Jak dbać o usta?
by VIERGE

Usta mają bardzo delikatną skórę. Niska zawartość gruczołów łojowych nie zapewnia im skutecznej ochrony lipidowej. Z tego powodu usta są bardziej podatne na urazy i podrażnienia oraz potrzebują troskliwszej opieki. Jeżeli chcesz poznać odpowiedź na pytanie, jak dbać o usta, niezwłocznie przeczytaj ten artykuł.

Codzienna pielęgnacja ust – pomadki, balsamy i kremy

W ciągu dnia najlepiej używać pomadek i balsamów nawilżających. Powinny zawierać filtr UV. Nie daj się zwieść pięknemu zapachowi i kremowej konsystencji – takie pomadki zazwyczaj wysuszają usta, co w konsekwencji powoduje ich pękanie. Pomadkę ochronną lub krem nawilżający wklepuj w usta po każdej porannej i wieczornej toalecie. Najlepszy będzie krem tłusty bądź półtłusty, którego zwykle używasz do pielęgnacji twarzy.

Peeling ust

Kondycję ust poprawi delikatny peeling wykonany od czasu do czasu, na przykład raz na dwa tygodnie. Jeżeli będziesz robić to częściej, możesz znacznie podrażnić skórę ust. Najlepszym sposobem na złuszczanie naskórka jest zastosowanie hydropeelingu przeznaczonego do złuszczania skóry twarzy. Gruboziarniste peelingi w tym wypadku się nie sprawdzą.

Masaż ust

Rano wykonuj masaż ust. W tym celu używaj miękkiej szczoteczki do zębów. Dzięki regularnym masażom poprawisz ukrwienie ust i przywrócisz im soczysty kolor. Masaż ust szczoteczką pełni funkcję peelingu – pozwala usunąć martwy naskórek. Masaż wykonuj delikatnymi, kolistymi ruchami od jednego kącika ust do drugiego. Zabieg powinien trwać maksymalnie minutę.

Sposoby na spierzchnięte i popękane usta

Usta stale narażone są na czynniki zagrażające ich kondycji. Są to między innymi niesprzyjające warunki atmosferyczne, środki chemiczne zawarte w kosmetykach, klimatyzacja i zła dieta. W konsekwencji usta pękają. Najlepszym sposobem na ich ochronę jest dobra pomadka ochronna lub balsam. Jeżeli usta popękają, najlepiej smarować je olejkiem z drzewa herbacianego lub oliwą z oliwek, które przyspieszą gojenie się ran.

Ponadto Twoja dieta powinna być wzbogacona o witaminy A, B2, C i E, które naturalnie pielęgnują usta.