Odnowa na wiosnę – menu dla zdrowej, pięknej cery
by VIERGE

Po zimie niemal każdy – niezależnie od rodzaju cery – przyznaje, ze jego skóra się zmienia na niekorzyść. Staje się odwodniona, ziemista i przyszarzała, a naturalne procesy na jej powierzchni ulegają niekorzystnym zmianom. Skutkuje to nadprodukcją sebum lub nadmiernym przesuszeniem skóry. Co robić, aby nasza cera wróciła do formy po zimie?

Jak wygląda i co się dzieje ze skórą po zimie?

Zimą skóra jest wystawiona na ekstremalne i (często) skrajne warunki atmosferyczne, czyli z jednej strony dokucza jej siarczysty mróz, wiatr i niskie temperatury, a z drugiej – suche i dosyć ciepłe powietrze z grzejników. Dlatego nie ma ona jak przystosować się do owych skrajnych warunków i jej tryb rozregulowuje się w sposób widoczny: niektóre obszary twarzy stają się przesuszone, a w innych częściach – skóra boryka się z nadprodukcją sebum. Zmienia się jej odcień, bywa, ze od mrozu zaczynają pękać naczynka. Staje się wiotka i pozbawiona sprężystości, pojawiają się krostki, prosaki, a pory skóry często są zbyt widoczne. Pod oczami również staje się wiotka, i łatwiej przytrafiają się jej zmarszczki. Dlatego pielęgnacja po zimie powinna obejmować wszystkie rejony twarzy. Jak ją odżywić, by odzyskała blask, sprężystość i nawilżenie?

Regeneracja cery po zimie, krok pierwszy: nawodnienie i nawilżenie skóry

Aby skóra odzyskała dobrą formę najważniejszą rzeczą jest przywrócenie jej utraconej po zimie równowagi hydro – lipidowej. Równie istotne, jak nawadnianie skóry od wewnątrz (w tej kwestii woda mineralna jest niezastąpiona), jest zapewnienie jej odpowiednich kosmetyków. Warto pamiętać, ze w tej kwestii niezastąpione są naturalne olejki i masła. Zabezpieczą cerę przed „ucieczką” wody z wewnętrznych warstw naskórka. Aby zwiększyć nawilżenie, warto też sięgać po kosmetyki z proteinami soi, betainą lub kwasem hialuronowym, który bardzo sprawnie wychwytuje i łączy cząsteczki wody, gromadząc je w komórkach skóry i transportując do głębszych warstw.

Regeneracja cery po zimie, krok drugi: promienny wygląd skóry

Brak słońca skutkuje ziemistą i bladą cerą. Skóra staje się matowa, zmęczona i pozbawiona życia. Aby przywrócić jej promienny wygląd i przywrócić ładny koloryt warto sięgnąć po antyoksydanty takie jak koenzym Q10, bogate w kremy witaminy lub naturalne olejki ( jednym z najbardziej obfitujących w witaminy jest olejek z awokado oraz olej kokosowy). Jeśli zależy Ci na silniejszej profilaktyce anty-aging warto wypróbować olejek arganowy. Działa on silnie odmładzająco, a regularnie stosowany spłyci drobne zmarszczki i doskonale ochroni skórę przed zniszczeniem. Jeśli na buzi pojawiły Ci się po zimie nieładne przebarwienia – warto sięgnąć po kremy z witaminą C – ona również doskonale wymiata wolne rodniki a dodatkowo – rozjaśnia skórę i usuwa przebarwienia i rozjaśnia plamy pigmentacyjne na skórze.

Regeneracja cery po zimie, krok trzeci: pielęgnacja specjalistyczna

Aby wzmocnić działanie kremów warto zastosować specjalne produkty o silnie regenerującym i odżywczym działaniu. Należą do nich wszelkiego rodzaju intensywnie działające maski (dobrą propozycją jest specjalna maska-krem na noc, którą aplikuje się wieczorem na twarz, a jej pozostałości zmywa rano podczas codziennej pielęgnacji skóry). Wiele kobiet stosuje również specjalne serum, które powinno być nakładane pod krem. Jest ono delikatniejsze, ma lekką i wodnistą formułę i jest w stanie dotrzeć do głębszych warstw skóry, niż tradycyjny krem. Równie istotne w dbaniu o cerę jest jej regularne oczyszczanie, i pozbywanie się nagromadzonego martwego naskórka, dlatego peeling do twarzy jest absolutną koniecznością. Czysta skóra ma lepszą wchłanialność i otrzymuje nawet dwa razy więcej składników dostarczanych jej w kremie.

Regeneracja cery po zimie, krok czwarty: odmłodzone spojrzenie

Skóra wokół powiek jest najcieńsza najbardziej delikatna i jednocześnie – nie jest wyposażona w tak sprawnie działającą barierę ochronną, jaka można spotkać w innych rejonach twarzy. Z tego względu nie tylko najszybciej niszczeje, ale również wymaga wzmożonej pielęgnacji – nie należy jej omijać i bezwzględnie trzeba otoczyć ją troską. Zwłaszcza panie po 35 roku życia nie powinny nigdy zapominać o odpowiednim kremie pod oczy (na noc można stosować naturalne olejki o właściwościach odmładzających, aby skóra otrzymała porcje witamin, dobrych kwasów tłuszczowych fitosteroli i flawonoidów).

Aby zapewnić jej odnowę po zimie warto sięgnąć po specjalne maski – płatki (są one bawełniane lub żelowe), które doskonale wzmacniają sprężystość i elastyczność skóry.

Wybierając krem pod oczy staraj się, aby nie miał on zbyt gęstej i ciężkiej formuły, ponieważ dodatkowo przeciąży on delikatny naskórek. Idealny krem pod oczy to taki, który szybko się wchłania i tworzy na skórze subtelną, higroskopijna warstwę zabezpieczającą przez niszczeniem jej zewnętrznych warstw. Aby skóra pod oczami miała wzmocnioną ochronę w słoneczne dni nos okulary chroniące delikatną skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.