Na czym polega azjatycka pielęgnacja skóry? Azjatycki rytuał pielęgnacyjny w dziesięciu krokach
by VIERGE

Zainteresowanie azjatyckimi kosmetykami zaczęło się od kremów BB ‒ wszechstronnych preparatów o właściwościach pielęgnacyjnych (krem), upiększających (podkład) i przeciwsłonecznych (filtr UV). Nie wszyscy wiedzą, że azjatycki rynek kosmetyczny oferuje coś więcej niż kosmetyki – inne podejście do pielęgnacji i urody. Na czym polega azjatycka pielęgnacja skóry? Omawiamy azjatycki rytuał pielęgnacyjny w dziesięciu krokach.

Na czym polega azjatycka pielęgnacja skóry?

Podczas gdy Europejki i Amerykanki najwięcej pieniędzy wydają na kosmetyki do makijażu, Azjatki skupiają się na produktach do pielęgnacji. Pielęgnacja jest dla nich ważniejsza, a makijaż traktują wyłącznie jako dopełnienie codziennego rytuału. Nie zrażają się tym, że na efekty stosowania kosmetyków pielęgnacyjnych trzeba poczekać dłużej niż na efekty stosowania maskary lub szminki, które są natychmiastowe. Nie zrażają się tym, ponieważ wiedzą, że praca nad zdrową, gładką cerą daje więcej długofalowych korzyści niż doraźne maskowanie niedoskonałości.

Kolejną istotną różnicą między nimi jest stosunek do pielęgnacji: Azjatki kładą nacisk na działanie prewencyjne, a Europejki i Amerykanki stawiają na zwalczanie problemów, do których dopuściły wskutek własnych zaniedbań. W myśl tej zasady Azjatki chronią skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV oraz starannie ją nawilżają już od wczesnej młodości.

Azjatycka pielęgnacja skóry w dziesięciu krokach

Coraz większą popularność zyskuje azjatycki rytuał pielęgnacyjny w dziesięciu krokach. Wbrew pozorom azjatycka pielęgnacja skóry nie polega na codziennym powtarzaniu całego rytuału ‒ należy dysponować pełnym wachlarzem produktów i wiedzieć, jak ich używać, to znaczy dostosować pielęgnację do potrzeb skóry i stylu życia.

  1. Demakijaż
    Najpierw skórę należy oczyścić. Aby zmyć z niej makijaż, sięgamy po mokrą chusteczkę do demakijażu lub płyn dwufazowy. Następnie w lekko wilgotną skórę twarzy i szyi wcieramy olejek do demakijażu, który rozpuści resztki kosmetyków i sebum. Masujemy skórę nawilżoną olejkiem przez około minuty, po czym myjemy twarz i szyję letnią wodą. W efekcie skóra jest gładka i nawilżona.
  2. Oczyszczanie
    Rozcieramy w rękach odrobinę ulubionego żelu do mycia twarzy lub innego produktu myjącego na bazie wody i okrężnymi ruchami rozprowadzamy go na skórze. Aby pozbyć się zanieczyszczeń i oczyścić cerę z tłustej powłoki, myjemy twarz letnią wodą.
  3. Złuszczanie
    Kosmetyk o właściwościach złuszczających, czyli peeling, pomaga pozbyć się martwych komórek, oczyszcza pory i wygładza skórę. W zależności od swoich właściwości może rozjaśniać skórę lub wyrównywać koloryt. Należy go wykonywać mniej więcej dwa razy w tygodniu i zmywać go letnią wodą kilka minut po aplikacji.
  4. Tonizowanie
    Tonik zmiękcza i odświeża skórę, regeneruje jej barierę ochronną oraz wyrównuje jej pH. W przeciwieństwie do Europejek i Amerykanek Azjatki wybierają toniki nawilżające (a nie ściągające). Aby je zastosować, używamy płatków kosmetycznych nasączonych tonikiem lub toników w buteleczce z dyfuzorem do spryskiwania skóry.
  5. Esencja
    Esencja jest według Azjatek kluczowym produktem do pielęgnacji. To skuteczny, skondensowany kosmetyk nakładany na oczyszczoną skórę. Składa się z aktywnych składników, dzięki którym nawilża i wspomaga procesy komórkowe w skórze. Esencja ma bardzo delikatną, lekką konsystencję, która nie pozostawia na skórze tłustego filmu. Azjatki stosują esencję do pielęgnacji zarówno cery, jak i włosów. Ponieważ nie jest tłusta, nie zapycha skóry i nie obciąża włosów.
  6. Ampułki, koncentraty, serum
    Azjatyckie ampułki i koncentraty można porównać do serum. To skondensowane produkty, które działają na konkretne problemy skóry, takie jak suchość, przetłuszczenie, przebarwienia, zmarszczki lub piegi. Stosuje się je tylko do momentu, aż stan skóry ulegnie poprawie. W przypadku braku większych problemów z cerą ten etap pielęgnacji można swobodnie pominąć.
  7. Nakładanie maseczek
    Maseczki w płachcie (nasączone preparatem) lub tradycyjne maski należy nakładać na twarz przynajmniej dwa razy w tygodniu. Te pierwsze są w Azji szczególnie popularne, ponieważ płachta powstrzymuje substancje aktywne przed ulotnieniem się i przylega do skóry, co znacznie potęguje efekt. Należy ją pozostawić na twarzy na około dwudziestu, trzydziestu minut, po czym rozprowadzić na skórze resztki kosmetyku.
  8. Krem pod oczy
    Azjatki nigdy nie zapominają o pielęgnacji okolic oczu, ponieważ to właśnie oczy najczęściej zdradzają wiek kobiety, a zasinienia i worki postarzają nawet bardzo młodą osobę. Aby zapobiec zarówno im, jak i kurzym łapkom, należy stosować krem pod oczy. Azjatyckie kremy pod oczy przypominają esencję lub serum w ampułce: są lekkie, delikatne i mocno skondensowane. Należy je aplikować na skórę małym palcem, a konkretnie wklepywać delikatnie wokół oczodołu.
  9. Nawilżanie
    Azjatki aplikują krem na skórę wyłącznie wieczorem. Rano stosują emulsję z filtrem przeciwsłonecznym, a przed snem ‒ krem nawilżający. Raz w tygodniu uzupełniają ten etap pielęgnacji o maseczkę nawilżającą.
  10. Ochrona przeciwsłoneczna
    Największą wagę Azjatki przywiązują do ochrony skóry przed słońcem, ponieważ właśnie promieniowanie UV prowadzi do powstawania przebarwień i zmarszczek. Uszkodzenia posłoneczne są nieodwracalne, dlatego zarówno Azjatki, jak i Azjaci codziennie aplikują na skórę kosmetyk z wysokim filtrem UV. Do wyboru mają kremy, pudry, płyny i bazy pod makijaż. Azjaci chronią skórę przed słońcem nie tylko z powodów zdrowotnych, lecz także ze względów estetycznych ‒ opalenizna jest w Azji po prostu niemodna, podobnie jak powodujące ją kosmetyki, czyli samoopalacz i bronzer.