Jak powstają zmarszczki i dlaczego skóra się starzeje?
by VIERGE

Tylko na jedną rzecz w życiu nie masz wpływu. To starzenie się skóry i powstawanie zmarszczek. Na szczęście możesz opóźnić ten proces, stosując odpowiednie kosmetyki i unikając czynników wywołujących starcze niedoskonałości.

Co to jest starzenie się skóry?

Starzenie się skóry jest nieuniknionym i naturalnym procesem, który dotyka każdego z nas. Polega on na zaprzestaniu aktywności komórek, spowolnieniu procesów odbudowy i utracie zdolności adaptacyjnych przez nasz organizm. Na starzenie się wpływ mają również czynniki genetyczne, zewnętrzne i wewnętrzne.

Czemu skóra się starzeje?

Wraz z wiekiem organizm gorzej reaguje na stres, pojawiają się wewnątrzkomórkowe uszkodzenia, maleje zdolność samoregeneracji organizmu. Starzenie się jest również związane z wpływem środowiska i wrodzonymi mechanizmami. Wyróżnia się różne rodzaje starzenia się skóry. Są to między innymi: starzenie mimiczne, starzenie wewątrzpochodne (związane z wiekiem lub zmianami hormonalnymi) i starzenie zewnątrzpochodne (wynika z działania czynników zewnętrznych, np. częstego opalania się lub przyjmowania używek).

Jak powstają zmarszczki?

Starzenie się organizmu zaczyna się już około 25 roku życia. Naskórek zanika, bo maleje jego gęstość. Tkanka podskórna i warstwa ponadnaskórkowa zwężają się, zmniejsza się ukrwienie skóry, a włókna kolagenowe i elastynowe zanikają. Z punktu widzenia genetyki organizm starzeje się, bo zmniejsza się ilość zdrowych komórek. Ich podziały zanikają, co jest związane z uszkodzeniem struktury DNA. Czy wiesz, że jest kilkaset genów odpowiedzialnych na starzenie się. Są to geny związane ze stresem, odpowiedzialne za niszczenie nowotworów, podziały komórkowe i geny związane z regulowaniem składników energetycznych.

W jaki sposób starzeje się nasza skóra?

Procesom starzeniowym ulega cały nasz organizm, w tym:

  1. Naskórek – zmniejsza się produkcja lipidów, a naskórek robi się coraz cieńszy. Warstwa rogowa natomiast staje się grubsza, przez co cera ma szary i ziemisty kolor. Komórki barwnikowe ulegają uszkodzeniu, stąd pojawia się wiele przebarwień. Bariera hydrolipidowa staje się cieńsza i traci zdolność obrony przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
  2. Skóra – starzeje się z powodu zmniejszenia się ilości komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny. Zmniejsza się też ilość gruczołów łojowych, dzięki którym skóra utrzymuje prawidłowe nawilżenie. Wszystko to prowadzi do powstawania zmarszczek.

Jak opóźnić starzenie się skóry?

Aby opóźnić starzenie się, należy używać następujących substancji: witaminy A, hydroksykwasów, przeciwutleniaczy, kwasu hialuronowego, filtrów UVA i UVB.