Na czym polega makijaż permanentny? Zalety trwałego makijażu
by VIERGE

Makijaż permanentny poprawia urodę poprzez maskowanie niedoskonałości cery (plamy pigmentacyjne, blizny i przebarwienia) i podkreślenie jej atutów. Ma tę przewagę nad klasycznym makijażem, że nie rozmazuje się w najmniej odpowiednich momentach. Na czym polega makijaż permanentny, skąd pochodzi i dla kogo jest przeznaczony? Jak i gdzie wykonać makijaż permanentny oraz jak pielęgnować skórę po tym zabiegu?

Skąd pochodzi makijaż permanentny?

Ludzie, niezależnie od czasów, w których żyli, mieli potrzebę ozdabiania swojego ciała. Początkowo zaspokajali ją za pomocą biżuterii, to znaczy dziurawili sobie uszy, nosy, policzki i inne części ciała. Później malowali ciało farbami, żeby wkrótce wymyślić tatuaż. To była specjalność Chińczyków, którzy pierwotnie używali do tego celu bambusowych pręcików zakończonych igłą do zszywania jedwabiu. Igła była przymocowana do pręcika wełnianą nicią będącą zbiorniczkiem na barwnik pochodzenia roślinnego. Krótkimi, silnymi ruchami pręcik wbijano pod skórę, na granicy naskórka.

Takie były początki makijażu permanentnego, który wtedy bardziej przypominał tatuaż niż współczesny makijaż permanentny.

Makijaż permanentny – dla kogo?

Makijaż permanentny ma na celu zatuszowanie niedoskonałości twarzy. Nie maluje jej, lecz podkreśla jej kontury. Umożliwia skorygowanie kształtu ust, to znaczy w zależności od potrzeb powiększenie ich lub wyrównanie bądź zintensyfikowanie ich koloru. Równie dobrze makijaż permanentny może podkreślić kontur oczu. W jaki sposób? Poprzez narysowanie kreseczek na powiekach u nasady rzęs; chociaż są one niemal niewidoczne, dodają oczom wyrazistości. Korekty mogą wymagać także brwi, zwłaszcza niesymetryczne, opadające, zbyt cienkie lub przerzedzone. Makijaż permanentny sprawdzi się także, jeżeli chcemy ukryć takie defekty skóry jak plamy pigmentacyjne, blizny i przebarwienia.

Kto jeszcze powinien zdecydować się na makijaż permanentny? Kobiety, którym brakuje czasu na poranną toaletę, uprawiające sporty wodne i planujące dłuższy pobyt w szpitalu. To także godne uwagi rozwiązanie dla osób, które wskutek chemioterapii straciły brwi lub rzęsy, nie lubią się malować lub nie mogą tego robić z powodu alergii.

Jak wykonać makijaż permanentny?

Makijaż permanentny przebiega etapami. Aby go przeprowadzić, wykorzystuje się aparat igłowy i tak dobrane pigmenty pochodzenia naturalnego, które nie bądą odróżniały się od karnacji. Jest to zabieg bezpieczny, ponieważ igły są jednorazowe, a farby nietoksyczne i nieuczulające. Makijaż permanentny brwi nie wywołuje bólu, a makijaż permanentny ust i powiek poprzedza aplikacja kremu znieczulającego.

Po zabiegu kosmetyczka linergistka nakłada relaksujące kompresy. W celu uzyskania trwałego efektu – dwa tygodnie później należy zgłosić się na korektę. Aby kolor pozostał intensywny, średnio raz w roku należy uzupełniać barwnik. Dzięki temu efekt będzie utrzymywał się nawet do 5 lat.

Makijaż permanentny – jak pielęgnować skórę po zabiegu?

Podczas zabiegu może dojść do podrażnienia, zaczerwienienia lub obrzęku skóry, ale te objawy szybko ustępują i już następnego dnia można iść do pracy. Dwa dni po zabiegu skóra zaczyna się złuszczać, dlatego należy ją nawilżać odpowiednimi preparatami. Myć wolno ją jedynie wodą lub mleczkiem i tonikiem. Przez pierwszy tydzień warto unikać sauny i basenu, a przez 6 tygodni słońca.

Gdzie wykonać makijaż permanentny?

W tym celu najlepiej udać się do renomowanego gabinetu kosmetycznego, w którym makijaż permanentny wykonuje dyplomowana kosmetyczka z tytułem linergistki. Profesjonalista nie tylko opowie nam o zabiegu i wyjaśni wszystkie nasze wątpliwości, lecz także zapyta o nasz stan zdrowia.

Za przeciwwskazania do wykonania makijażu permanentnego uważa się infekcje, cukrzycę, łuszczycę, ciążę i przyjmowanie sterydów.