Rozdwajanie się włosów – jak temu zapobiec?
by VIERGE

Nasze włosy każdego dnia narażone są na mnóstwo niekorzystnych czynników, np. atmosferycznych i uszkodzeń mechanicznych. Najdelikatniejsze są końcówki i to one cierpią najbardziej – zdecydowanie najłatwiej je zniszczyć. Czy można coś zrobić, aby zapobiec rozdwajaniu się końcówek? Jak je uchronić?

Istnieje wiele sposób na walkę z rozdwojonymi końcówkami. Możesz znaleźć metodę odpowiednią dla siebie. Każdy typ i rodzaj włosa wymaga odrębnej, odpowiednio dobranej pielęgnacji. Wybierz taką, która odpowiada Twoim potrzebom.

Pamiętaj, że zdrowe włosy to takie, które się nie rozdwajają. Optymalny poziom nawilżenia i odżywienia włosów na pewno wpłynie korzystnie na ich kondycję. Unikaj wszystkiego, co sprawia, że Twoje włosy stają się przesuszone, zniszczone i kruche. Poznaj najlepsze sposoby na ochronę włosów.

Jak ochronić końcówki włosów?

1. Zrezygnuj ze stylizacji na gorąco

Gorące powietrze suszarki, rozgrzane płytki prostownicy czy lokówka wyrządzają naszym włosom bardzo wiele szkód. Włosy nie są przyzwyczajone do wysokich temperatur i pod ich wpływem niszczeją. Wysoka temperatura sprawia, że woda z włosów zwyczajnie wyparowuje, przez co tracą nawilżenie, a końcówki zaczynają się rozdwajać. Struktura pasm znacznie słabnie – stają się łamliwe i wysuszone. Zbyt częsta stylizacja włosów na gorąco przynosi opłakane skutki. Jeżeli nie możesz z niej zrezygnować, chociaż ją ogranicz.

2. Pamiętaj o kosmetykach termoochronnych

Jeżeli już musisz używać wysokich temperatur, nigdy nie zapominaj o odpowiedniej ochronie. Możesz w tym celu sięgnąć np. po Nanoil Heat Protectant Spray, który zabezpieczy Twoje włosy przed gorącem oraz zdyscyplinuje niesforne kosmyki. Postaraj się stylizować pasma jak najniższymi temperaturami. Możesz nałożyć też olejek lub mgiełkę termoochronną. Postaraj się, aby modelowanie przyniosło jak najmniej negatywnych skutków.

3. Traktuj włosy delikatnie

Szarpanie, rozczesywanie na mokro, używanie nieodpowiedniej szczotki czy grzebienia – to wszystko przyczynia się do niszczenia włosów i rozdwajania się końcówek. Rozczesywanie splątanych pasm na siłę sprawia, że włosy zaczynają wypadać, łamią się i są zwyczajnie osłabione. Mokre włosy są o wiele bardziej podatne na uszkodzenia, ponieważ łuski są rozchylone. Rozczesuj włosy zawsze przed myciem, a po myciu sięgnij wyłącznie po drewniany grzebień o szeroko rozstawionych zębach lub rozczesz włosy palcami (oczywiście tylko wtedy, gdy uprzednio nałożysz odżywkę lub olejek).

4. Nie śpij w mokrych włosach

Końcówki najbardziej rozdwajają się wtedy, kiedy zasypiamy w wilgotnych lub mokrych włosach. Tak jak wspomniano wcześniej, mokre włosy mają rozchylone łuski, przez co ulegają wszelkim uszkodzeniom mechanicznym. Pasma ocierają się o pościel, przez co na pewno obudzimy się z włosami w znacznie gorszej kondycji. Włosy mokre są bardzo delikatne. Niestety nie unikniemy uszkodzeń podczas snu, ale możemy je niwelować poprzez odpowiednie zabezpieczenie włosów. Kiedy kładziesz się spać, związuj je w luźny koczek lub warkocz. Możesz też zmienić poszewkę na jedwabną lub satynową, ponieważ takie są o wiele delikatniejsze.

5. Olejki na końcówki włosów

W tym celu pomogą Ci olejki. Na rynku kosmetycznym występuje szereg olejów, które cechują się dobroczynnym składem. Zabezpiecz końcówki dobranym przez siebie olejem, np. arganowym, jojoba czy innym. Ważne, aby był naturalny, nierafinowany i tłoczony na zimno. Emolienty zawarte w olejach otaczają włos delikatną, ochronną warstwą, dzięki czemu zapobiegniesz utracie nawilżenia, a końcówki będą rozdwajać się znacznie mniej. Ponadto chronią włosy przed promieniowaniem UV.

6. Zabezpieczaj włosy przed uszkodzeniami

Nasze włosy mogą się rozdwoić przed wiele czynników, zwłaszcza przez uszkodzenia mechaniczne. Najgorzej jest wtedy, gdy na dworze wieje silny wiatr, a my nie związujemy włosów. Splątane kosmyki zaczepiają się o szalik czy czapkę, a w efekcie włosy niszczeją poprzez tarcie. Na włosy niekorzystny wpływ ma także promieniowanie słoneczne czy woda morska. Możesz zapobiec rozdwajaniu się końcówek poprzez zabezpieczanie ich wspomnianymi olejami, lecz także poprzez związywanie włosów podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych.

7. Podcinaj końcówki

Regularne podcinanie końcówek jest szalenie istotne. Rozdwojonych końców nie da się skleić nawet najlepszą maską czy odżywką. Pozbywanie się zniszczonych, słabych końcówek wzmocni włosy i zapobiegnie niszczeniom na wyższych partiach. W celu pozbycia się wadliwych końców nie musisz udawać się do fryzjera – możesz poprosić kogoś bliskiego, by podciął Ci włosy. Najważniejszy jest dobór odpowiednich nożyczek. Koniecznie muszą być to nożyczki fryzjerskie, aby skrócić pasma precyzyjnie. Tępe narzędzie jedynie zaszkodzi włosom. Odpowiednie obcięcie sprawi, że włosy będą odporniejsze na wszelkie uszkodzenia.