Jak dbać o tatuaż? Pielęgnacja, opalanie i utrzymanie koloru
by VIERGE

Ozdabianie ciała było znane od wieków, przybierało różne formy i było wykorzystywane do różnorodnych celów. Dziś jedną z form dekorowania skóry jest tatuaż. Aby przez cały czas miał ładny kolor, należy o niego odpowiednio dbać. Jak pielęgnować tatuaż?

Jak dbać o świeży tatuaż?

Jeżeli niedawno wytatuowałaś sobie na ciele jakiś wzór, to powinnaś wiedzieć, że do momentu jego zagojenia się nie możesz spożywać alkoholu. Jedno w połączeniu z drugim może ci zaszkodzić. Tatuaż nie będzie się poprawnie goił, a wzór stanie się niewyraźny i wyblakły. Dlatego tatuażyści zalecają, żeby przez trzy dni po zrobieniu tatuażu nie pić alkoholu i nie palić papierosów. Nie wolno ci także:

  • stosować leków, które wpływają na konsystencję krwi;
  • intensywnie trenować;
  • chodzić na basen oraz do solarium i sauny;
  • brać długich kąpieli;
  • zdrapywać strupków.

Jak pielęgnować tatuaż?

Gotowy tatuaż zakrywa się folią spożywczą, którą zdejmuje się dopiero po około 3 godzinach od chwili zakończenia ozdabiania ciała. W domu wzór przemyj letnią wodą z delikatnym mydłem i osusz ostrożnie papierowym ręcznikiem. Zabieg powinien przebiegać w jak największej sterylności i z zachowaniem higieny. Do gojącego się tatuażu nie mogą się przedostać bakterie i paprochy. Zapewnij tatuażowi dostęp świeżego powietrza. Użyj także natłuszczającej maści, która zapobiegnie wysychaniu skóry, zadziała przeciwbakteryjnie i będzie regenerować naskórek. Następnie wzór znów owiń folią. Taki rytuał powtarzaj przez trzy dni.

Ważne jest, żeby tatuaż nawilżać w taki sposób przez dwa tygodnie i nakładać na niego maść nawet 4 razy dziennie. Warstwa produktu nie powinna być gruba – zapewnij tatuażowi swobodne oddychanie. Przed każdym zastosowaniem maści skórę przemyj wodą z mydłem. Zagojony tatuaż również potrzebuje pielęgnacji. Regularnie go nawilżaj, bo tylko wtedy zachowa swoją barwę i wyraźne kontury.

Tatuaż a opalanie się i blaknięcie koloru

Pod wpływem ciepła tusz przemieszcza się w twojej skórze, jego ostrość i kolor stają się nieestetyczne. Przez okres gojenia się skóry nie wolno się opalać, a potem trzeba stosować krem z najwyższym faktorem. Tusz pod wpływem promieniowania UV może wyblaknąć.