Czy to trądzik? Skórne zmiany przypominające tę chorobę
by VIERGE

Trądzik jest bardzo powszechną chorobą skóry, na którą zapadają zarówno osoby młode, jak i dorośli. Nie powinniśmy sobie wtedy samodzielnie stawiać diagnozy, ponieważ możemy się pomylić. Są bowiem zmiany skórne przypominające trądzik. Jak je odróżnić i czym one są?

Czym jest trądzik?

Z trądzikiem większość z nas miała do czynienia. Typowymi wykwitami na skórze dla tej choroby są: zaskórniki, krosty i gule, które w niektórych przypadkach mogą być naprawdę wielkie. Takie zmiany często pozostawiają po sobie przebarwienia, które jest bardzo ciężko usunąć.

Skórne zmiany podobne do trądziku

1. Prosak

Prosaki są białe i mają około 1-2 milimetrów średnicy. Przypominają niewielkie drobiny uwięzione tuż pod skórą. Zazwyczaj pojawiają się wokół oczu, na policzkach, nosie i czole, ale równie dobrze mogą pojawić się na reszcie twarzy. Powstają podobnie do zaskórników. Prosaki są złożone ze zrogowaciałych komórek, sebum lub keratyny, które znajdują się pod skórą. Najczęściej do takiej sytuacji dochodzi, kiedy skóra nieprawidłowo się złuszcza. Prosaków nie trzeba usuwać, zazwyczaj znikają same; można się ich pozbyć podczas oczyszczania manualnego.

2. Przerośnięty gruczoł łojowy

Występuje przeważnie u osób po 40. roku życia, ale może pojawić się także u młodszych. Za przyczynę uznaje się uwarunkowania genetyczne i uszkodzenia skóry spowodowane słońcem. Podczas ucisku z gruczołu łojowego może wydobywać się sebum, może być takę otoczony przez teleangiektazje. Leczenie przerośniętego gruczołu łojowego nie jest konieczne. Jeśli bardzo przeszkadza, to można poddać się zabiegowi laserowemu, krioterapii lub elektrokoagulacji.

3. Torbiel naskórkowa

Jest to niewielki woreczek pod powierzchnią skóry wypełniony keratyną i/lub sebum. Powstaje w obrębie gruczołu łojowego, kiedy jego otwór jest zablokowany. Takie zmiany są zazwyczaj usuwane chirurgicznie. W przypadku pęknięcia torbieli może dojść do nadkażenia i trudności w usunięciu.

4. Kaszak

Jest to twarda podskórna torbiel wypełniona keratyną. Pojawia się zazwyczaj na owłosionej skórze głowy lub na twarzy. Jeśli pęknie, zmiana ulega zapaleniu i wtedy może się stać bolesna. Kaszaki najlepiej usuwać chirurgicznie, bo wtedy jest mniejsze ryzyko odnowienia się zmiany.