Pielęgnacja dla każdego. Jak dbać o cerę niezależnie od wieku?
by VIERGE

Twoja skóra dłużej będzie zdrowa i piękna, jeśli zadbasz o nią w odpowiedni sposób. Czy wiesz, że pielęgnacja cery powinna opierać się na kilku podstawowych zasadach? Sprawdź, jak dbać o cerę niezależnie od wieku. Daj jej to, co najlepsze.

Skóra to żywa i stale zmieniająca się część naszego organizmu. Wpływ na jej kondycję, a więc również wygląd ma przede wszystkim upływający czas. To właśnie wraz z wiekiem pojawiają się zmarszczki i przebarwienia. Starzenie się to nie jedyny powód zmian naszej skóry. Do tego, jak wygląda nasza skóra, przyczyniają się również: promieniowanie słoneczne, używane kosmetyki, ewentualne nałogi, zanieczyszczenia środowiska i wiele innych.

JAK DBAĆ O CERĘ?

Zawsze wtedy, kiedy chcemy zadbać o naszą skórę, powinniśmy postępować zgodnie z kilkoma podstawowymi zasadami. Te są niezależne od naszego wieku i odpowiadają każdemu typowi cery. O czym warto pamiętać, jeśli chodzi o pielęgnację cery?

Po pierwsze, nawilżaj!

Skóra w znacznej części składa się z wody, której potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Niezależnie od rodzaju cery nawilżanie jest koniecznością i podstawowym działaniem w codziennej pielęgnacji. Dobry krem nawilżający przyda się nie tylko cerze suchej, ale również tłustej. Najczęstszy błąd to celowe wysuszanie skóry tłustej lub trądzikowej w celu jej zmatowienia. Tego nie wolno robić, bo odwodniona skóra zawsze będzie wyglądała gorzej i będzie bardziej podrażniona. Nawadniać warto zarówno zewnętrznie, jak i od wewnątrz.

Po drugie, nie szkodź!

Tak samo, jak pochłania wszystkie składniki odżywcze z kosmetyków, tak szybko skóra poddaje się działaniu czynników szkodliwych. Warto zadbać o to, aby w codziennej pielęgnacji jej nie szkodzić. Najbezpieczniejsze rozwiązanie to stosowanie kosmetyków hipoalergicznych, o prostym i bezpiecznym składzie, bez konserwantów, silikonów, olejów mineralnych itp. Znaczenie ma także nasz styl życia oraz to, co jemy. Dieta wpływa na stan cery, dlatego warto wprowadzić do jadłospisu produkty nieprzetworzone, zbożowe, świeże, z dużą ilością warzyw i owoców.

Po trzecie, złuszczaj!

Pomoc w regeneracji przyda się każdej skórze. Oczywiście pozostaje kwestia dobrania odpowiednich metod – najczęściej zastanawiamy się, jak dbać o cerę wrażliwą i oczyścić ją bez podrażniania. Im jesteśmy starsi, tym proces odnowy komórkowej przebiega coraz wolniej. Dlatego pielęgnacja cery w każdym wieku powinna opierać się na regularnym złuszczaniu naskórka. Peeling wskazany jest przynajmniej raz w tygodniu, bo dzięki niemu oczyszczamy, wygładzamy i pobudzamy skórę do odnowy. W przypadku cery skłonnej do podrażnień odpowiednie będą np. peelingi enzymatyczne.

Po czwarte, zmieniaj!

Nasza cera uwielbia różnorodność. Nieważne, czy masz dwadzieścia, czy sześćdziesiąt lat. Nie ma znaczenia też typ cery. Stosowanie cały czas tych samych kosmetyków nie jest dobrym rozwiązaniem. Choćby dlatego, że skóra potrzebuje zupełnie innej pielęgnacji latem niż zimą. Ale również z uwagi na to, że często przyzwyczaja się do składników odżywczych. To dlatego krem do twarzy, który działał dwa miesiące temu, dziś może nie przynosić żadnych efektów.

Po piąte, ograniczaj!

Wielu kobietom wydaje się, że im więcej kosmetyków używają, tym piękniejsze będą. Niestety nie jest to dobry sposób na to, jak dbać o cerę. Nadużywanie środków pielęgnacyjnych to poważny, a mimo to bardzo często popełniany błąd. Czemu nie wolno tego robić? Większa liczba kosmetyków stosowanych naraz to dużo większe prawdopodobieństwo podrażnienia skóry. Poza tym mieszając bardzo wiele kosmetyków ze sobą, możemy osłabić ich działanie. Niektóre składniki w swoim towarzystwie zmieniają swoje właściwości i przez to dwa niedopasowane kosmetyki mogą być nieskuteczne.

Po szóste, zapobiegaj!

Profilaktyka to klucz do sukcesu w pielęgnacji. Jeśli chcemy odpowiednio zadbać o swoją cerę, musimy zawsze myśleć dwa kroki wprzód. Zapobieganie jest o wiele łatwiejsze niż późniejsze pozbywanie się problemu. Zamiast zmniejszać zmarszczki, lepiej im zapobiegać – uelastyczniając i ujędrniając skórę, a także działając antyoksydacyjnie. Warto wprowadzać do codziennej pielęgnacji kosmetyki ze składnikami opóźniającymi procesy starzenia się np. witaminami E i A.