Jak pozbyć się opalenizny? Domowe peelingi i maski na rozjaśnienie skóry
by VIERGE

Zbyt intensywna opalenizna nie wygląda efektownie. Ponieważ naskórek potrzebuje dużo czasu na złuszczenie się, trudno wpłynąć na zmieniony kolor skóry. Na szczęście, jest coś, co można zrobić: należy przyspieszyć znikanie opalenizny. W tym celu najlepiej stosować peelingi, które usuwają martwy naskórek, i maseczki o działaniu rozjaśniającym. Zanim poradzimy, jak pozbyć się opalenizny, oraz zaproponujemy przepisy na domowe peelingi i maski na rozjaśnienie skóry, odpowiemy na pytania, jak długo schodzi opalenizna, a także jak stosować peelingi i maski, aby pozbyć się opalenizny.

Jak długo schodzi opalenizna?

Wyraźna opalenizna utrzymuje się na skórze przez około siedmiu, dziesięciu dni, a całkowicie znika mniej więcej po miesiącu. W tym czasie naskórek naturalnie się złuszcza, a komórki obumierają. Aby przyspieszyć ten proces, należy wykonywać peelingi średnio co dwa dni.

Jak stosować peelingi i maski, aby pozbyć się opalenizny?

Peelingi i maski należy przygotowywać z naturalnych składników. Jeżeli będziemy nakładać je regularnie co dwa, trzy dni, usuniemy niepożądaną opaleniznę. Przed aplikacją któregokolwiek z tych kosmetyków należy starannie oczyścić, a po jego usunięciu ‒ przemyć twarz wodą i wytrzeć czystym ręcznikiem.

Domowe peelingi i maski na rozjaśnienie skóry ‒ przepisy

1. Peeling z twarogu i mąki besan na opaleniznę ‒ przepis

Twaróg zawiera wapń i magnez oraz ma właściwości złuszczające i nawilżające. Ponadto skutecznie chłodzi skórę, która była wystawiona na działanie promieni słonecznych. Z kolei besan, czyli indyjska mąka z ciecierzycy, rozjaśnia skórę i dodaje jej zdrowego blasku.

Składniki:

  • 2 łyżeczki twarogu,
  • 3 łyżeczki mąki besan,
  • 1 łyżeczka soku z cytryny,
  • kilka kropli wody.

Sposób przygotowania: mieszamy gładki twaróg z mąką besan, po czym dodajemy sok z cytryny i odrobinę wody. Peeling usuwa opaleniznę ze skóry, o ile jest stosowany regularnie. Należy wklepać go w skórę, zaczekać, aż wyschnie, i zmyć ciepłą wodą. Nadaje się do twarzy, szyi, dłoni i stóp. Peeling nakładamy dwa razy w tygodniu.

2. Maska z cytryny i aloesu na opaleniznę ‒ przepis

Cytryna ma właściwości wybielające i jest znakomitym przeciwutleniaczem, dzięki czemu zwalcza powstające w skórze wolne rodniki. Zawiera dużo witaminy C, która nadaje skórze blask i zapewnia witalność, oraz aloesu. Ten ostatni ma właściwości antyseptyczne: zwalcza bakterie, grzyby i wirusy, które znajdują się w zanieczyszczonej skórze.

Składniki:

  • 1 łyżeczka soku z cytryny,
  • 2 liście świeżego aloesu.

Sposób przygotowania: wyciskamy sok z cytryny i miażdżymy liście aloesu. Mieszamy składniki do uzyskania aromatycznej pasty. Nakładamy ją równomiernie na opaloną skórę i czekamy, aż zaschnie. Maskę można aplikować dwa lub trzy razy dziennie. Co więcej, ten preparat skutecznie rozjaśnia cienie pod oczami.

3. Maska z kurkumy, jogurtu i miodu na opaleniznę ‒ przepis

Kurkuma słynie ze swoich właściwości antyseptycznych, ponadto łagodzi ból i dezynfekuje. Ponieważ redukuje opaleniznę, jest wykorzystywana jako środek zwalczający dolegliwości skórne. Z kolei miód to jeden z najlepszych naturalnych środków nawilżających, który przywraca skórze elastyczność. Co więcej, jest antyoksydantem i wspomaga regenerację skóry. Jogurt ma takie same właściwości jak opisany wcześniej twaróg, a dzięki swojej żelowej strukturze łączy wszystkie składniki maski.

Składniki:

  • 2 łyżeczki kurkumy,
  • 2 łyżeczki miodu,
  • 2 łyżeczki jogurtu naturalnego.

Sposób przygotowania: mieszkamy kurkumę, jogurt i miód do uzyskania gęstej pasty. Maskę nakładamy na opaloną lub wysuszoną skórę i pozostawiamy na piętnaście, dwadzieścia minut. Zmywamy zimną wodą.

4. Maska z drewna sandałowego i wody różanej na opaleniznę ‒ przepis

Drewno z drzewa sandałowego ma szerokie zastosowanie w kosmetyce między innymi przy leczeniu trądziku i wygładzaniu zmarszczek. Ponadto uśmierza ból i chłodzi, dzięki czemu łagodzi skutki oparzeń słonecznych. Z kolei woda różana jest wykorzystywana w aromaterapii. Ma właściwości oczyszczające, tonizujące i odświeżające.

Składniki:

  • 2 łyżeczki sproszkowanego drzewa sandałowego,
  • 2 łyżeczki wody różanej.

Sposób przygotowania: mieszamy białe lub czerwone zmielone drewno sandałowe z wodą różaną. Otrzymaną pastę nakładamy na twarz. Po około dwudziestu minutach, kiedy maska wyschnie, zmywamy ją zimną wodą i osuszamy twarz czystym ręcznikiem. Ten domowy kosmetyk łagodzi skutki oparzeń słonecznych i redukuje opaleniznę. Ponadto ma właściwości oczyszczające.