Jak stres wpływa na skórę?
by VIERGE

Jednym z czynników, który negatywnie wpływa na skórę, jest stres. Niekomfortowe sytuacje, niepewność i nerwowość mogą odbić się na naszym wyglądzie. Jak poradzić sobie ze stresem i jego skutkami w postaci niedoskonałości na twarzy?

Czym jest stres?

Stres to reakcja organizmu, związana z wydzielaniem hormonu – adrenaliny. Objawia się to przyspieszoną akcją serca, wzmożonym poceniem, drżeniem rąk, rumieniem na twarzy, przyspieszonym oddechem i rozszerzeniem źrenic. Poza tym zwiększa się ciśnienie krwi, obkurczają się naczynia krwionośne i podnosi się poziom cukru we krwi, dzięki czemu organizm reaguje szybciej. Jednak kiedy emocje opadają, odczuwalne są bolesność mięśni i rozdrażnienie.

Wyróżnia się dwa rodzaje stresu. Pierwszy z nich to stres pozytywny, który zwiększa motywację i aktywność do działania. Drugi natomiast to stres negatywny. Jego występowanie wiąże się z ograniczeniem możliwości działania oraz z tym, że negatywnie wpływa na zdrowie i urodę.

Jak stres wpływa na skórę?

Stres sprawia, że skóra jako jeden z pierwszych narządów negatywnie reaguje na jego działanie. Pierwszymi czynnikami są: pieczenie, świąd, zwiększona wrażliwość, przesuszenie lub nadmierna produkcja sebum. Reakcja skóry jest uzależniona od jej rodzaju: inaczej stres wpłynie na cerę suchą, a inaczej na cerę tłustą lub mieszaną. Podczas stresu dochodzi do zaburzeń procesu oddychania komórkowego. W tym czasie komórki skóry nie usuwają toksyn i zbędnych produktów przemiany materii oraz nie otrzymują składników odżywczych i tlenu, które w normalnych warunkach powinny być dostarczane razem z krwią. Inne skutki? Koloryt cery nie jest równomierny. Skóra staje się ziemista oraz szorstka i sucha w dotyku. Naczynia krwionośne mogą pękać i przerodzić się w teleangiektazje. Na twarzy mogą pojawić się stany zapalne i krosty.

Jak poradzić sobie ze stresem?

Przede wszystkim należy unikać sytuacji stresowych i zmienić tryb życia na bardziej komfortowy. Mogą ci pomóc także właściwa dieta i aktywność fizyczna. Ważna jest odpowiednia pielęgnacja w domu i u dermatologa lub w gabinecie kosmetycznym. Najlepsze efekty dadzą ci zabiegi dotleniające, nawilżające i odżywcze oraz masaże twarzy i ciała. Dzięki ćwiczeniom dostarczysz organizmowi więcej tlenu, dzięki któremu ten będzie lepiej funkcjonował, a skóra wyglądała ładniej. Bardzo dobrym sposobem na pozbycie się stresu jest relaks, medytacja lub joga, i to nawet w domowym zaciszu. W łazience możesz stworzyć sobie mini SPA, w którym odpoczniesz od codziennego życia.