Kawa to nie tylko ukochany przez wielu napój, który pobudza i działa na zmysły już samym swoim zapachem. To także niezwykle wartościowy składnik kosmetyków pielęgnacyjnych. Jest ona powszechnie stosowana w produktach do ciała, ponieważ pomaga wygładzić i ujędrnić skórę a przede wszystkim jest niezastąpiona w zwalczaniu cellulitu, a ponadto zmniejsza widoczność rozstępów skórnych. Czy wiesz, że kawa świetnie sprawdza się też w produktach do pielęgnacji twarzy, włosów, a nawet jako kosmetyk pod oczy? Wspaniałe właściwości pielęgnacyjne mają nie tylko kawowe fusy lub napar czy ekstrakt, ale również pozyskiwany z nasion olej. Poznaj wspaniałe właściwości kawy i zrób sama domowe kawowe kosmetyki!
Kawa jako kosmetyk występuje w postaci kofeiny i ekstraktu, Równie popularny jest także olej z nasion kawy. Czy te specyfiki różnią się właściwościami?
1. Kofeina
Inaczej określana jako caffeine – związek zaliczany do alkaloidów purynowych, czyli fizjologicznie czynnych zasad azotowych. Kofeina stymuluje przemianę materii, a ponadto ma ona zdolność rozkładu tłuszczów i w dodatku blokuje enzymy, które mają wpływ na gromadzenie się niekorzystnych dla nas tłuszczów w komórkach skóry.
Zastosowana w kosmetykach, działa detoksykująco, a ponadto zwiększa sprężystość skóry, i – co ważne – poprawia mikrokrążenie w tkankach, a zatem przyczynia się do wysmuklenia i poprawy sylwetki.
2. Ekstrakt z nasion kawy Arabiki
Działanie opiera głównie na właściwościach kofeiny, ale odnajdziesz w nim również unikalne związki teobrominy, teofiliny, kwasu kawowego i trygoneliny. Wykazuje on właściwości aktywnie i korzystnie wpływające na komórki skóry. Ekstrakt z nasion kawy pomaga wyszczuplić i ujędrnić ciało, poprawia mikrokrążenie (aktywuje proces lipolizy i hamuje proces lipogenezy). Ekstrakt z nasion arabiki to jedna z doskonalszych broni do walki z cellulitem.
3. Olej z nasion kawy
Ponieważ jest to olej, w jego składzie znajduje się nie tylko kofeina, ale też wiele charakterystycznych dla naturalnych olejków składników typu:
fitosterole, NNKT, polifenole, kwas chlorogenowy (charakterystyczny dla oleju z nasion kawy; zwalcza on wolne rodniki, chroni skórę oraz zapobiega uszkodzeniom DNA, dzięki czemu spowolnione zostają procesy fotostarzenia się skóry) i witamina E. W pielęgnacji olej z nasion kawy ma właściwości regenerujące, łagodzi wszelkie podrażnienia, napręża, napina i uelastycznia skórę. Podobnie, jak kofeina i ekstrakt z nasion kawy – olejek również doskonale wygładza, ujędrnia i uelastycznia skórę i pomaga wysmuklić sylwetkę. Olej pozyskuje się w procesie tłoczenia na zimno palonych nasion kawy.
Kawa – właściwości kosmetyczne
- Poprawia mikrokrążenie w tkankach.
- Silnie ujędrnia i wygładza skórę.
- Wysmukla sylwetkę, blokuje wchłanianie glukozy.
- Pomaga w pozbyciu się z organizmu złogów tłuszczu.
- Zmiękcza skórę i poprawia jej elastyczność.
- Ma właściwości silnie detoksykujące.
- Doskonale zwalcza wolne rodniki.
- Poprawia sprężystość i jędrność skóry.
- Nie pozwala tłuszczom gromadzić się w tkankach.
- Regeneruje skórę.
- Zmniejsza opuchliznę i obrzęk powiek.
- Likwiduje cienie pod oczami.
- Wspomaga walkę z cellulitem.
