Jak i czym myć pędzle do makijażu? 
by VIERGE

Pędzle są nieodłączną częścią robienia makijażu. Z kolei makijaż jest często nieodłącznym elementem naszych codziennych stylizacji. Po nałożeniu podkładu gąbeczką – myjemy ją i jest to dla nas oczywista oczywistość. Wieczorem zmywamy makijaż i myjemy twarz, nie wyobrażając sobie, że mogłybyśmy pomijać ten krok. Jednak mimo to, na twarzy pojawiają się zaczerwienienia, krostki i wypryski? Powodem mogą być nieumyte pędzle do makijażu. Przyznaj, że ich higiena często spada na dalszy plan. W tym artykule dokładnie wyjaśnimy, dlaczego trzeba regularnie myć pędzle, a także czym i jak to robić.

Dlaczego trzeba myć pędzle regularnie?

Są dwa bardzo ważne i uzupełniające się powody: 

Po pierwsze: Higiena 

Najważniejszą kwestią jest oczywiście higiena. Nieumyte pędzle są siedliskiem bakterii! Używając brudnego pędzle, przenosimy te bakterie na naszą skórę twarzy. Brzmi jak idealny sposób na pojawienie się wyprysków i infekcji, a przecież żadna z nas tego nie chce! Regularne mycie pędzli powinno wejść Ci w nawyk, tak samo jak mycie gąbeczki do nakładania podkładu.

Po drugie: Ekonomia

Drugim aspektem jest ekonomia. Nieczyszczone pędzle zwyczajnie zużyją się szybciej. Będzie nas czekał wydatek w postaci kupienia nowych pędzli. Dodatkowo włosie brudnego pędzla jest bardziej sklejone i..pochłania więcej kosmetyków, które przecież mają wylądować na naszej twarzy, a nie w środku pędzla.

Jak często myć pędzle do makijażu? 

Od początku artykułu powtarzamy, że najważniejszą jest regularność. Ale pewnie zastanawiacie się, co ile należy myć pędzle. Odpowiedź zależy od tego, jakiego typu produktów używacie.

 • produkty płynne (podkład, korektor, krem bb) – powinno się robić to po każdym nałożeniu produktu na twarz
 • produktu sypkie (bronzer, puder, rozświetlasz) – minimum raz w tygodniu 

Czym myć pędzle do makijażu? 

 • specjalnymi środkami do czyszczenia pędzli
 • szamponem do włosów
 • naturalnym olejkiem
 • mydłem (najlepiej szarym albo antybakteryjnym)
 • płynem micelarnym

Jak myć pędzle do makijażu? 

Oczywiście metod jest wiele, ale przedstawimy teraz dwie najpopularniejsze.

 1. Na sucho
  Polega ona na spryskaniu pędzli specjalistycznym środkiem do tego przeznaczonym. Pędzle są idealnie wyczyszczone i suche już w 3 minuty! Jest to więc świetny sposób na podróż, lub gdy zwyczajnie nie mamy czasu.
 2. Na mokro
  Sposób na mokro polega na przygotowaniu miseczki z letnią bądź ciepłą wodą, dodaniu odpowiedniego produktu (może to być szampon, mydło, płyn micelarny, olejek), a następnie moczeniu pędzli. Delikatnie wyciskamy wodę z pędzla. Jeśli pędzel jest bardzo brudny, to możemy nalać produkt bezpośrednio na niego. Po kilku minutach spłukujemy resztki produktów pod bieżącą, letnią wodą. Następnie ustawiamy pędzle do suszenia (z włosiem w dół) i gotowe. Ten sposób jest nieco dłuższy, jednak od czasu do czasu warto zafundować swoim pędzlom właśnie takie dokładne mycie.