmetyku naturalnego skraca jego nieprawidłowe przechowywanie i stosowanie niezgodne z zaleceniami producenta.