Czym jest kolagen i dlaczego potrzebny jest skórze?
by VIERGE

jak-dziala-na-skore-kolagen-kolagen-na-wlosy.jpg

Być może nie masz świadomości, ze za każdym razem, gdy jesz rosół, lub jakąkolwiek inna zupę an mięsnym wywarze – twoja skóra otrzymuje dawkę młodości, która działa lepiej niż jakikolwiek suplement. Dzieje się tak, ponieważ dostarczasz organizmowi kolagen – białko, nazywane powszechnie białkiem młodości. Może on być syntetyczny lub odzwierzęcy i bezapelacyjnie jest niezastąpiony, jeśli mówimy o wyglądzie i kondycji skóry. Dlaczego tak się dzieje?

Czym jest kolagen?

Jak już wspomnieliśmy- kolagen jest białkiem, który wchodzi w skład naszego organizmu. Nie jest to byle jakie białko, lecz jedno z najistotniejszych, które tworzy tkankę łączną naszego ciała. Jest ona w większości złożona z kolagenowych włókien, te zaś odpowiadają za sprężystość i rozciągliwość skóry.

Po co potrzebny nam jest kolagen?

Włókna kolagenowe tworzą swego rodzaju szkielet naszej skóry. Ich ubytek powoduje, ze skóra wiotczeje, traci elastyczność i sprężystość i przyobleka się siatką zmarszczek Innymi słowy – kolagen pomaga zachować młodość skóry. Co więcej: z wiekiem włókna kolagenu i elastyny ulegają osłabieniu , a gruczoły łojowe zanikają. Skóra staje się sucha, a proces jej starzenia przyspiesza. Im więcej kolagenu w skórze, tym lepiej ona funkcjonuje. Bez niego nie ma ona szans na regenerację.

Warto wspomnieć, że kolagen buduje tez nasze stawy i kości. Zanik kolagenu powoduje, ze cały nasz organizm staje się słabszy i bardziej podatny na wszelkie urazy, złamania i zwichnięcia. Dlatego owo „białko młodości” w znacznej mierze odpowiada za naszą dyspozycję fizyczną (bez niego ciało i skóra traci swą proteinową podporę).

Typy kolagenu

Warto wiedzieć, ze kolagen dzieli się aż na 12 różnych typów. Różnią się one miejscem występowania w ciele i swoim przeznaczeniem, czyli funkcją, jaką pełnią w organizmie. Najpowszechniejszy jest kolagen typu I, który współtworzy tkankę podskórną, znajduje się w ścięgnach i tkance łącznej kości. Typ II tworzy wyłącznie chrząstki stawowe, a IV typ kolagenu jest częścią składową mikrowłókien międzytkankowych i tworzy cienkie membrany między wszystkimi tkankami organizmu.

Jak działa kolagen na skórę?

Wraz z wiekiem skóra zmienia się, a procesy w niej zachodzące ulegają drastycznym zmianom. Spada poziom witamin i minerałów, które wspomagają naturalną odnowę kolagenowych włókien, molekuły kolagenu dojrzewają i przeistaczają się wraz z wiekiem , zmieniając strukturę skóry. Wynikiem jest utrata elastyczności i jędrności skóry: pojawiają się zmarszczki, zwiotczenia, skóra zaczyna się przesuszać, zmienia się jej koloryt, a na ciele tworzy się cellulit. Kolagen nie tylko zanika w tkankach, ale również rozrzedza się, a aktywność fibroblastów maleje. To wszystko powoduje dosyć poważne i wyraźne pogorszenie się kondycji skóry.

Jak działa kolagen na włosy?

Kolagen to nie tylko zdrowa, młoda i jędrna skóra, ale również piękne i sprężyste włosy, dlatego spadek poziomu kolagenu w organizmie powoduje zwiększenie kruchości i łamliwości pasm. Stają się one cienkie i łamliwe, bardzo szybko się przesuszają, a cebulki włosowe tracą siłę: stopniowo obkurczają się, wyślizgując się z pochewki włosowej.

Skutkuje to wzmożonym wypadaniem włosów i hamuje ich wzrost (cebulka ma coraz mniej siły na to, by stymulować łodygę do wzrostu). Kolagen dostarcza cebulkom włosowym niezbędnych aminokwasów, które są odpowiedzialne za odżywianie cebulek włosowych, oraz za wygląd włosów.

Gdzie należy szukać kolagenu?

Aby dłużej zachować młodą i sprężystą skórę oraz piękne, mocne włosy, należy stale uzupełniać poziom kolagenu w organizmie. Można go dostarczać z pożywieniem, jednak dieta bogata w kolagen nie pozwala na całkowite uzupełnienie jego braków. Kolagen jest (niestety) ciężko przyswajalny wraz z pożywieniem, dlatego aby odżywić skórę od wewnątrz wskazana jest odpowiednia suplementacja. Warto znaleźć preparaty z łatwo przyswajalnym kolagenem, które wspomogą prawidłowe funkcje skóry. Regularnie przyjmowany kolagen wspomaga naturalne procesy zachodzące w skórze, przyczynia się do spłycenia zmarszczek i zapobiega powstawaniu nowych. Skóra staje się gładsza i poprawia się jej napięcie.

Kolagen w kosmetykach

Kolagen dostarczany skórze w postaci kremu lub serum jest równie istotny jak ten z suplementów. Kosmetyki z kolagenem ukierunkowane są stricte na potrzeby skóry i mają wspomagać jego produkcję w wewnętrznych tkankach. Dobry krem z kolagenem jest idealnym uzupełnienie suplementacji i diety obfitującej w kolagen innego typu. Najlepiej, jeśli krem do twarzy oprócz kolagenu zawiera dodatkowo witaminy, np. C i E, które odpowiadają za jego produkcję i transportują cząsteczki do komórek skóry.