Olejowanie twarzy zamiast kremu na noc. Jak dobrać olejek do twarzy?
by VIERGE

olejowanie-twarzy.jpg

Skóra twarzy uwielbia naturalność, ponieważ jest bardzo delikatna. Olejki roślinne to świetny zamiennik dla kremu do twarzy, ponieważ zawierają wszystko to, co potrzebne cerze – witaminy, minerały i kwasy tłuszczowe. Jaki olejek do twarzy wybrać, aby nie obciążał i świetnie pielęgnował?

Od kilku lat świętujemy powrót naturalnych metod pielęgnacji. Sekret nieskazitelnie gładkiej skóry tkwi właśnie w naturze. O ile nie mamy poważnych problemów, które wymagają skoncentrowanej siły profesjonalnych kompleksów pielęgnacyjnych, to olejki w zupełności wystarczą. Zwłaszcza że mają wiele cennych właściwości, o których wiele osób nie wie lub zapomina.

Dlaczego olejowanie twarzy jest dobre?

Olejowanie twarzy to zabieg świetny nie tylko dla ekomaniaczek. Coraz więcej kobiet sięga po olejki do twarzy, bo wzrasta świadomość konsumentów. Coraz częściej liczy się dla nas jakość i pielęgnacja w zgodzie z naturą, aniżeli cena i marka.

Sekretem działania olejków jest naturalność. Nie zawierają niczego, co mogłoby skórze zaszkodzić np. konserwanty, barwniki, substancje zapachowe. Pozyskuje się je najczęściej z nasion owoców, dlatego są koncentratem tego wszystkiego, co w roślinach najlepsze: witamin, minerałów, fitosteroli, kwasów tłuszczowych. Jeden olej może czasami zawierać więcej witaminy E (nazywanej witaminą młodości) niż drogeryjny krem.

Bardzo ważne są kwasy tłuszczowe, czyli podstawowy składnik każdego oleju. To właśnie one dostarczają skórze cenne lipidy, z których zbudowana jest naturalna bariera chroniąca nas przed nadmierną utratą wody. Niektóre oleje mają skład zbliżony do tego, jak zbudowane jest ludzkie sebum, czyli mogą w całkowicie naturalny dla nas sposób chronić cerę.

Jakie właściwości mają oleje?

Najlepiej sięgać po olejki tłoczone na zimno, nierafinowane i bez zbędnych dodatków. One mają najlepsze właściwości. I choć ich działanie różni się w zależności od tego, jaki olej do twarzy wybierzemy, to łączy je kilka wspólnych właściwości.

  • Zapewniają skórze optymalne nawilżenie.
  • Dogłębnie odżywiają skórę.
  • Wzmacniają naturalną barierę hydrolipidową.
  • Normalizują poziom wydzielania sebum.
  • Poprawiają elastyczność i kolor skóry.
  • Opóźniają procesy starzenia się.

Najpopularniejsze olejki do twarzy

OLEJ KOKOSOWY – ma właściwości bakteriobójcze i działa przeciwgrzybiczo, a więc niszczy drobnoustroje znajdujące się na skórze; nie zaburza też naturalnej warstwy ochronnej skóry, a nawet wzmacnia ją, zapobiegając utracie wody; jest naturalnym filtrem UV.

OLEJ RÓŻANY – ma właściwości antyoksydacyjne, a więc neutralizuje wolne rodniki i zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry np. zmarszczkom; zapobiega przetłuszczaniu się cery, a także ujędrnia, zmniejsza blizny i zaczerwienienia, a także regeneruje.

OLEJ MIGDAŁOWY – dogłębne nawilża i regeneruje skórę, zapewnia gładkość i jędrność, a także spowalnia procesy starzenia się; działa delikatnie, dlatego łagodzi podrażnienia, rozjaśnia, nadaje blask i przyspiesza gojenie się drobnych ranek.

OLEJ Z PESTEK MALIN – dzięki pożądanej ilości kwasów omega pozwala zachować odpowiedni bilans wodny skóry; daje uczucie miękkości i gładkości, zapewnia optymalne nawilżenie i przyspiesza regenerację skóry, a także zachowuje jej młody wygląd.

OLEJ ARGANOWY – zawiera dużo cennych antyoksydantów, dlatego zachowuje młodość i elastyczność skóry, opóźniając jej starzenie się; odżywia, regeneruje i pomaga zachować prawidłowy poziom nawilżenia i ułatwia walkę np. z trądzikiem.

OLEJ MAKADAMIA – nazywany „znikającym” olejem, ponieważ ma budowę zbliżoną do budowy ludzkiego sebum i dzięki temu wchłania się niemal natychmiastowo po nałożeniu; nawilża, odżywia, wyrównuje koloryt i zapobiega zmarszczkom bez obciążania.

Jak dobrać olejek do twarzy?

Najpopularniejsze olejki do twarzy, a także wiele innych mniej znanych i równie skutecznych olejów, tworzą naprawdę liczną grupę. Pojawia się pytanie, który olejek do twarzy wybrać. Najłatwiej znaleźć odpowiedni dla siebie olej metodą prób i błędów. Jest jednak kilka wskazówek, którymi możemy się kierować, aby ułatwić sobie sprawę.

  • Olejek do twarzy musi być w pełni naturalnym produktem.
  • Najlepiej wybierać te w szklanych i ciemnych butelkach.
  • Dobry olej do twarzy jest nierafinowany i tłoczony na zimno.
  • Lepszy olej to ten z niższym wskaźnikiem komedogenności.
  • Olejek musi być dopasowany do typu cery.

Wskaźnik komedogenności olejów

To liczba w skali 0-5, która określa, jak duże jest ryzyko, że dany olejek zatka pory. Trzeba pamiętać, że olejowanie twarzy nieodpowiednim produktem może być ryzykowne. Zapchane pory to krótka droga do poważnych stanów zapalnych, trądziku itp. Które olejki należy stosować w sposób racjonalny, ponieważ mają wysoki wskaźnik komedogenności?

Olej z kiełków pszenicy – 5
Olej kokosowy – 4
Olej z awokado – 3
Masło kakaowe – 3
Olej kukurydziany – 3

Rodzaje olejów a typ cery

Bardzo ważna wskazówka, która może ułatwić dopasowanie oleju do typu cery, to jego zawartość kwasów tłuszczowych wielonienasyconych. Wyróżniamy oleje schnące, półschnące i nieschnące, a oto krótki poradnik, jak dobierać je do rodzaju skóry.

  1. Oleje schnące w ponad 50% składają się z wielonienasyconych kwasów omega-3 i omega-6. Są idealne dla skóry tłustej i problematycznej, ponieważ (jak wskazuje nazwa) szybko się wchłaniają i nie pozostawiają uczucia tłustości. Do olejów schnących zaliczamy np. olej różany, olej konopny, olej rokitnikowy, olej wiesiołkowy, olej lniany.
  2. Oleje półschnące mają nie mniej niż 20%, ale nie więcej niż 50% wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego mają lekką konsystencję i nie powinny zostawiać tłustego filmu. Poleca się je do skóry normalnej i mieszanej. Do olejów półschnących zalicza się np. olej migdałowy, olej arganowy, olej morelowy, olej słonecznikowy.
  3. Oleje nieschnące mają poniżej 20% kwasów wielonienasyconych, a zdecydowanie więcej tych nasyconych. Idealnie sprawdzają się przy cerze suchej i dojrzałej, ponieważ wolniej się wchłaniają, mają ciężką konsystencję i dzięki temu zapewniają skórze ochronę i zapobiegają utracie wody. Oleje nieschnące to m.in. olej kokosowy, olej z awokado.