Jak dbać o zniszczone włosy? Regeneracja w 10 krokach
by VIERGE

Bywa, że pod wpływem różnych czynników włosy osłabiają się, zaczynają łamać i wypadać. Nożyczki fryzjerskie to nie zawsze jedyne wyjście z sytuacji. Czy wiesz, jak zregenerować zniszczone włosy i jak o nie dbać na co dzień?

Jest wiele rzeczy, które szkodzą włosom. Mimo że każdy włos jest w stanie udźwignąć naprawdę ogromny ciężar, to tak naprawdę bardzo łatwo je zniszczyć np. wysoką temperaturą. Czego warto się wystrzegać, jeśli chcemy mieć zdrowe i mocne włosy?

Nasze działania, które najczęściej szkodzą włosom to:

  • zbyt częste farbowanie włosów;
  • codzienne suszenie gorącym nawiewem;
  • prostowanie włosów i kręcenie ich lokówką;
  • nieumiejętnie zrobiona trwała;
  • pielęgnacja nieodpowiednimi kosmetykami;
  • zbyt intensywnie rozczesywanie;
  • tarmoszenie ręcznikiem podczas osuszania;
  • spanie z rozpuszczonymi włosami;
  • mało zróżnicowana i niezdrowa dieta;
  • różnego rodzaju choroby itp.

10 kroków, jak zadbać o zniszczone włosy

Krok 1.
Wizyta u fryzjera i ścięcie rozdwojonych końcówek

Krok pierwszy na drodze do pięknych, mocnych i zdrowych włosów może być najbardziej bolesny. Zwłaszcza dla osób, które mają w planach zapuszczanie włosów i walczą o każdy centymetr. Niestety prawda jest taka, że rozdwojonych końcówek nie da się uratować żadnym sposobem. Trzeba je ściąć, ponieważ to właśnie przez nie ucieka najwięcej wody i składników odżywczych. Jeśli masz rozdwojone włosy, wizyta u fryzjera to konieczność.

Krok 2.
Ograniczenie czynników, które szkodzą włosom

Druga ważna sprawa to ograniczenie tego wszystkiego, co szkodzi włosom. Koniec z farbowaniem, a tym bardziej z rozjaśnianiem. Koniec z papierosami i alkoholem (one naprawdę szkodzą włosom, cerze i paznokciom). Koniec z dużą ilością produktów do stylizacji i codziennym prostowaniem włosów. Czas znaleźć przyczynę zniszczenia włosów i ją wyeliminować. Jeśli coś ma negatywny wpływ na kondycję włosów, nie powinniśmy tego używać.

Krok 3.
Zmiana szamponu i nauka delikatnego mycia włosów

Ogromne znaczenie dla kondycji włosów ma sposób, w jaki je myjemy. Jeśli robimy to zbyt intensywnie i używamy szamponów zawierających bardzo mocne detergenty, możemy niszczyć włosy, osłabiać ich cebulki i przesuszać pasma. Szampon należy dobierać do skóry głowy, a nie do włosów, i zawsze neutralizować jego negatywne działanie kwaśną płukanką. Codzienne mycie włosów też nie jest korzystne: powinniśmy robić to rzadziej, w delikatny sposób, szamponami z łagodnymi detergentami i pod letnią wodą.

Krok 4.
Rezygnacja ze stylizacji na gorąco i suszenia włosów

Jeśli włosy są choć trochę osłabione, to każda forma stylizacji na gorąco jest jak przybicie gwoździa do ich trumny. Wysoka temperatura szkodzi delikatnym pasmom, może je niszczyć i przesuszać. Jeśli chcemy przywrócić włosom zdrowie i piękno, zrezygnujmy z suszenia włosów gorącym powietrzem (najlepiej pozwolić im wysychać naturalnie) i odstawmy wszystkie prostownice, lokówki i karbownice.

Krok 5.
Wprowadzenie do pielęgnacji intensywnych odżywek

Nie zregenerujemy zniszczonych włosów, jeśli nie wprowadzimy do ich pielęgnacji odżywki. Nawet ta o najprostszym składzie, z kilkoma substancjami nawilżającymi i wzmacniającymi (odżywki proteinowe), działa jak najlepsze wsparcie w regeneracji i pozwala przywrócić zniszczonym włosom miękkość, gładkość i blask. Najlepsze są odżywki do spłukiwania.

Krok 6.
Regularne olejowanie włosów naturalnymi olejkami

Prawda jest jednak taka, że nic nie da włosom tak wiele, jak naturalne olejki. Zawierają idealną kompozycję niezastąpionych kwasów tłuszczowych, które wzmacniają naturalną barierę hydrolipidową. Wystarczy dobrać odpowiedni olejek do swoich problemów z włosami lub skórą głowy i wykonywać regularne olejowanie. Najlepsze efekty w regeneracji włosów daje olejowanie na ciepło, czyli lekko podgrzanym olejem.

Krok 7.
Ochrona końcówek przed zniszczeniem

Naturalny olejek można też wykorzystać jako naturalne serum na końcówki, które zapobiegnie ich rozdwajaniu. Zwłaszcza olejek z nasion bawełny. To bardzo ważne w pielęgnacji włosów zniszczonych, ponieważ wszystko zaczyna się właśnie od końcówek – jeśli są rozdwojone to przez nie ucieka nie tylko nawilżenie, ale też substancje odżywcze.

Krok 8.
Nauka świadomego kupowania kosmetyków

Nie ma skutecznej pielęgnacji bez skutecznych i dobrze dobranych produktów. Dlatego bardzo ważnym krokiem na drodze do zdrowych, mocnych i pięknych włosów jest sprawdzanie składu kosmetyków, które kupujemy. Dzięki temu nie obciążymy niepotrzebnie włosów i dostarczymy im tylko tych składników, których potrzebują, aby znowu mieć dobrą kondycję i olśniewać swoim pięknem.

Krok 9.
Odpowiednia technika czesania włosów

Analizując krok po kroku to, jak powinniśmy dbać o włosy, często okazuje się, że nawet czeszemy je w nieodpowiedni sposób. Istotny jest już wybór szczotki lub grzebienia. Mokrych włosów lepiej w ogóle nie rozczesywać, a jeśli już musimy to zrobić, to najlepiej drewnianym grzebieniem o szerokim rozstawie zębów. Poza tym czesać trzeba delikatnie, partiami i zawsze odpowiednio dobraną szczotką z naturalnych materiałów.

Krok 10.
Zmiana diety na zdrowszą i bogatszą w składniki odżywcze

Ostatni krok to oczywiście zmiana diety, która jest podstawą każdej pielęgnacji. Włosy zniszczone wymagają kwasów omega-3 i omega-6, a do tego wielu mikro– i makroelementów. Dostarczając je od środka, dbamy o cebulki włosów i wspieramy pielęgnację kosmetykami.