Makijaż permanentny – czy warto?
by VIERGE

Coraz więcej kobiet decyduje się na wykonanie makijażu permanentnego. Jest to doskonały pomysł dla pań, które nie mają ochoty wstać wcześniej i zrobić makijażu, dlatego decydują się na stały make-up. Zdarza się jednak, że makijaż permanentny zostanie źle wykonany, co niekorzystnie wpłynie na nasz wygląd.

Na czym polega makijaż permanentny?

Makijaż permanentny wykonuje się, stosując aparat igłowy oraz naturalne pigmenty, które nie różnią się od koloru skóry. Farby do wykonywania makijażu permanentnego nie podrażniają, nie wywołują alergii i nie są dla nas toksyczne. Zazwyczaj ten zabieg nie jest bolesny, jednak jest to kwestia indywidualna. Na powieki i usta nakłada się znieczulający krem.

Linergistka nakłada po zabiegu relaksujące kompresy, które działają uspokajająco. Dla trwalszego efektu konieczna jest korekta, dzięki której wykonany zabieg będzie nie tylko utrzymywał się przez długi czas, lecz także kolor stanie się bardziej intensywny. Efekt utrzymuje się nawet od 3 do 5 lat.

Czy makijaż permanentny jest dobry dla każdego?

Niestety nie. Pacjenci chorzy onkologicznie, tacy, którzy mają problem z ciśnieniem krwi, chorobami serca, czy chorzy na padaczkę lub astmę, muszą skonsultować z lekarzem możliwość zrobienia makijażu permanentnego. Dla osób, które cierpią na problemy skórne, ten zabieg także jest przeciwwskazany.

Pielęgnacja skóry po zabiegu

Makijaż permanentny odbywa się w sposób podobny do tatuowania, wskutek czego na skórze powstają rany, zaczerwienienia, podrażnienia, a nawet opuchlizna. Aby wesprzeć proces gojenia, skup się na odpowiedniej pielęgnacji.

Miejsca, na których został wprowadzony pigment należy oczyszczać z należytą starannością, aby nie dostały się żadne zanieczyszczenia. Nie dotykaj miejsc po zabiegu i dokładnie myj ręce.

Tuż po zabiegu na naszej skórze pojawiają się strupy, jednak pamiętaj o tym, aby w żadnym wypadku ich nie rozdrapywać! Jeżeli zaburzysz naturalny proces gojenia, na Twojej skórze pozostaną blizny. Nie warto tego robić, ponieważ strupki znikną samoistnie w ciągu najbliższych kilku dni.

Powstałe rany smaruj maściami, najlepiej z witaminą E, ponieważ ochronią i nawilżą skórę. Używaj delikatnych środków oczyszczających, takich jak stonowane, hipoalergiczne płyny i żele. Nie wolno stosować masek, kremów i peelingów, które mają silne działanie oczyszczające albo zawierają kwasy.

Jak dbać o makijaż permanentny?

Unikaj słońca przynajmniej w pierwszym miesiącu, aby pigment nie odbarwił się, ponieważ do tego doprowadzi szkodliwe działanie promieni UV. Stosuj krem, który przed nimi chroni. Najlepiej na stałe zrezygnuj z peelingów, bo substancje, które zawierają odbarwiają kolor.

Gdzie zrobić makijaż permanentny?

W salonie kosmetycznym. W wyborze posiłkuj się pozytywnymi opiniami. Pamiętaj, że igła musi być otwierana przy klientce, zabieg wykonywany w rękawiczkach, a wszystkie sprzęty powinny być uprzednio odkażone i zdezynfekowane.

Jeżeli cena zabiegu jest zbyt niska w porównaniu do innych salonów, powinno Cię to bardzo zaniepokoić i zdyskwalifikować to miejsce.

Czy wykonanie makijażu permanentnego boli?

Jest to sprawa indywidualna. Niektóre kobiety skarżą się na niesamowity ból, natomiast inne twierdzą, że nie jest on aż tak dokuczliwy. Wszystko zależy od Twojej wrażliwości. 

Przeanalizuj wszystkie za i przeciw. Niezbędna będzie także konsultacja kosmetologiczna. Jeżeli ma żadnych przeciwwskazań, a nie masz czasu na codzienny make-up, permanentny makijaż będzie dobrym rozwiązaniem, dzięki któremu zawsze będziesz gotowa do wyjścia.