Jak opóźnić proces starzenia skóry? Przyczyny powstawania zmarszczek
by VIERGE

Skóra zaczyna się starzeć po dwudziestym piątym roku życia, a po trzydziestym proces nabiera tempa. Jakie są przyczyny powstawania zmarszczek i jak opóźnić proces starzenia skóry? Jak wybrać dobry kosmetyk przeciwzmarszczkowy, jak działa krem symulujący działanie botoksu lub lasera i czy istnieje skuteczna dieta przeciwzmarszczkowa?

Przyczyny powstawania zmarszczek

Niewłaściwa pielęgnacja a zmarszczki

Pierwsze zmarszczki pojawiają się nieoczekiwanie i w różnym wieku. Na tempo starzenia się wpływają przede wszystkim czynniki genetyczne i sposób pielęgnacji. Skóra jędrna ma gruby, elastyczny naskórek i cienką, gładką warstwą rogową. Jest nawilżona i dzięki temu sprężysta oraz prawidłowo reaguje na ucisk. Z kolei skóra zwiotczała charakteryzuje się dużo cieńszym naskórkiem, a jego komórki odnawiają się wolniej. Jej kolor staje się ziemisty, ona sama zaczyna się wysuszać, a naczynka pękają.

Promieniowanie UV a zmarszczki

Wpływ promieni UV na skórę jest nieodwracalny. To właśnie z powodu słońca nastolatka potrafi wyglądać starzej niż jej zadbana matka. Promieniowanie ultrafioletowe prowadzi do powstawania wolnych rodników, które uszkadzają tłuszcze w naskórku oraz naruszają włókna kolagenowe i elastynowe.

Jak opóźnić proces starzenia skóry?

Kosmetyk przeciwzmarszczkowy

Aby zahamować skutki starzenia i przywrócić jędrność skórze, należy nastawić się na długą walkę. Jako broń posłużą nam specjalistyczne balsamy, mleczka i sera ujędrniające oraz preparaty apteczne. Część z nich zawiera koenzym Q10 ‒ witaminę przedłużającą życie komórek, który wraz z witaminą E pobudza układ immunologiczny i unieszkodliwia wolne rodniki.

Inne kosmetyki przeciwzmarszczkowe bazują na selenie i witaminie F, ponieważ te składniki stosowane razem skutecznie zapobiegają starzeniu się komórek. Bogatym źródłem selenu są owoce morza, kiełki pszenicy, kukurydza, pomidory i drożdże, a witaminy F ‒ oleje roślinne, ziarna zbóż i orzechy.

Nowością na rynku kosmetycznym jest kinetyna ‒ naturalny, roślinny hormon wzrostu odpowiedzialny za podziały komórek. Zawarta w kremach ma zdolność do hamowania niekorzystnych zmian towarzyszących starzeniu się skóry i zapobiegania niektórym z nich. Ponadto wspomaga usuwanie zniszczeń skóry spowodowanych przez nadmierne opalanie się. Co więcej, w przeciwieństwie do retinolu lub kwasów owocowych AHA nie wywołuje podrażnień, dlatego nadaje się nawet dla skóry wrażliwej.

Krem symulujący działanie botoksu lub lasera

Taki preparat to nieinwazyjna alternatywa dla zabiegów odmładzających. Oczywiście daleko im do efektów, jakie daje laser, ale zmniejszają napięcie skóry i rozluźniają ją. Podobnie z korektą owalu twarzy: podczas gdy u chirurga plastycznego taki zabieg polega na fizycznym naciąganiu i nacinaniu skóry, działanie kremu o takich właściwościach ogranicza się do silnego ściągnięcia skóry. Mimo to efekty satysfakcjonują wiele kobiet.

Dieta przeciwzmarszczkowa

Austriacy proponują program tak zwanych czterech elementów, który opiera się na zdrowej diecie, otaczaniu się pięknymi przedmiotami, ruchu i odnowie psychicznej. I tak ‒ dieta przeciwzmarszczkowa jest bogata w naturalne przeciwutleniacze, czyli w warzywa (seler, czosnek, paprykę, brukselkę i marchew), w czerwone wino, w witaminy A, E i C oraz w selen).