Czy przywiązujesz wagę do tego, co zawiera dany kosmetyk?
Starasz się unikać produktów, które mają w składzie choćby najmniejszą ilość alkoholu? To bardzo dobrze, że starasz się być świadomą konsumentką.
Zapewne masz też świadomość, że w wyborze produktów do pielęgnacji masz bardzo ograniczone pole manewru – większość z tych do pielęgnacji włosów zawiera bowiem znaczne lub śladowe ilości alkoholu.
Wiedz jednak, że nie każdy specyfik, będący alkoholem szkodzi włosom
Istnieje grupa substancji, które, mimo iż należą do rozległej rodziny alkoholi – mogą pozytywnie wpłynąć na pielęgnację włosów i przynieść im sporo korzyści. Znaczna grupa alkoholi niszczy i wysusza włosy – ale są też takie, które świetnie dbają o włosy, a bez nich odżywienie włosów byłoby słabsze lub znikome. Są to substancje, określane jako tzw “promotory przejścia” – nie osadzają się na włosach, lecz wyparowują dość szybko z powierzchni, lecz zanim to zrobią – ułatwiają wnikanie aktywnych składników do wnętrza włosów i skóry. określa się ich zatem mianem “dobrych alkoholi”; ponadto nawilżają, wygładzają i zmiękczają one włosy. Kluczową sprawą jest odróżnienie jednych od drugich. Jak to zrobić? Poniższy artykuł raz na zawsze usystematyzuje Twoją wiedzę na temat dobrych i złych alkoholi.
ALKOHOLE ZAWIERAJĄ PRODUKTY DO WŁOSÓW – RODZAJE
Dzieląc alkohole na „dobre” i „złe” należy wziąć pod uwagę przede wszystkim ich budowę. Ogólnie zatem można je podzielić na:
- ALKOHOLE JEDNOWODOROTLENOWE – czyli te, których tak bardzo starasz się unikać; nie przyniosą niestety niczego dobrego Twoim włosom. Wysuszają, powodują kruchość i matowość pasm, często są przyczyną alergii, mocno napuszają włosy. Długotrwałe stosowanie produktów z jednowodorotlenowymi alkoholami może znacznie nasilić wrażliwość (czyli podatność na niszczenie) i łamliwość włosów. Alkohole te mogą działać jak rozpuszczalniki w kosmetyku. Z tego względu mogą niestety mieć zdolność rozpuszczania naturalnej warstwy ochronnej włosa – logiczne zatem jest, że włos pozbawiony ochrony to włos, który szybko się zniszczy.
- ALKOHOLE DWU- I WIELOWODOROTLENOWE – to te “dobre”, które nie przypadkiem znalazły się w produktach do pielęgnacji włosów. Są one droższe, ale świadczą o jakości produktu i profesjonalnym podejściu producenta do pielęgnacji.
Mają działanie nawilżające, a przy tym świetnie kondycjonują włosy, a także tworzą na ich powierzchni warstwę okluzyjną (mikroskopijną osłonę), a dzięki swoim właściwościom higroskopijnym mają zdolność zatrzymywania wody w wewnętrznych strukturach włosa. Mają one właściwości wygładzające i zmiękczające włosy.
Warto znać nazwy zarówno dobrych, jak i złych alkoholi, aby wiedzieć, który z kosmetyków do włosów jest dobrej jakości, a którego należy unikać.
ZŁE I SZKODLIWE ALKOHOLE W KOSMETYKACH:
- Alkohol denatl/ SD alcohol / SD alcohol-40 – wszystkie te nazwy określają alkohol denaturowany (etanol), skażony i silnie drażniący specyfik który mocno niszczy włosy.
- Alcohol / Ethanol / Ethyl alcohol – to etanol pochodzenia roślinnego, którego zbyt duże stężenie w kosmetyku podrażnia i wysusza – nie powinien być wysoko w składzie INCI (najlepiej oczywiście, by wcale go tam nie było).
- Isopropyl alcohol/ IPA /Propanol/ Izopropanol/ Propan-2-ol. Powszechny konserwant. Może uczulać, podrażniać i wysuszać włosy i skórę głowy.
- Benzyl alcohol – bardzo popularny, w kosmetykach pełni funkcję konserwującą. Bywa również rozpuszczalnikiem. Jest potencjalnym alergenem.
DOBRE ALKOHOLE W KOSMETYKACH:
Do tej grupy alkoholi należy zaliczyć alkohole tłuszczowe, które mają właściwości pielęgnujące, upiększające i ochronne, czyli wszelkie długołańcuchowe substancje niepodrażniające skóry głowy. Nabłyszczają, ochraniają i zmiękczają oraz delikatnie natłuszczają włosy, by nie wnikały w nie toksyny z powietrza. Pomagają one zatrzymać wodę wewnątrz włosa i ułatwią rozczesanie splątanych pukli. Należą do nich m.in.:
- Cetyl alcohol,
- Myristyl alcohol,
- Stearyl alcohol,
- Cetearyl alcohol,
- Behenyl alcohol,
- Lauryl alcohol,
- Acetyl Alcohol,
- Sterol Alcohol,
- Lanolin Alcohol,
- Stearic Acid,
- Glikol propylenowy,
- Gliceryna.