Jak nakładać kosmetyki krok po kroku? Metoda kanapkowa
by VIERGE

Skuteczność kosmetyków zależy nie tylko od właściwego doboru preparatów, lecz także od kolejności ich aplikacji. Na czym polega kanapkowa metoda nakładania kosmetyków i jakie ma zalety? Jak nakładać kosmetyki krok po kroku? Przedstawiamy kosmetyki, które powinna mieć każda kobieta.

Na czym polega kanapkowa metoda nakładania kosmetyków?

Kanapkowa metoda nakładania kosmetyków wywodzi się z Azji, która wyznacza trendy w pielęgnacji skóry. Tam codzienny rytuał pielęgnacyjny obejmuje nawet dziesięć etapów.

Kanapkowa kolejność nakładania kosmetyków zakłada dużą liczbę produktów wykorzystywanych w ramach jednej serii pielęgnacyjnej serwowanej skórze twarzy. Drugą ważną zasadą jest indywidualny czas, którego potrzebuje każda z warstw. Dopiero po tym, jak warstwa jednego kosmetyku wchłonie się, a zawarte w nim składniki zaczną oddziaływać na skórę, można sięgnąć po kolejny produkt.

To wydaje się skomplikowane, ale wcale nie jest, a dodatkowo ma wiele zalet. Tak rozumiany codzienny rytuał pielęgnacyjny można porównać do robienia kanapki: kiedy kroimy chleb, obok rozmraża się masło. Masłem dokładnie smarujemy kromki, a dopiero potem nakładamy ser lub wędlinę, warzywa, na przykład pomidor, ogórek lub sałatę, i ewentualnie ulubiony sos. Warto mieć na uwadze, że każdy z tych elementów wymaga odpowiedniego przygotowania, między innymi ser pokrojenia, a sałata umycia.

Kanapkowa metoda nakładania kosmetyków ‒ zalety

Jak wspomnieliśmy, kanapkowa metoda nakładania kosmetyków jest skuteczna i ma wiele zalet. Dzięki niej:

 • kosmetyki nie rolują się na skórze;
 • preparaty są skuteczniejsze, ponieważ lepiej się wchłaniają;
 • skóra jest odpowiednio odżywiona, nie tylko na powierzchni;
 • składniki zawarte w różnych kosmetykach nie wchodzą ze sobą w niebezpieczną interakcję;
 • pielęgnacja jest kompleksowa, dlatego rzadziej skutkuje wystąpieniem podrażnień lub wyprysków;
 • skóra pozostaje dłużej w dobrej kondycji, więc to inwestycja na lata.

Jak nakładać kosmetyki krok po kroku? Metoda kanapkowa

 1. Najpierw oczyszczamy skórę kosmetykiem o oleistej formule, na przykład oliwą z oliwek, olejem kokosowym, oliwką dla dzieci lub olejkiem do demakijażu. Nanosimy go na skórę palcami lub szmatką, a kiedy rozpuści brud i makijaż, ścieramy go wacikiem. Nie używamy wody.
 2. Resztki makijażu usuwamy za pomocą płynu micelarnego w formie pianki lub wody micelarnej. Oczyszczamy skórę, dopóki wacik, który jej dotknął, nie będzie całkowicie czysty.
 3. Na oczyszczoną skórę nakładamy hydrolat lub tonik, aby przywrócić jej właściwe pH (to znaczy między 4,5 a 6,0).
 4. Na jeszcze wilgotną skórę aplikujemy serum do twarzy lub retinol.
 5. Po pięciu minutach nakładamy cienką warstwę kremu nawilżającego.
 6. Po wchłonięciu kosmetyków sięgamy po krem lub żel pod oczy.
 7. Rano stosujemy krem z SPF (chyba że korzystamy z podkładu lub pudru z filtrem) i przystępujemy do nakładania makijażu.

Kosmetyki, które powinna mieć każda kobieta

Trzy najważniejsze kosmetyki to dobry krem z filtrem, serum i płyn micelarny. Pozostałe, na przykład peeling, maskę oczyszczającą czy krem na podrażnienia, dobieramy do potrzeb. Z kolei kobiety trzydziestoletnie i starsze powinny używać odżywczego kremu pod oczy.