Jak wybrać krem do twarzy na noc?
by VIERGE

Krem na noc do pielęgnacji twarzy różni się od kremów na dzień składem. Ten pierwszy zawiera większą koncentrację składników odżywczych, jest znacznie gęstszy i pozbawiony filtru UV. Ponadto krem do twarzy na noc może być tłustszy niż krem na dzień ze względu na mniejszą zawartość wody i wspomnianą większą koncentrację składników takich jak witamina A czy kwasy owocowe. Zanim dowiesz się, jak wybrać krem do twarzy na noc, poznaj odpowiedź na pytanie, czy krem na noc w ogóle jest potrzebny.

Czy krem na noc jest potrzebny?

Skóra najefektywniej regeneruje się w nocy. Wczesnym wieczorem zaczynają rozluźniać się wiązania komórkowe skóry, wskutek czego zwiększa się jej przepuszczalność. W efekcie skóra intensywniej wchłania składniki odżywcze, które łatwiej przedostają się do głębszych warstw naskórka.

Po północy organizm zaczyna produkować hormony sprzyjające odnowie, między innymi hormon wzrostu, dlatego wszystkie komórki ciała dzielą się znacznie szybciej niż w ciągu dnia. Wtedy skóra jest dobrze ukrwiona i elastyczna, a także intensywnie oddycha i przyjmuje aktywne składniki z kosmetyków.

Nad ranem organizm stopniowo przestawia się na tryb dzienny, to znaczy przepuszczalność naskórka zmniejsza się.

Jak wybrać krem do twarzy na noc?

Przy wyborze kremu na noc należy kierować się typem cery i wiekiem.

Krem do twarzy na noc a typ cery

Krem do twarzy na noc ma wspomóc proces regeneracji skóry, a także odżywić ją, nawilżyć i ochronić przed utratą wilgoci. Żeby sprostał temu zadaniu, musi być odpowiednio dobrany do rodzaju skóry. Do cery skłonnej do przetłuszczania lub trądzikowej najlepiej sprawdzi się krem o lekkiej konsystencji, który nie spowoduje zatykania porów. Z kolei cera sucha wymaga stosowania kosmetyku gęstszego, który ją nawilży i ograniczy wyparowywanie wody z naskórka. Cera mieszana i tłusta nie potrzebuje dodatkowego kremu na noc – w przeciwieństwie do cery wrażliwej, której nie można pozostawić na noc bez ochrony.

Krem do twarzy na noc a wiek

To oczywiste, że potrzeby skóry młodej i dojrzałej różnią się od siebie. Podczas gdy krem do twarzy na noc 30+ powinien zawierać koenzym Q10, w kremie na noc 40+ muszą znaleźć się ceramidy, proteiny, retinol lub nienasycone kwasy tłuszczowe. Z kolei krem do twarzy na noc 50% powinien być wzbogacony o izoflawony sojowe, kwas glikolowy i kwas foliowy.