Olejek lawendowy i jego zastosowanie w kosmetyce
by VIERGE

Olejek lawendowy wytwarzany jest z lawendy i ma szereg zdrowotnych właściwości. Ponadto charakteryzuje się działaniem uspakajającym, ułatwiając zasypianie. Można stosować go także na skórę, bo zapobiega powstawaniu trądziku i łuszczycy, a także wspomaga ich leczenie. Ma ogromne zastosowanie w kosmetyce. Jak działa i jakie ma właściwości?

Znany ze swoich zdrowotnych właściwości olejek lawendowy pomaga na dolegliwości związane z układem pokarmowym, natomiast lawendowy olejek eteryczny znajduje się w wielu produktach i może być stosowany również zewnętrznie. Jednak trzeba uważać, aby nie nałożyć go za dużo – inaczej podrażni skórę.

Zastosowanie olejku lawendowego

1. Pielęgnacja twarzy

Olejek lawendowy ma szereg antyoksydantów, które działają na skórę przeciwstarzeniowo i zabezpieczają ją przed uszkodzeniami. Właściwości olejku podobne są do właściwości witaminy C. Ma przeciwbakteryjne i przeciwzapalne działanie, więc sprawdzi się świetnie u osób z cerą trądzikową. Ponadto reguluje produkcję łoju, łagodzi objawy łuszczycy i inne stany zapalne skóry. Dzięki niemu rany goją się szybciej.

Najlepiej dodać kilka kropli olejku do kremu czy toniku, bo nierozcieńczony z niczym olejek podrażnia skórę. Kiedy dodasz go do kosmetyku, nie musisz go zmywać z twarzy.

2. Pielęgnacja skóry

Olejek lawendowy pobudza krążenie krwi, ma działanie przeciwgrzybicze oraz hamuje nadmierną potliwość. Można stosować dodać kilka kropli do balsamu do ciała lub stóp, zapobiegając potliwości. Preparat pomaga w zwalczaniu cellulitu.

3. Pielęgnacja włosów

Olejek lawendowy można stosować również w pielęgnacji włosów i skóry głowy. Jako że pobudza krążenie, przyspiesza wzrost włosów i zapobiega ich wypadaniu. Reguluje produkcję sebum, działając przeciwzapalenie oraz jest niezastąpiony w walce z łupieżem i przetłuszczającymi się włosami.

W tym przypadku olejek sprawdzi się najlepiej w postaci wcierki. Wmasuj go w skórę głowy. Można łączyć go z innymi olejami. Możesz też dodać kilka kropli olejku lawendowego do ulubionej wcierki i zaaplikować ją co najmniej godzinę przed myciem włosów.

Skład olejku lawendowego

Olejek lawendowy nasycony jest dobroczynnymi składnikami, takimi jak:

  • linalol,
  • octan linalolu,
  • flawonoidy,
  • fitosterole,
  • kumaryny,
  • ocymeny.

Linalol sprawia, że zapach lawendy jest tak intensywny. Kumaryna natomiast rozszerza naczynia krwionośne, działając przeciwskurczowo. Flawonoidy i fitosterole natomiast mają antyoksydacyjne działanie. Olejek lawendowy ma ponadto przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwgrzybicze właściwości.

DIY olejek lawendowy do kąpieli

Aromaterapeutyczne właściwości olejku lawendowego możesz wykorzystać podczas kąpieli. Wystarczy, że:

  • do słoika włożysz suszone lub świeże kwiaty lawendy,
  • podgrzejesz olejek migdałowy i wlejesz do słoika,
  • położysz słoik w ciemnym miejscu na 1 miesiąc,
  • odcedzisz kwiaty i przelejesz co ciemnej butelki.