Pielęgnacja cery tłustej. Jak zrobić to poprawnie?
by VIERGE

Zaskórniki, trądzik, bardzo duża ilość sebum. To tylko niektóre z niedoskonałości, jakie mogą pojawić się na skórze tłustej. Jeżeli nie chcesz ich mieć na swojej buzi, to sprawdź, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja krok po kroku.

Cera tłusta – charakterystyka

Skórę tłustą rozpoznasz po następujących cechach:

  • gruczoły łojowe wydzielają nadmierną ilość sebum, a twarz błyszczy się w strefie T;
  • widoczne są zanieczyszczone pory skóry;
  • na twarzy pojawiają się wągry i trądzik;
  • skóra jest gruba i nie ma jednolitego kolorytu;
  • pojawią się stany zapalne;
  • bakterie bytujące na skórze mogą wywołać groźne choroby dermatologiczne.

Jak dbać o skórę tłustą?

Krok 1: oczyszczaj

Regularne oczyszczanie jest bardzo ważne w przypadku cery tłustej. W jego trackie usuniesz nadmiar sebum, pot, kurz i kosmetyki. Do mycia twarzy stosuj delikatne produkty o formule pianki lub żelu z zawartością naturalnych składników. Unikaj mydła i preparatów z detergentami, które wysuszają cerę i prowadzą do zwiększenia wydzielania sebum. Ważne jest też, żeby po oczyszczeniu zastosować tonik przywracający skórze prawidłowe pH.

Krok 2: maska do twarzy

Maski do cery tłustej możesz stosować i rano, i wieczorem. Nie mogą mieć zbyt tłustej formuły i wysuszających składników. Powinny nawilżać, oczyszczać pory skóry, regulować pracę gruczołów łojowych i ujednolicać koloryt skóry. Jeżeli masz cerę tłustą, to nie stosuj maseczek typu peel off. Produkty te wprawdzie usuwają zaskórniki, ale mogą też podrażniać cerę i powodować większe wydzielanie sebum.

Krok 3: pij dużo wody

Spożywanie w ciągu dnia około litra niegazowanej wody przyczynia się do poprawy kondycji skóry. W ten sposób nawadniasz organizm od wewnątrz i wspomagasz prawidłową pracę gruczołów łojowych. Poza tym każdego ranka powinnaś wypijać szklankę wody, która pobudzi organizm do lepszej pracy, a tobie zapewni energię na cały dzień. Powinnaś pamiętać też o tym, by nie pić alkoholu. Ma on działanie wysuszające i drażniące zarówno na skórę, jak i organizm.

Krok 4: makijaż matujący

Do zrobienia makijażu używaj kosmetyków matujących, silikonowych baz i wodoodpornych produktów. Dzięki nim twój look będzie perfekcyjny, ilość sebum zmniejszona, a wszystkie niedoskonałości zamaskowane. W ciągu dnia korzystaj z bibułek matujących, które zbiorą nadmiar sebum, potu i zanieczyszczeń, a tobie pozwolą poczuć się świeżo przez cały dzień.