Jak poradzić sobie z różnymi rodzajami trądziku?
by VIERGE

Trądzik jest chorobą, na którą podatni są wszyscy bez wyjątku na wiek i płeć. Leczenie tej przypadłości zależy od jej rodzaju, stopnia zaawansowania i przyczyn. Dla różnych stadiów choroby charakterystyczne są zaskórniki, grudki i ropne torbiele. Sprawdź, jak poradzić sobie z każdym z nich.

Trądzik młodzieńczy

Cierpi na niego aż 85% osób w wieku 12-24 lata. Najczęściej występującą formą trądziku młodzieńczego są zaskórniki, które pojawiają się w strefie T (na czole, nosie i brodzie). Mogą mieć postać otwartą, czyli czarne kropki powstające w wyniku utlenienia zawartości porów skóry. Równie dobrze mogą pojawić się zaskórniki zamknięte. Są to niewidoczne ujścia mieszków włosowych i powstające pod skórą stany zapalne.

Zaawansowana faza trądziku

Trądzik ten charakteryzuje się głębokimi stanami zapalnymi, wieloma zaskórnikami i ropnymi wykwitami. Istnieje też bardzo duże ryzyko powstania blizn i przebarwień. Bardzo niebezpieczną odmianą trądziku jest trądzik bliznowcowy lub trądzik ropowiczy. W obrębie zmian skórnych mogą powstać bliznowce i trwałe uszkodzenia naskórka.

Trądzik dorosłych

Trądzik nie jest tylko chorobą nastolatków. Cierpią też na niego dorośli, lecz w ich przypadku przyczyny schorzenia są zupełnie inne. Owszem, trądzik u dorosłych może być kontynuacją młodzieńczego zachorowania, lecz znacznie częściej jest wywołany wahaniem poziomu hormonów, niewłaściwą pielęgnacją lub pojawia się jako samoistna jednostka chorobowa.

Trądzik – przyczyny powstawania

Powstawanie trądziku wiąże się z nadmiernym wytwarzaniem sebum i rogowaceniem ujść mieszków włosowych. Przez zatkane mieszki nie może przedostać się łój, co prowadzi do powstania zaskórników i stanów zapalnych. Trądzik należy leczyć, bo w przeciwnym razie może pozostawić blizny, przebarwienia i rozszerzone pory.

Jak wyleczyć przyczyny trądziku?

Leczenie trądziku polega na oddziaływaniu na skórę zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Przy łagodnej formie trądziku zaleca się unikanie czynników wywołujących, czyli alkoholu, kawy, czekolady i przetworzonej żywności. Zaleca się natomiast przyjmowanie witaminy E, cynku i składników mineralnych w postaci doustnych preparatów. Przy nasilonym trądziku zaś stosuje się terapię anybiotykową lub kurację hormonalną.

Jak usunąć blizny po trądziku?

Do zwalczania blizn i przebarwień pozostałych po trądziku stosuje się peelingi chemiczne z zastosowaniem kwasu TCA lub laser frakcyjny. Dobre efekty może przynieść też mezoterapia kwasem hialuronowym. Podczas zabiegów zostanie złuszczony naskórek, spłycone blizny i rozjaśnione przebarwienia. Gruczoły łojowe będą produkować odpowiednią ilość sebum, stany zapalne znikną, a pory skóry się oczyszczą.