Czym są i jak powstają zaskórniki?
Małe, czarne kropki na nosie, brodzie, czole i policzkach to zaskórniki. Występują głównie na skórze mieszanej i tłustej. Skąd się tam wzięły? Cera tłusta lub mieszana ma tendencję do wytwarzania zbyt dużej ilości sebum (praca gruczołów łojowych jest zaburzona poprzez nieuregulowaną pracę hormonów lub na skutek zarażenia bakteriami, np. gronkowcem). Sebum oraz martwy naskórek, zanieczyszczenia i pot zbierają się w porach skóry, które zazwyczaj są rozszerzone i dość dobrze widoczne. W kontakcie ze światłem „zawartość” porów utlenia się i nabiera czarnej barwy. Wygląda to niezbyt estetycznie.
Jak pozbyć się zaskórników?
Jest kilka sposobów, aby pozbyć się zaskórników. Pamiętaj, niezależnie jakiej metody użyjesz, zaskórniki i tak (prędzej czy później, w większych lub mniejszych ilościach) pojawią się na twojej twarzy. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób będziesz oczyszczała twarz (jeżeli nie jesteś wytrwała i systematyczna, twoja cera będzie nadal pokryta czarnymi kropkami).
Udaj się na zabieg manualnego oczyszczania twarzy do salonu kosmetycznego. Kosmetyczka oczyści twoją skórę, nałoży maseczkę, a może zasugeruje jakąś linię pielęgnacji. Dwa razy w tygodniu rób peeling. W ten sposób wygładzisz skórę, usuniesz martwy naskórek i sprawisz, że twoja buzia będzie wyglądała młodziej i ładniej. Zrób maseczkę oczyszczającą pory skóry. Dzięki niej usuniesz zaskórniki.
Maseczka oczyszczająca – przepis
Do sporządzenia maseczki potrzebne ci będą tylko dwa składniki: mleko i żelatyna. Podgrzej te produkty; żelatyna musi się rozpuścić. Kiedy maseczka wystygnie, nałóż ją na twarz za pomocą pędzelka kosmetycznego. Grubszą warstwę zaaplikuj tam, gdzie jest dużo zaskórników. Po około pół godziny zdejmij maseczkę – w tym czasie powinna zastygnąć na twarzy. Efekt jest natychmiastowy.