Jak działa bloker potu? Przyczyny nadmiernego pocenia
by VIERGE

Bloker potu jest stosowany przy nadmiernej potliwości, ponieważ zawiera wyższe niż w przypadku antyperspirantu stężenie chlorku glinu, który blokuje przewody wyprowadzające pot. Niestety, długotrwałe oddziaływanie tej substancji na gruczoły łojowe i potowe nie pozostaje obojętne dla zdrowia. Jakie są przyczyny nadmiernego pocenia? Jak działa bloker potu i jak go stosować? Jakie są skutki niewłaściwego i długotrwałego stosowania blokera potu?

Przyczyny nadmiernego pocenia

Pocenie się to proces naturalny i niezbędny do utrzymania prawidłowej temperatury ciała i właściwego poziomu pH skóry. Wzmożona aktywność gruczołów potowych, która skutkuje wydzielaniem potu w ilości większej niż jest to konieczne, może być objawem nadmiernej potliwości (hyperhidrosis). Ci, którzy cierpią na tę dolegliwość, produkują nawet pięć razy więcej potu niż osoby zdrowe. Aby zlikwidować lub przynajmniej złagodzić objawy nadpotliwości, można stosować bloker potu (inaczej regulator potu), który zmniejsza nadaktywność gruczołów potowych.

Jak działa bloker potu?

Większość antyperspirantów zawiera chlorek glinu, który łączy się z potem i tworzy amorficzny żel. Ten ostatni na pewien czas zamyka przewody potowe na poziomie niższych warstw naskórka. Przeciętnemu człowiekowi to wystarcza, ale osoby, które muszą opanować nadmierne wydzielanie potu, potrzebują silniejszych antyperspirantów. Wyższe niż w tradycyjnych antyperspirantach stężenie chlorku glinu występuje w blokerach potu.

Bloker potu, podobnie jak klasyczny antyperspirant, pod wpływem wody występującej na skórze tworzy warstwę amorficznego żelu, który blokuje ujścia gruczołów potowych i hamuje wydzielanie potu. W efekcie w przewodzie wyprowadzającym pot powstaje czop z polimerycznego żelu wodorotlenkowego (ten ostatni jest wynikiem powolnej neutralizacji kwaśnych soli glinu przez mniej kwaśny pot). Czop jest umiejscowiony głębiej w skórze niż ten wytworzony przez zwykły antyperspirant. Właśnie z tego powodu bloker potu działa dłużej niż antyperspirant.

Jak stosować bloker potu?

Bloker potu stosuje się na noc, na czystą, suchą i niepodrażnioną skórę. Zazwyczaj maksymalnie dwie aplikacje tygodniowo są wystarczające, ponieważ regulator potu działa przez kilka dni.

Skutki niewłaściwego i długotrwałego stosowania blokera potu

Bloker potu ogranicza nie tylko jego wydzielanie, lecz także proces usuwania toksyn. W konsekwencji organizm, zamiast wypocić wszystkie szkodliwe substancje, zatrzymuje je w węzłach limfatycznych pod pachami. Rozwój bakterii, które w warunkach fizjologicznych są w tych miejscach zabijane przez pot i jego pH, może przyczynić się do podrażnienia skóry. Ponadto długotrwałe stosowanie blokerów może spowodować zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej i odczyny alergiczne na składniki preparatu, takie jak zaczerwienienie skóry.

Zbyt częste używanie blokera potu, czyli sięganie po niego częściej niż dwa razy dziennie, powoduje nadmierne zablokowanie kanalików potowych, które może prowadzić do powstawania stanów zapalnych w okolicach ich ujść. W związku z tym bloker potu należy stosować zgodnie z informacją zawartą w ulotce.