Skuteczność kosmetyków zależy nie tylko od właściwego doboru preparatów, lecz także od kolejności ich aplikacji. Na czym polega kanapkowa metoda nakładania kosmetyków i jakie ma zalety? Jak nakładać kosmetyki krok po kroku? Przedstawiamy kosmetyki, które powinna mieć każda kobieta.
Na czym polega kanapkowa metoda nakładania kosmetyków?
Kanapkowa metoda nakładania kosmetyków wywodzi się z Azji, która wyznacza trendy w pielęgnacji skóry. Tam codzienny rytuał pielęgnacyjny obejmuje nawet dziesięć etapów.
Kanapkowa kolejność nakładania kosmetyków zakłada dużą liczbę produktów wykorzystywanych w ramach jednej serii pielęgnacyjnej serwowanej skórze twarzy. Drugą ważną zasadą jest indywidualny czas, którego potrzebuje każda z warstw. Dopiero po tym, jak warstwa jednego kosmetyku wchłonie się, a zawarte w nim składniki zaczną oddziaływać na skórę, można sięgnąć po kolejny produkt.
To wydaje się skomplikowane, ale wcale nie jest, a dodatkowo ma wiele zalet. Tak rozumiany codzienny rytuał pielęgnacyjny można porównać do robienia kanapki: kiedy kroimy chleb, obok rozmraża się masło. Masłem dokładnie smarujemy kromki, a dopiero potem nakładamy ser lub wędlinę, warzywa, na przykład pomidor, ogórek lub sałatę, i ewentualnie ulubiony sos. Warto mieć na uwadze, że każdy z tych elementów wymaga odpowiedniego przygotowania, między innymi ser pokrojenia, a sałata umycia.
Kanapkowa metoda nakładania kosmetyków ‒ zalety
Jak wspomnieliśmy, kanapkowa metoda nakładania kosmetyków jest skuteczna i ma wiele zalet. Dzięki niej:
- kosmetyki nie rolują się na skórze;
- preparaty są skuteczniejsze, ponieważ lepiej się wchłaniają;
- skóra jest odpowiednio odżywiona, nie tylko na powierzchni;
- składniki zawarte w różnych kosmetykach nie wchodzą ze sobą w niebezpieczną interakcję;
- pielęgnacja jest kompleksowa, dlatego rzadziej skutkuje wystąpieniem podrażnień lub wyprysków;
- skóra pozostaje dłużej w dobrej kondycji, więc to inwestycja na lata.
Jak nakładać kosmetyki krok po kroku? Metoda kanapkowa
- Najpierw oczyszczamy skórę kosmetykiem o oleistej formule, na przykład oliwą z oliwek, olejem kokosowym, oliwką dla dzieci lub olejkiem do demakijażu. Nanosimy go na skórę palcami lub szmatką, a kiedy rozpuści brud i makijaż, ścieramy go wacikiem. Nie używamy wody.
- Resztki makijażu usuwamy za pomocą płynu micelarnego w formie pianki lub wody micelarnej. Oczyszczamy skórę, dopóki wacik, który jej dotknął, nie będzie całkowicie czysty.
- Na oczyszczoną skórę nakładamy hydrolat lub tonik, aby przywrócić jej właściwe pH (to znaczy między 4,5 a 6,0).
- Na jeszcze wilgotną skórę aplikujemy serum do twarzy lub retinol.
- Po pięciu minutach nakładamy cienką warstwę kremu nawilżającego.
- Po wchłonięciu kosmetyków sięgamy po krem lub żel pod oczy.
- Rano stosujemy krem z SPF (chyba że korzystamy z podkładu lub pudru z filtrem) i przystępujemy do nakładania makijażu.
Kosmetyki, które powinna mieć każda kobieta
Trzy najważniejsze kosmetyki to dobry krem z filtrem, serum i płyn micelarny. Pozostałe, na przykład peeling, maskę oczyszczającą czy krem na podrażnienia, dobieramy do potrzeb. Z kolei kobiety trzydziestoletnie i starsze powinny używać odżywczego kremu pod oczy.