Przed walką poznaj wroga. Skąd się biorą suche skórki na twarzy?
by VIERGE

suche-skory.jpg

Pielęgnacja to niekończąca się bitwa, a jeden z większych wrogów to suche skórki. Możemy odkryć skuteczne sposoby nawilżania cery i rozprawimy się z tym problemem albo… będziemy nadal mieć trudność z równomiernym nałożeniem podkładu.

Gdyby suche skórki były tylko problemem estetycznym, można byłoby je po prostu przykryć makijażem albo zaakceptować. Niestety mogą być objawem choroby, a już na pewno są cichym wołaniem naszej skóry o pomoc. O nawilżenie, którego jej brakuje.

Trzeba mieć świadomość, że suche skórki na twarzy to duży problem, który bierze się przede wszystkim z niewłaściwej pielęgnacji. Skóra pozostawiona sama sobie traci witalność, może nie móc utrzymać prawidłowego nawilżenia, szybciej się starzeć i wiotczeć. Brakuje jej dwóch najważniejszych rzeczy: wody i tłuszczów, które zapobiegają jej odparowywaniu.

Skąd się biorą suche skórki?

Nie ma jednej przyczyny, bo problemy skórne z reguły są bardzo złożone. Bezpośrednio suchość bierze się z nadmiernej utraty wody. Cierpi na tym cały organizm, ale najbardziej odwodnienie odbija się na kondycji skóry. Osłabia się naturalna bariera hydrolipidowa i woda nie jest zatrzymywana w komórkach skóry. Wytracamy ją tak szybko, jak dostarczamy do naszego organizmu. Jeśli chcemy jednak wiedzieć, skąd się biorą suche skórki na twarzy, bo szukamy rozwiązania problemu, musimy brać pod uwagę wszystkie bezpośrednio i pośrednie przyczyny.

Najczęściej suche skórki biorą się ze:

  • stosowania kosmetyków z alkoholami w składzie,
  • pomijania regularnego, codziennego nawilżania skóry,
  • bardzo gorących pryszniców i kąpieli,
  • picia zbyt małej ilości wody każdego dnia,
  • nie stosowania kosmetyków natłuszczających np. olejków,
  • zbyt intensywnego oczyszczania, wywołującego podrażnienia.

Są jeszcze przyczyny suchych skórek, które nie są zależne od nas np. skłonności genetyczne, poważne choroby, przyjmowanie jakichś leków lub alergie. W takim przypadku możemy co najwyżej próbować zmieniać formę leczenie i ograniczać kontakt z alergenami.

Jak zlikwidować suche skórki?

Niestety samo nawilżanie nie wystarczy. Woda jest potrzebna komórkom naszej skóry, ale samodzielnie nie jest w stanie się do nich dostać. Bez odpowiednich składników możemy ją bardzo szybko wytracić. Nawet mycie twarzy samą wodą nie jest wskazane w tym przypadku. Zatem: co jest dobre na suche skórki na twarzy?

Sucha skóra potrzebuje dwóch rodzajów składników:

  1. Humektantów – czyli substancji, które magazynują wodę wewnątrz komórek i zapewniają dogłębne nawilżenie np. mocznik, kwas hialuronowy, miód, aloes;
  2. Emolientów – czyli składników, które wzmacniają naturalną barierę lipidową i uniemożliwiają ucieczkę wody ze skóry np. wazelina, naturalne olejki.

Warto szukać takich kosmetyków, które zawierają optymalną ilość obu tych składników. Wówczas nie tylko nawilżymy skórę, ale też zachowamy ten stan jak najdłużej. Tylko kompleksowa pielęgnacja jest w stanie przynieść widocznie i trwałe rezultaty.

Domowe sposoby na suche skóry

Są naprawdę różne sposoby na suche skórki. Jedni ufają kosmetykom. Inni decydują się na profesjonalne zabiegi kosmetyczne, które mają zapewnić skórze odpowiednie nawilżenie. Za to jeszcze kolejna grupa to zwolennicy naturalnych metod pielęgnacji. Z wykorzystaniem dostępnych od ręki i tanich składników. Oto najlepsze domowe sposoby na suche skórki na twarzy.

Peeling złuszczający suche skórki

Domowy peeling na suche skórki to świetne rozwiązanie. Zwłaszcza przygotowany na bazie naturalnych olejków np. oleju z orzechów makadamia, migdałów lub pestek malin i połączony np. z miodem, jogurtem. Nie tylko złuszcza skórę i zapewnia jej miękkość, ale też odżywia, nawilża, dodaje blasku i uelastycznia. Peeling twarzy poprawia też krążenie skórne, dzięki czemu dostaje ona więcej składników odżywczych – witamin i minerałów.

Domowy tonik do każdego rodzaju cery

Bardzo ważne jest tonizowanie skóry po każdym jej myciu i złuszczaniu. Cera musi mieć odpowiedni poziom pH, żeby nie tracić nawilżenia i być stale dobrze odżywiona. Domowy tonik do twarzy bardzo łatwo zrobić – wystarczy zaparzyć natkę pietruszki i wymieszać z sokiem z cytryny, wycisnąć sok ze świeżego ogórka lub arbuza i połączyć z miodem albo zapatrzyć trochę szałwii i mięty. Taki napar, jeśli tylko przechowywany jest w lodówce, zachowuje świeżość przez ok. 2 tygodnie i każdego dnia dodaje skórze świeżości.

Trzy czynności, które pomogą zapomnieć o suchych skórkach:

  1. Regularnie wykonuj delikatny peeling twarzy np. co 3 dni.
  2. Codziennie przy myciu masuj skórę np. rękawicą lub myjką do twarzy.
  3. Zawsze używaj mocno nawilżającego kosmetyku i lekkiego olejku.