Metoda OCM, mydło z Aleppo, rękawica do demakijażu… Sposoby na naturalny demakijaż 
by VIERGE

Naturalny demakijaż polega na zmywaniu makijażu za pomocą substancji występujących w naturze lub kosmetyków roślinnych. Takie zabiegi mają na celu zmycie makijażu bez podrażniania twarzy i naruszania jej warstwy hydrolipidowej. Dla kogo jest przeznaczony naturalny demakijaż? Przedstawiamy popularne sposoby na naturalny demakijaż, taki jak metoda OCM, mydło z Aleppo i Dudu-Osun, rękawica do demakijażu oraz wiele innych.

Naturalny demakijaż twarzy ‒ dla kogo?

Podczas klasycznego demakijażu skóra jest narażona na kontakt z wieloma substancjami, w tym drażniącymi. Najpopularniejsze środki do oczyszczania twarzy to płyny micelarne i dwufazowe oraz mleczka, śmietanki, żele i pianki do demakijażu. Wszystkie zawierają składniki chemiczne, które zmywają brud i resztki makijażu z powierzchni skóry, alkohol, SLS oraz substancje konserwujące. Kiedy wchodzą w reakcje chemiczne z kwaśnym pH skóry, zmieniają jej płaszcz hydrolipidowy, który stanowi ich naturalną warstwę ochronną. Skóra wystawiona na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych, w tym atmosferycznych, staje się wrażliwsza i łatwiej ulega podrażnieniom.

Kosmetyki do demakijażu zawierają także składniki lipofilowe, czyli cząsteczki rozpuszczalne w tłuszczach. Lipofilowość pozwala zmywać nawet wodoodporny makijaż, ale przy tym narusza barierę lipidową skóry i warstwy rogowej. W konsekwencji skóra krócej trzyma wodę i łatwiej ulega przesuszeniu.

Podsumowując, gotowe kosmetyki do demakijażu skutecznie i dokładnie zmywają makijaż, ale zazwyczaj pozostawiają niewidoczne ubytki w naskórku ‒ w przeciwieństwie do naturalnego demakijażu.

Sposoby na naturalny demakijaż twarzy

Metoda OCM

Oil Cleansing Method (w skrócie OCM) to metoda oczyszczania i/ lub demakijażu skóry za pomocą olejków, a konkretnie olejku rycynowego i wybranego oleju bazowego. Metoda OCM może być stosowana niezależnie od typu skóry, ale w przypadku cery tłustej i trądzikowej zdarza się, że potęguje błyszczenie. Jest bardzo delikatna i samowystarczalna (zwykle nie wymaga używania kremu), ale przy tym niezwykle czasochłonna.

Mydło z Aleppo do demakijażu

Mydło z Aleppo jest całkowicie roślinne i wykonane z naturalnych olejów, ale równie skuteczne co klasyczne mydło. Może być używane raz dziennie ‒ do demakijażu. Aby je zastosować, wystarczy je spienić w dłoniach i uzyskaną pianą umyć twarz, po czym zmyć letnią wodą. Mydło z Aleppo sprawdzi się nawet przy cerze trądzikowej i mocnym makijażu wieczorowym.

Mydło Dudu-Osun do demakijażu

To afrykańskie mydło słynie z silnych właściwości oczyszczających, dzięki którym zmywa nawet kosmetyki wodoodporne. Składa się z masła shea, aloesu, kakaowca, oleju palmowego, miodu i czerwonego drzewa sandałowego. Mydło Dudu-Osun nie tylko usuwa sebum i makijaż, lecz także zmniejsza widoczność przebarwień. W przeciwieństwie do tradycyjnego mydła nie ściąga skóry ‒ zamiast tego ją nawilża. Aby zastosować mydło Dudu-Osun, należy umyć skórę pianą, poczekać, aż wyschnie, i zmyć ciepłą wodą.

Rękawica do demakijażu

Wykorzystuje wyjątkowo cienkie mikrowłókna w kształcie ośmioramiennej gwiazdy, które w połączeniu z wodą zmywają makijaż. Podczas mycia mikrowłókna zbierają cząsteczki brudu, ale nie podrażniają naskórka. Rękawica do demakijażu nie wymaga stosowania dodatkowych kosmetyków. Należy ją wymienić po około dwóch, trzech miesiącach regularnego stosowania.

Sól fizjologiczna do demakijażu

Można nią zastąpić wodę z kranu, która zmienia naturalne kwaśne pH skóry. Sól fizjologiczna działa podobnie jak płyn micelarny, ale jest o wiele delikatniejsza. Sprawdzi się w przypadku oszczędnego makijażu. Aby ją zastosować, należy ją nałożyć na wacik i przecierać nim twarz aż do całkowitego oczyszczenia. Z kolei wzbogacona o wyciąg z nagietka lub rumianku będzie działała jak tonik.

Preparat aloesowy do demakijażu

Domowe kosmetyki z aloesem są przeznaczone dla kobiet o wrażliwej cerze, którą podrażnia wiele substancji. Aloes nawilża i koi skórę oraz wygasza procesy zapalne. Aby przygotować domowy kosmetyk do demakijażu na jego bazie, można zastosować zarówno żywą roślinę, jak i czysty sok/ żel aloesowy bez dodatków dostępny w sklepach.

Składniki:

  • 1 łyżka świeżego płynu z liści aloesu (lub soku aloesowego),
  • 1/2 łyżki miodu naturalnego,
  • 2-3 krople olejku lawendowego (lub innego olejku).

Sposób przygotowania: przekładamy aloes, miód i olejek do wspólnej miski, gdzie dokładnie je mieszamy. Nakładamy na twarz dłońmi lub za pomocą płatka kosmetycznego aż do całkowitego usunięcia makijażu, po czym spłukujemy. Preparat aloesowy można przechowywać w zamkniętym słoiku w lodówce przez kilka miesięcy.

Aloesowo-migdałowy żel do demakijażu

Składniki:

  • 2 łyżki oleju ze słodkich migdałów,
  • 1 łyżka soku z liści aloesu lub żelu aloesowego.

Sposób przygotowania: wlewamy składniki do małego słoika i potrząsamy nim, aby dobrze się wymieszały. Mieszankę nakładamy na twarz wacikiem i zostawiamy na skórze, po czym zmywamy letnią wodą. Gotowy preparat należy przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu przez maksymalnie trzy tygodnie. Z czasem kosmetyk będzie się rozwarstwiał, dlatego wymaga wstrząśnięcia przed każdym użyciem.

Miód i soda oczyszczona do demakijażu

To peeling, ale taki, który dokładnie zmyje z twarzy sebum i podkład. Aby go przygotować, należy zmieszać dwie łyżeczki miodu z odrobiną sody, po czym nałożyć na twarz wacikiem. Mieszanka miodu i sody oczyszczonej nie nadaje się do demakijażu oczu, ponieważ mogłaby je podrażnić.

Olej słonecznikowy do demakijażu

Olej słonecznikowy działa w podobny sposób co dwufazowy płyn do demakijażu. Można go zastąpić innym olejem roślinnym, a nawet oliwą. Jak go stosować? Wystarczy wylać na mokry wacik kilka kropel oleju, po czym przyłożyć do twarzy lub powiek na kilka minut i zdjąć. Te czynności należy powtarzać aż do momentu uzyskania czystej skóry. Ta metoda demakijażu trwa dłużej niż tradycyjna, za to pozostawia skórę nawilżoną, odżywioną i miękką.