- Stymuluje cebulki włosów.
- Pobudza cebulki, aktywuje wzrost włosów.
- Nabłyszcza i wygładza włosy.
- Pomaga pozbyć się niedoskonałości skóry.
- Wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe.
- Wyrównuje koloryt i usuwa przebarwienia skóry.
Kawowe kosmetyki – działanie
Po kawowe kosmetyki i ich dobrodziejstwa sięgaj zawsze, gdy:
- chcesz się pozbyć cellulitu,
- pragniesz wysmuklić sylwetkę,
- potrzebujesz wsparcia w odchudzaniu,
- chcesz wzmocnić działanie treningów fitness,
- chcesz mieć gładką, jędrną, sprężystą i elastyczną skórę,
- w pielęgnacji włosów (kawa zatrzyma wypadanie włosów),
- chcesz spowolnić procesy starzenia skóry,
- opóźnić pojawianie się zmarszczek,
- chcesz odpowiednio zadbać o okolicę oczu.
O czym warto wiedzieć, stosując kosmetyki z kawą?
Kosmetyki z kawą nie są (niestety) dla każdego. Powinny ich unikać osoby z nadaktywną skórą: skłonną do pękających naczynek, czyli tzw. pajączków i wyjątkowo wrażliwą. Stosowanie kosmetyków kawowych musi odbywać się bardzo ostrożnie również w wypadku skóry trądzikowej. Kawowe kosmetyki nasilają energetyzm w komórkach, więc powinny unikać ich osoby mające problemy z zasypianiem. Intensywny zapach kawy może bowiem działać pobudzająco
Jeśli zdecydujesz się stosować kawę na włosy – pamiętaj o systematycznym nakładaniu wcierki lub płukanki – kofeina jest szybko usuwana przez organizm, zatem systematyczność odgrywa tu istotną rolę.
Kompresy kawowe oraz np. kawowe peelingi warto pozostawić na skórze przez około 2-3 minuty – w ten sposób kofeina aktywuje swoje działanie.
DIY – Domowe kosmetyki z kawą – przepisy
Peeling z fusów kawy
- 5 łyżki cukru trzcinowego,
- 7 łyżek fusów z kawy,
- 2 łyżki oleju kokosowego nierafinowanego,
- 2 łyżki oleju z nasion kawy,
- 1 łyżka cynamonu.
Wszystkie składniki połącz i dokładnie wymieszać. Peeling nakładaj na lekko zwilżoną skórę, przy jednoczesnym masażu skóry. Po wykonaniu zabiegu dokładnie spłucz mieszankę z ciała.
Kawowa płukanka do włosów
Płukanka jest niezwykle prosta w wykonaniu. Po prostu zaparz jedną łyżkę kawy, odsącz po 10 minutach z fusów (możesz je zachować i wykorzystać później do peelingu ciała). Zaparzoną kawę rozcieńcz, dodając pół litra wody. Płukankę wylej na głowę jako ostatnie płukanie włosów, lekko wcierając ją przy tym w skórę głowy. Nie spłukuj.
Maseczka kawowa do twarzy
Z kawy w prosty sposób przygotujesz maseczkę do twarzy, która doskonale wygładzi i ujędrni skórę, wyrówna koloryt i pomoże pozbyć się niedoskonałości. Kawa w kosmetykach do twarzy ma też silne działanie przeciwzmarszczkowe.
- 2 łyżki mielonej kawy,
- 1 łyżka kakao,
- 2 łyżki gęstego jogurtu naturalnego lub śmietany.
Kawę i kakao zalej niewielką ilością wrzątku, pozostaw do ostudzenia. Następnie (po odlaniu nadmiaru wody) wymieszaj z jogurtem i nałóż na kwadrans na oczyszczoną skórę twarzy, szyi i dekoltu. Taką maseczkę możesz też aplikować na miejsca dotknięte cellulitem lub tam, gdzie występuje nadmiar tkanki tłuszczowej. Wówczas możesz uzupełnić maseczkę łyżeczką oleju z nasion kawy.