Mycie twarzy. Czy robisz to dobrze?
by VIERGE

Mycie twarzy to czynność, która powinna wejść ci w nawyk, tak samo jak szczotkowanie włosów, wybór garderoby lub makijaż. Jednak żeby mieć jakiekolwiek korzyści z tej czynności, trzeba wykonywać ją we właściwy sposób i z zastosowaniem odpowiednich kosmetyków.

Mydłu mówimy nie

Niestety tradycyjne mydło nie nadaje się do codziennego mycia twarzy i nie każdemu rodzajowi skóry dobrze się przysłuży. Suchą cerę wysuszy, na tłustej spowoduje zwiększone wydzielanie sebum, cerę płytko unaczynioną podrażni, na dojrzałej pogłębi zmarszczki i przyspieszy proces starzenia, a kondycję skóry mieszanej pogorszy całkowicie.

Stosuj odpowiednie kosmetyki

Zanim wybierzesz kosmetyki do mycia twarzy, określ rodzaj skóry, jej potrzeby i wizję tego, jak miałaby wyglądać w przyszłości. Jakie produkty masz do wyboru? Żele, pianki i płyny do mycia buzi najlepiej sprawdzają się w przypadku cery trądzikowej i tłustej. Zawierają substancje antybakteryjne, które regulują pracę gruczołów łojowych i zmniejszają stany zapalne. Ważne jest jednak, żeby takie produkty nie zawierały substancji wysuszających i silnie oczyszczających detergentów. Powinny natomiast być hipoalergiczne. Mleczka i oleje będą najlepsze do pielęgnacji cery suchej i dojrzałej. Dokładnie usuwają makijaż i łagodzą uczucie ściągnięcia skóry spowodowane zastosowaniem wody. Mleczka i oleje mają też działanie natłuszczające i ochronne, co zapobiega przed przesuszeniem i podrażnieniami. Płyny micelarne oczyszczają skórę bez użycia wody. Dają lepsze uczucie świeżości niż mleczka i oleje, mogą jednak przesuszać. Dlatego po każdym użyciu tego produktu ważne jest zastosowanie kremu nawilżającego.

Przydatne wskazówki

Aby dokładnie umyć twarz i zadbać o to, by skóra była w dobrej kondycji, należy używać wody w odpowiedniej temperaturze. Gorąca woda może nadmiernie wysuszać, podrażniać, a nawet prowadzić do pękania naczynek krwionośnych. Lodowata woda również może skutkować nieprawidłowym kurczeniem i rozkurczaniem się naczyń krwionośnych. Dlatego pamiętaj, żeby przed myciem twarzy ustawić optymalną temperaturę wody. Mycie buzi potraktuj jak wieczorny relaks. Tej czynności musisz poświęcić nieco więcej czasu, żeby dokładnie usunąć makijaż, sebum i inne zanieczyszczenia, które zebrały się w ciągu dnia na skórze. Podczas mycia bądź delikatna dla cery. Nie trzyj jej mocno, lecz masuj, a następnie spłucz letnią wodą.